В цьому випадку обов'язково слід провести дослідження вітаміно-мінерального балансу волосся і пройти загальне ендокринне обстеження. Досить часто порушення росту волосся пов'язані з захворюваннями, що не завжди просто з'ясувати.
Причини втрати волосся можуть бути також пов'язані і з "зовнішніми" факторами: стресами, порушеною екологією, радіацією, безконтрольним прийомом лікарських препаратів.
Звичайно можна вважати нормальним випадіння ста волосків в день. При цьому треба враховувати, що, крім волосся, що залишається на гребінці, приблизно стільки ж залишається на вашому одязі, на подушці і на підлозі. Тому якщо на гребінці ви знаходите сто волосин - це вже багато.
Але це теж досить індивідуально, так як у людей буває різна кількість волосся на голові. Бити на сполох слід, якщо ви помітили, що швидкість випадіння волосся у вас раптом різко підвищилася. Можна ще провести такий тест: візьміть пасмо з 15-20 волосин та сильніших потягніть його біля коренів - якщо у вас в руці залишилося більше трьох волосків, це вже ненормально.
Розглянемо деякі причини порідіння волосся і методи лікування.
1. Жінка, як чоловік
Іноді у віці від 18 до 44 років у жінок може початися облисіння за чоловічим (андрогенним) типом через активізацію чоловічого гормону тестостерону та переходу його в ДГТ-форму (дігідротестостерон). Зазвичай повного облисіння при цьому не відбувається, але шкіра починає просвічувати або розширюється проділ. Одночасно також може розвинутися себорея.
Причина андрогенної алопеції пов'язана з дисфункцією яєчників і надниркових залоз, що викликає різке збільшення виробництва андрогенів (чоловічих гормонів). Буває також і генетична схильність до андрогенного облисіння.
Лікування андрогенної алопеції у жінок, так само, як і у випадку чоловічого облисіння, справа непроста і довга. Гормональні препарати зазвичай призначають на місяці і навіть на роки. У ряді випадків гормональне лікування дає помітний ефект, але воно й небезпечне, оскільки може привести до порушень менструального циклу. А ще гірше те, що через деякий час після закінчення лікування волосся починає випадати знову. Єдине, чим можна радикально допомогти в цьому випадку - це встановити причину ендокринних порушень і спробувати її усунути.
У цьому можуть допомогти також і засоби природного походження - гомеопатичні препарати, вітаміно-мінеральні комплекси та фітокомпозиції. Певну роль у лікуванні також грають антісеборейні ліки.
У світлі сучасних уявлень про механізм андрогенної алопеції фіторечовини викликають найбільший інтерес. Тим більше що медикаментозне лікування андрогенного облисіння в більшості випадків є тривалим і не дає стабільних результатів.
2. Випадіння волосся при вагітності
Випадіння волосся після пологів, з яким стикається не менше 40-50% молодих матусь протягом 1-5 місяців після народження дитини - широко поширена проблема. З чим це пов'язано, і що можна зробити, щоб волосся випадало менше?
У кожний момент часу 90% волосся знаходиться у стадії росту, інші 10% - у стадії спокою. Кожні два-три місяці волосся, що знаходяться в спокої, випадає, і на його місці починається ріст нового волосся. У період вагітності підвищений рівень гормонів не дає "дозрілому" волоссю випадати, тому під час вагітності волосся у багатьох жінок стає пишнішим.
Після народження дитини кількість естрогену в жіночому організмі падає, відбувається нормалізація гормонального фону, і "затримане" волосся починає випадати. А оскільки за час вагітності таких віджилих своє волосків накопичується достатньо, то після пологів вони випадають відразу у великій кількості.
Під час вагітності в стан спокою може перейти до 60% волосся, а для того, щоб відновити нормальний ріст нових волосків, необхідний час. Більш інтенсивне випадіння волосся спостерігається у молодих матерів, які не годують дитину груддю.
Зазвичай волосся повністю відновлюється протягом від 6 до 12 місяців. Якщо ж стан волосся не поліпшується, і через рік після пологів триває інтенсивне випадіння, необхідно пройти обстеження і звернутися до лікарів - терапевта і дерматолога. Можливо, це пов'язано з браком заліза та інших необхідних вашому організму речовин. Волосся також може випадати інтенсивніше при низькому рівні гемоглобіну і зниженому артеріальному тиску.
Щоб прискорити відновлення волосся, необхідно приймати препарати заліза, кальцію з магнієм, а також В-комплекс і додатково вітамін В6 (MagneZi B6).
Випадіння волосся може бути пов'язане і з іншими змінами в гормональної сфері, що призводять до зміни рівня естрогенів. Наприклад, якщо ви припинили приймати оральні контрацептиви або припинили використання інших гормональних способів контрацепції. Випадіння волосся може бути також пов'язане з викиднем, народженням мертвої дитини або штучним перериванням вагітності.
Якщо вас турбує стан вашого волосся після вагітності, в першу чергу проконсультуйтеся з дільничним терапевтом або сімейним лікарем, а також з вашим гінекологом. Необхідно переконатися в тому, що ваш гормональний баланс в порядку.
Слідкуйте за тим, щоб ваше харчування було повноцінним і містило всі необхідні вітаміни та нутрієнти, в першу чергу вітаміни групи В, особливо біотин, вітаміни С і Е, з мінералів - цинк. З цієї причини в період вагітності і після неї доцільно вживати комплекс New Life для вагітних жінок і годуючих матерів.
Фрукти, овочі, а також зелений чай містять біофлавоноїди - природні антиоксиданти, що захищають волосяні фолікули і стимулюють ріст волосся. Натуральні біофлавоноідні комплекси входять також до складу мультивітамінів Full Spectrum і Super Mega 50.
Створіть волоссю щадний режим - носіть вільну зачіску, не заплітайте тугі коси і кінські хвости, не використовуйте металеві шпильки і тугі резинки, щоб менше пошкоджувати структуру волосся.
Використовуйте шампуні і кондиціонери, що містять біотин і інші вітаміни. Якщо у вас тонке волосся, додати йому більший об'єм допоможуть шампуні з вмістом силікону. Акуратно поводьтеся з волоссям після миття та розчісуйте його, коли підсохне. Не використовуйте фен, праску для волосся або плойку. Гребінець або щітку для волосся регулярно промивайте теплою водою з милом, щоб попередити розмноження бактерій.
3. Випадіння волосся після хіміотерапії
Однією з серйозних причин випадіння волосся може бути застосування хіміотерапії при лікуванні онкологічних захворювань. Буває, що волосся при цьому випадає повністю. При застосуванні інших протипухлинних препаратів волосся випадає лише частково. Як би там не було, ця проблема характерна для лікування онкологічних захворювань. Вона проявляється по-різному в залежності від схеми лікування і застосовуваних дозувань ліків.
Однак випадіння волосся при сприятливому перебігу захворювання є тимчасовим, і після закінчення лікування життєздатність волосся відновлюються, і воно знову виростає. Зазвичай після закінчення курсу хіміотерапії волосся починає відновлюватися через кілька тижнів. Фарбування або хімічна завивка волосся сповільнюють процес відновлення або роблять волосся більш тонким і ламким.
4. Менопауза
Під час менопаузи вироблення жіночих гормонів естрогену і прогестерону затухає, і в організмі жінки починають переважати чоловічі статеві гормони, що посилюється психологічним стресом. Це також може призвести до випадіння волосся. Зберегти здоров'я волосся можна, якщо вживати всіх заходів, які рекомендуються для поліпшення якості життя в клімактеричний період. Особливо важливо при цьому забезпечити підтримку нормального кальцієвого балансу.
5. Стрес і випадіння волосся
У наші дні ризику втратити завчасно своє волосся найбільше піддаються мешканки мегаполісів, головним чином, через психоемоційні перевантаження. Викид стресових гормонів порушує кровопостачання волосяних сосочків і викликає уповільнення росту волосся - перехід його значної частини у фазу спокою. А через кілька місяців "поснулі" фолікули "прокидаються" і скидають волосся приблизно в один час. Так ми і виявляємо надмірне випадіння волосся.
Протистояти стресам допомагають натуральні заспокійливі засоби. Дуже добрий антистресовий ефект мають Stress B-Complex, Rhodiolin, MagneZi B6. При проблемах зі сном можна порекомендувати Good Nights і Melatonin. А оскільки ми вже знаємо, що здоров'я волосся закладається в кишківнику, необхідні пробіотики, так як викид стресових гормонів в першу чергу пригнічує кишкову мікрофлору.
Є також і універсальні домашні рецепти, якими можна скористатися при інтенсивному випаданні волосся.
Маска
Змішайте З ст. ложки реп'яхової олії, 1 ст. ложку фруктового оцту або лимонного соку, 1 ч. ложку меду, 1 жовток (для жирного волосся - цілком яйце). Отриману суміш, за винятком реп'яхової олії, підігрійте на водяній бані до отримання однорідної маси. Зніміть з вогню. Додайте олію. Теплу суміш нанесіть на шкіру голови на 1 годину. У міру остигання укутайте голову теплим рушником. Через годину змийте шампунем.
Бальзам
Змішайте рівну кількість частин кори дуба і лушпиння ріпчастої цибулі. Один стакан отриманої суміші залийте 1 л окропу і витримайте на повільному вогні 1 годину, не доводячи до кипіння. Процідіть, охолодіть і втріть в шкіру голови. Тримайте близько години. Потім промийте голову прохолодною водою.
Еліксир
2 ст. ложки плодів і листя обліпихи залийте 2 склянками окропу. Настоюйте в термосі 2-4 години. Приймайте всередину по 150 мл 2 рази на день до їжі, вранці і ввечері, а також щодня на ніч втирайте в шкіру голови.
При різних захворюваннях, які можуть супроводжуватися випадінням волосся, велику допомогу нададуть біологічно активні добавки, так як більшість вітамінів, мікроелементів і інших нутрієнтів позитивно впливають не тільки на стан внутрішніх органів, але і на метаболізм клітин шкіри, а значить, і на стан волосся .
Хворобливим випадінням волосся можуть супроводжуватися багато захворювань, таких як грип у важкій формі, скарлатина, вітряна віспа. Типова картина тривалого випадіння волосся спостерігається при нестачі заліза з-за різних причин, наприклад, після пологів, через недоїдання, при суворих дієтах для схуднення.
Таке захворювання, як залізодефіцитна анемія, зустрічається в наш час у кожної другої жінки дітородного віку. У багатьох випадках брак заліза і білків посилюється також дефіцитом цинку та інших мінералів, а також нестатком вітамінів.
При дефіциті заліза його можна поповнити прийомом препаратів хелатного заліза, при дефіциті цинку приймайте хелатний цинк. Ці препарати можна приймати і на тлі комбінованих мультивітамінних комплексів, таких як Super Mega 50, Full Spectrum або мультивітаміни по групі крові.
Різні неврози, до яким бувають схильні люди від дитинства і до глибокої старості, можуть проявлятися у формі вогнищевого випадіння волосся. Поряд з хелатним цинком, тут може допомогти лецитин, який не лише зміцнює стовбур волоса, нігті і інші шкірні утворення, а й відновлює мієлінові оболонки нервових клітин. Лецитин як додатковий підтримуючий засіб доцільно застосовувати і при інших формах випадіння волосся.
Вітаміни та інші компоненти БАД, звичайно, не є панацеєю проти випадіння волосся. Але справитися з втратою волосся тільки косметичними засобами вдається далеко не завжди. Відновити силу і густоту шевелюри можна лише за підтримки "зсередини".
Для цього ваш організм повинен отримати всі необхідні вітаміни та мікроелементи. Перш за все, ті вітаміни, які життєво необхідні для здоров'я волосся і нігтів. У першу чергу, це вітаміни групи В. Тому при виборі вітамінного комплексу від випадіння волосся звертайте особливу увагу, чи входять до його складу саме ці речовини
|