SOS для волосся
Волосся - це індикатор нашого здоров'я. Кращий засіб для збереження здоров'я волосся - здоровий спосіб життя, в тому числі збалансоване харчування. Тварини в природі зберігають до кінця життя красиве хутро, пір'я або луску завдяки тому, що правильно харчуються з фізіологічної точки зору. Вони їдять тільки те, що потрібно організму.
Поряд з хаотичним харчуванням, великої шкоди здоров'ю, у тому числі і здоров'ю волосся, наносять деякі популярні дієти, особливо ті, які обіцяють "блискавичне" схуднення. Як правило, ці дієти носять обмежувальний характер, тим самим позбавляючи організм багатьох необхідних для здоров'я поживних речовин.
|
 |
Для тих, хто захоплюється дієтами, існує єдиний спосіб зберегти волосся - приймати БАД для поповнення дефіциту мінералів і вітамінів, який утворюється із-за їх недоотримання з їжею.
|
Що потрібно знати про ріст волосся?
Гарне волосся - головна прикраса жінки. Однак, як це не парадоксально, загальна кількість волосся на тілі чоловіків більше, ніж у жінок. Не потрібно забувати, що волосся у нас росте не тільки на голові, але і практично на всіх ділянках тіла, крім шкіри долонь, підошов ніг, губ, вік, сосків грудей і певних частин геніталій.
Велика частина тіла людини, в тому числі щоки і лоб, покрита тонкими волосками (пушком). Довжина пушкового волосся становить кілька міліметрів, і воно буває настільки тонким, що майже невидиме.
З більш товстого і жорсткого волосся складаються наші брови й вії. Вважається, що їх призначення полягає в захисті очей від поту, пилу і занадто яскравого світла. Вважається також, що короткі волоски, що ростуть у ніздрях і в зовнішніх слухових проходах, відіграють роль своєрідного фільтра, що захищає від проникнення комах, потрапляння пилу й інших подразників.
Пахвове й лобкове волосся, як припускають, теж грає захисну роль - воно захищає шкіру від подразнень, що викликаються тертям.
Найдовше волосся, яке складає нашу зачіску, захищає голову від травм і від променів сонця, але ще більш важливо, що волосся на голові - це прикраса, якийсь символ або знак. Краса нашого волосся, як і те, наскільки ретельно ми доглядаємо за ним і яку носимо зачіску, є невід'ємною частиною нашого іміджу, мови сексуального і соціального спілкування. Волосся створює певний імідж і допомагає формувати наше становище в суспільстві.
Велика частина кожної волосини - її стрижень - фактично мертва, вона не має ні кровопостачання, ні нервових зв'язків. Волосся не може отримувати живлення зовні, живлення до нього надходить тільки зі шкіри.
Кожен волосок на нашому тілі виростає з фолікула - соломкоподібного поглиблення в шкірі, через яке він виходить на поверхню. Розміром, формою і напрямком зростання фолікула визначаються розмір, форма і напрямок росту волосся. Якщо фолікул в шкірі голови розташовується вертикально, у вас, швидше за все, буде пряме волосся. Кучеряве або хвилясте волосся виростає тоді, коли фолікули вигнуті або розташовуються під нахилом.
Фолікул є тільки захисною оболонкою для волосся, але волосся в ньому не утворюється. За ріст волосся відповідають волосяна цибулина і сосочок, який знаходиться у підстави фолікула. Клітини волосся народжуються на периферії сосочка, який є "фабрикою" протеїнів. Утворені нові клітини витісняють старі вгору, і ці клітини в міру свого підйому формують стрижень волосини.
Для функціонування сосочка необхідно його постійне наповнення кров'ю, і тільки через сосочок поживні речовини надходять у волосяну цибулинку. Волосся росте до тих пір, поки функціонують сосочки. Без сосочка нові клітини волосся не можуть утворюватися.
За природного випадіння волосся відділяється тільки стрижень, а сосочок просто починає вирощувати новий волос. Цей процес відбувається щодня - волосся, що випадає, замінюється новим.
В середньому щодня ми втрачаємо від 50 до 100 волосин - ті, що залишаються у вас на подушці, у ванні чи на гребінцю. Щоденне випадіння волосся - це нормальний процес, так як волосся, що випало, замінюється новим. Як раз випадіння волосся і свідчить про те, що волосся у вас росте, так як новий волос виштовхує старий з фолікула. А от якщо волосся у вас не випадає, це означає, що ваші сосочки не виробляють нових волосин.
Чому ж тоді волосся рідіє? Це відбувається, якщо сосочок втрачає силу і починає виробляти замість нормального волосся більш тонке, пушкове. Тоді волосся на голові, що випало, замінюється "пухом". Порідіння волосся стає помітним, коли без рівноцінної заміни випадає близько 40% нормального первинного волосся.
Життя сосочка залежить від повноцінного постачання його кров'ю. Шкіра - це найбільший орган нашого тіла, і для її кровопостачання потрібно від 1/2 до 2/3 об'єму крові, що циркулює в організмі. А мережа кровоносних судин, що пронизує шкіру голови - найбільш розгалужена в організмі. Ясно, що будь-які порушення кровопостачання позначаться на стані вашого волосся.
Крім цього, сосочок відрізняється надзвичайно високою швидкістю метаболізму, тому вимагає регулярного постачання поживними речовинами і киснем. Якщо циркуляція крові з якоїсь причини порушується (наприклад, з-за звуження капілярів), то сосочки не можуть забезпечити повноцінну заміну волосся, що випадає, і атрофуються.
|
Що потрібно для здоров'я волосся?
Для повноцінного функціонування сосочки потребують різноманітних поживних речовин, в тому числі повноцінного білкового харчування.
97 відсотків маси волосся становить білок кератин, що містить сірку. При дефіциті білків волосся стає тонким. Перукарі часто можуть встановити білкове голодування по волоссю своїх клієнтів. Тому передумовою для пишного волосся є їжа, багата білками.
І справа не в тому, щоб ваш раціон містив якомога більше білкових продуктів - м'яса, риби, птиці або сиру. Більш важливо те, щоб білки, що містяться в їжі, добре засвоювалися. Це можливо тільки при повноцінному різноманітному харчуванні, що включає в себе фрукти, овочі, салати та крупи, які містять вітаміни і мінеральні речовини, ферменти і рослинні волокна.
Такий збалансований раціон забезпечує нормальну кислотність шлунка, а також вироббітку в шлунку і кишечнику ферментів, що розщеплюють білки. Засвоюваність білків при цьому може підвищитися на 40 відсотків. При цьому з кров'ю в шкіру голови перестануть надходити шкідливі для волосся поліаміни, тобто, недоперетравлені молекули білка. Перестане утворюватися лупа, зменшиться випадіння волосся.
Збагачення їжі цинком дозволяє краще зберегти і навіть відновити колір волосся. Цинк є антагоністом міді - основної причини сивого волосся. При дефіциті цинку в раціоні (дуже поширене явище), при кожному новому засмученні буде додаватися ще одне пасмо сивого волосся. Дефіцит цинку сам по собі створює навантаження на нервову систему, а якщо до цього додається ще й стрес, то наслідком може стати посивіння і випадіння волосся.
Витаміни группи В, особливо вітамін B5 (пантотеновая кислота) і B3 (ніацин) - найважливіші речовини, необхідні для росту волосся. Для пігментації волосся необхідні ПАБК, вітамін B6 (пиридоксин), фолієва та пантотенова кислоти. Ті, хто повністю відмовляється від цукру і солодощів, а вранці з'їдає одну чашку затірки із самостійно змелених неочищених зерен вівса, ячменю, жита, пшениці, призупиняють процес посивіння і навіть відновлюють колір вже посивілого волосся.
Для росту та здоров'я волосся також важливі такі вітаміни групи В, як біотин і інозитол. Інозитол підтримує баланс міді та цинку в клітинах - згадайте, що говорилося вище про причини посивіння. Біотин зберігає здоров'я волосся. Біотин міститься у безлічі продуктів: булгурі (продукт з обробленої пшениці), зеленому горошку, сочевиці, волоських горіхах, насінні соняшнику, сої, злаках, пивних дріжджах і коричневому рисі.
Красива, гладка шкіра і густе шовковисте волосся, образно кажучи, беруть свій початок в кишківнику, і вітамін біотин може допомогти в цьому більше, ніж всі косметичні інститути в світі. Це тим більше вражає, що в печінці повинна бути всього одна тисячна грама цього вітаміну у вигляді постійного резерву, щоб забезпечувати не тільки клітини шкіри і волосся, але і весь організм цією дивовижною поживною речовиною.
Біотин міститься в дріжджах, печінці, яєчному жовтку, помідорах, соєвих бобах, неочищеному рисі та висівках. Однак біотин, якого потребують наші клітини, переважно утворюється бактеріями в нашому кишківнику. Це можливо лише в у тому випадку, якщо не порушена кишкова мікрофлора. Кишковим мікробам потрібна лише здорова повноцінна їжа, щоб ретельно займатися своєю справою.
Оскільки біотин містить сірку, його можна назвати вітаміном краси для шкіри, волосся і нігтів. Красива, гладка шкіра і густе, шовковисте волосся "утворюються" в кишківнику. Саме там бактерії виробляють біотин.
Оскільки біотин контролює обмін жирів і переважно знаходиться в клітинах шкіри і волосся, він, природно, впливає на вміст жиру в шкірі. Там, де не вистачає біотину, настає себорея - порушення функції сальних залоз. Її наслідками є, зокрема, випадіння волосся і лупа. А зважаючи на те, що при цьому виникає і дефіцит сірки, шкіра стає блідою, а волосся тьмяним. Більш ламкими стають і нігті.
Ще один обов'язковий член групи В для здоров'я волосся - вітамін В12, який міститься у м'ясі і яйцях. Без цього вітаміну волосся просто не може жити. У наш час нерідко саме цією причиною буває викликано випадіння волосся у жінок. Те ж саме можна сказати і про залізо, так як його основним джерелом, так само, як і вітаміну В12 - є м'ясні продукти.
Вітамін E забезпечує насичення крові киснем і доставку його в клітини, він поліпшує кровообіг у шкірі голови. Він також підвищує імунітет і тим самим зберігає здоров'я волосся. Тому можна вважати, що вітамін E відповідає за ріст волосся та охороняє його від випадіння. Оптимальна кількість вітаміну Е (добова потреба) становить 10-30 мг (400 міжнародних одиниць).
Вітамін C також важливий для росту та збереження здоров'я волосся, так як він поліпшує кровообіг у шкірі голови, зміцнюючи і очищаючи стінки капілярів, що покращує живлення волосяних фолікулів. В даний час вважається, що оптимальна добова потреба у вітаміні С становить не менше 500 міліграмів.
|
|