Кожна людина як біохімічний індивідуум має власну успадковану схильність до накопичення жиру. Цей факт твердо встановлено. Однак в деяких теоріях цей факт екстраполюється - ці теорії стверджують, що у кожної людини певний рівень здорових жирових відкладень запрограмований, тому організм сам буде завжди прагнути повернутися до цього рівня. А ось цей висновок абсолютно невірний!
У кожної конкретної людини об'єм жирових накопичень не закладений генетично. Сьогодні встановлено, що ні розмір жирових клітин, ні їх кількість не визначаються генами. Набагато сильніше схильність до ожиріння визначається нашим способом життя.
Згідно з принципами фізіологічної динаміки, організм людини орієнтований не на якийсь запрограмований рівень жиру, а виключно на його фактичну кількість. Якщо наше тіло зберігає певний рівень жиру протягом одного-двох років, все метаболічні процеси, жирові клітини, судини, периферичні нерви, сполучна тканина, ферменти і гормони налаштовуються для його підтримки. Організм фіксує цей "фетпойнт" (рівень жиру) як нормальний і буде енергійно чинити опір спробам його змінити.
Принцип 1 стабільного зниження ваги:
|
Втрачати не більше 200 г жиру за тиждень
|
Організм постійно контролює свій "фетпойнт" за допомогою гормональних медіаторів, таких як гліцин, який попереджає мозок, що слід зробити захисні заходи, якщо раптом якийсь кілограм жиру буде використаний в якості палива.
Тому звичайні дієти (наприклад, популярна програма втрати 5 кг за 6 тижнів) не в змозі ефективно працювати. Захисні механізми організму під управлінням "фетпойнту" завжди візьмуть верх за допомогою уповільнення метаболізму, збільшення відкладення жиру і підвищення апетиту, що і призведе, врешті-решт, до поразки.
Проте, залишається ще шанс для зміни рівня жиру в організмі. Насправді, це зробити легше, ніж нам здається. Серйозні дослідження показали, що на підвищення "фетпойнту" потрібно працювати роками. Іншими словами, організм підвищує свій "фетпойнт" вкрай повільно. Щоб його знизити, потрібно діяти точно так же, дуже повільно.
Принцип 2 стабільного зниження ваги:
|
Уникати будь-яких насичених жирів
|
Ви можете помітити невеликі зміни вже в перші два місяці, але ваш "фетпойнт" зменшиться на 3-6% тільки протягом року. За цей час ваш організм так перебудує ваші жирові клітини, гормони, ферменти, судини і інші тканини, щоб пристосуватися до нової ситуації.
За час від року до вісімнадцяти місяців ви можете змінити ваш "фетпойнт" непомітно для захисних механізмів. І навпаки, будь-яка втрата ваги більш ніж на 200 г на тиждень є попередженням про те, що ви худнете занадто швидкими темпами.
Єдиний вид продуктів харчування, який необхідно виключити з раціону харчування - це насичені жири. Вони викликають набагато більше відкладення жиру в організмі, ніж будь-який інший продукт. Вживання великої кількості вуглеводів і білків стимулює метаболічні процеси, які сприяють відкладенню глікогену в м'язах, і збільшує витрату білків і цукрів в якості палива.
Але коли ви їсте занадто багато насичених жирів, швидкість обміну речовин залишається незмінною, і практично весь надлишковий жир відразу ж відкладається на животі, стегнах і сідницях.
Ці жири містяться в м'ясі, більшості молочних продуктів, а також в деяких рослинних оліях. Якщо поставити собі за мету позбутися від усіх насичених жирів, характерних для звичайного західного раціону харчування, можна скоротити на 10% загальну калорійність вашого меню.
Принцип 3 стабільного зниження ваги:
|
Уникати будь-яких комерційних дієт!
|
Не використовуйте ніяких популярних дієт, так як більшість з них бідні вітамінами і мінеральними речовинами.
Застосування різних дієт з метою коригування маси тіла відбувається в більшості випадків безсистемно і провокує формування обмежувального типу харчування, який характеризується хаотичним використанням різного роду редукованих дієт, які часом перериваються харчовими кутежами (переїданням).
Цей тип харчування супроводжується зниженим надходженням життєво важливих нутрієнтів в організм, зниженням загального самопочуття, поступовим порушенням обміну речовин, пов'язаниим з неправильним використанням організмом енергії, що надходить з їжі.
Принцип 4 стабільного зниження ваги:
|
Підтримувати необхідний рівень L-карнітину в організмі
|
Спалюванню жирів можуть сприяти лише деякі речовини, що містяться в їжі. По-перше, це L-карнітин. Перетворення жиру в енергію відбувається всередині м'язових клітин, в структурах, які називаються мітохондріями. Але жири зберігаються в жирових клітинах, і, якщо вони не транспортуються L-карнітином, вони не можуть пройти через внутрішню оболонку мітохондрій.
Кількість спалюваного жиру в значній мірі залежить від вмісту L-карнітину в м'язах. Чим вище його рівень, тим більший обсяг жирів вживається в якості палива. Незважаючи на те, що наш організм виробляє L-карнітин, його кількість може бути недостатньою, наприклад, у спортсменів, так як рівень карнітину в м'язах швидко знижується навіть при помірному фізичному навантаженні.
Є докази того, що додатковий прийом цієї амінокислоти підвищує рівень карнітину в м'язах. Недавні дослідження показали, що прийом спортсменами 2 г карнітину в день значно збільшує витрату жиру в процесі тренувань.
Принцип 5 стабільного зниження ваги:
|
Підтримувати необхідний рівень хрому в організмі
|
Ще однією речовиною, крім амінокислоти L-карнітину, яка допомагає у втраті жиру, є мікроелемент хром.
У 1970 році доктором Вальтером Мертцем з Департаменту сільського господарства США було встановлено, що хром необхідний для належного метаболізму інсуліну, зростання м'язів і контролю вмісту жиру в організмі. Норми RDA встановлюють необхідне денне споживання 50-200 мкг хрому.
Інші дослідження показали, що деяким людям, при сидячому способі життя, для підтримки маси тіла в рівновазі потрібно 290 мкг хрому в день. З цього випливає, що щоденне споживання хрому у людей, які ведуть сидячий спосіб життя, має бути, принаймні, 50-290 мкг.
Дослідження, проведені Департаментом сільського господарства США на початку 90-х років, показали, що харчовий раціон 90% американців містить менше 50 мкг хрому в день. Таким чином, дефіцит хрому є широко поширеним явищем.
У спортсменів, навіть при помірному навантаженні, витрата хрому приблизно в два рази більше, ніж у людей, які ведуть сидячий спосіб життя. Таким чином, їм загрожує подвійний дефіцит хрому, з усіма шкідливими наслідками для побудови м'язової тканини і використання жиру в якості палива. Для усунення цієї проблеми, в Інституті Колгена спортсмени отримують щодня від 200 до 600 мкг піколінату хрому.
|