<< До початку статті "Ця незламна молочниця"
Нас лікують, ми лікуємося...
Для лікування вагінальних грибкових інфекцій розроблено безліч засобів як для внутрішнього, так і для місцевого застосування (капсули, таблетки, вагінальні креми і супозиторії). Деякі з них можна придбати за рецептом лікаря, але багато - без рецепта.
На телевізійних каналах постійно рекламуються таблетки від молочниці, які, за запевненнями реклами, можуть впоратися з молочницею за один прийом. Однак у кожному випадку одержати надійний результат можна тільки під контролем лікаря. Хоча і лікарі інколи призначають такі засоби, які, м'яко кажучи, не вирішують проблему, а тільки заганяють її вглиб.
Наприклад, вагінальні таблетки та свічки широкого застосування, що містять ністатин (Тержинан, Поліжинакс, Бетадин), можуть викликати розвиток бактеріальних вагінозів (гарднерелезу), так як вони пригнічують нормальну мікрофлору піхви.
Деякі лікарі до цих пір призначають для місцевого застосування розчин бури в гліцерині і звичайну зеленку. Ці древні і малоефективні засоби дійсно припиняють ріст грибків і зменшують свербіння і виділення, але не знищують повністю збудника молочниці.
Широке застосування в лікуванні молочниці знайшли препарати, що містять у своєму складі флуконазол (Медофлюкон, Дифлазон, Дифлюкан, Мікосіст, Форкан, Флюкостат). Це якраз той самий випадок, коли "одна таблетка вирішує проблему".
Тому виникає спокуса вилікувати молочницю самостійно, не звертаючись до лікаря. Однак гінекологи застерігають від "домашнього" застосування цих ліків, так як вони тільки усувають симптоми молочниці, але хвороба не зникає, а тільки переходить у приховану форму. Коли жінка нарешті наважиться звернутися до лікаря, букет хвороб буде набагато ширше.
Пробуючи на дому різні засоби, розрекламовані в якості "протимікозних" і "вбиваючих патогенну флору", антибіотики і спринцювання, ви можете настільки "збити" природний біоценоз піхви, що вже буде незрозуміло, що там розрослося і як тепер привести вагінальну флору у божеський вигляд.
Ефективність всіх цих препаратів для кожного хворого може бути різною. Для деяких з них навіть недостатньо вивчені віддалені наслідки застосування, хоча їх оголошують дієвими і такими, що радикально виліковують від кандидозів.
Тому домашнє лікування, засноване на одних тільки зовнішніх ознаках, без встановлення внутрішньої причини захворювання, в кращому випадку виявляється безрезультатним.
До того ж більшість лікарських засобів має протипоказання і побічні дії, тому лікування без консультації з лікарем може дати несподіваний результат. Крім того, слід знати, що правильне лікування повинно проходити поетапно.
Особливо це важливо для вагітних жінок, тому що, усунувши зовнішні прояви, але не вилікувавши до кінця молочницю, ви ставите під загрозу благополучний результат вагітності і здоров'я дитини. А оскільки при вагітності прийом багатьох ліків (і Флюкостату в тому числі) протипоказаний, то значно краще ще при плануванні вагітності прийняти превентивні заходи.
Багато жінок лікують (а точніше заліковують) молочницю місяцями і роками, і весь цей час платять "членські внески" аптекам. І все одно не пройде і пари місяців, як знову з'являються виділення з піхви, виникають свербіж та почервоніння...
Чому кандидоз повертається?
Чому протигрибкові препарати не завжди виявляються ефективними в лікуванні кандидозу? Це може бути викликано декількома причинами:
1. Інфекція може бути змішаною (викликаною кількома видами мікроорганізмів). Останнім часом такі випадки трапляються дедалі частіше. Наприклад, у піхві можуть одночасно бути присутніми гриби кандида разом з іншими мікроорганізмами (стафіло- і стрептококами, ентеробактеріями і т.д.). Тому суто протигрибкові препарати створюють тільки часткову дію, а інші види збудників залишаються в піхві, внаслідок чого симптоми молочниці продовжують проявлятися.
2. Багато препаратів, навіть з числа недавно випущених, вже перестали діяти на кандиди, особливо на рідкісні форми грибка (яких налічується більше 10 видів, і з ними пов'язано 20% випадків кандидозу).
3. Після самого ефективного лікування потрібне проведення реабілітаційної терапії. Кандиди - це природні "мешканці" піхви, і повністю позбутися їх неможливо, та це й не потрібно. Тому мета реабілітації - створити в піхві домінування специфічної вагінальної флори, лактобацил Acidopholus, які візьмуть під контроль розмноження кандид та інших патогенних мікроорганізмів. Без цього рецидиви захворювання неминучі.
Тільки повне відновлення вагінальної екосистеми гарантує від повернення щойно вилікуваною хвороби і створює захисний бар'єр від збудників будь-яких інфекцій. Інакше симптоми, позбутися яких вам вартувало таких зусиль, через 7-10 днів повернуться знову.
|
|
Будемо мислити стратегічно
Як же знайти вихід з цієї ситуації? Як вже говорилося, правильне лікування має проходити поетапно.
1. Комп'ютерна діагностика організму, щоб визначити наявність і види інфекційних агентів, грибків та інших паразитів в тканинах і органах.
2. Курс комплексної антипаразитарної терапії, з урахуванням видів мікроорга-нізмів, виявлених при діагностиці.
3. Відновлення (зміцнення) імунітету. Рекомендації по правильному використанню препаратів для підвищення імунітету ви знайдете у статті
"Не ламайте телевізор!".
4. З метою запобігання рецидивів - відновлення вагінальної екосистеми, забезпечення домінування лактобактерій Lactobacillus acidophilus, які регулюють розмноження грибків і захищають від повторних загострень інфекції.
У процесі відновлення вагінальної мікрофлори важливу роль відіграє правильний вибір пробіотиків - бактеріальних препаратів, що містять живі культури корисних бактерій, які пригнічують ріст патогенної мікрофлори і грибків.
|
 |
Пробіотики слід застосовувати і місцево у вагіну, і обов'язково внутрішньо, з метою усунення дисбактеріозу кишківника. Одночасно необхідно приймати препарати, що допомагають відновити нормальну кислотність піхвового середовища.
Відновлення вагінальної мікрофлори - не така проста справа, тому дозування і тривалість прийому пробіотиків повинні визначатися лікарем.
Обов'язковий також прийом мультивітамінів, так як часто причиною імунодефіциту є гіповітаміноз, який до того ж підсилює прояв побічних ефектів медикаментозних засобів.
|
Молочниця як екологічний прокол
Хоча молочниця зазвичай виліковується антибіотиками та протимікозними препаратами, отримати стабільний результат не завжди вдається через часті рецидиви, які викликаються порушенням екосистеми піхви.
Піхвова екосистема являє собою унікальний захист жіночого здоров'я. Вона складається з двох елементів - вагінальної мікрофлори і піхвового епітелію. У нормальній піхвовій мікрофлорі 95% складають лактобактерії, і це забезпечує витіснення патогенних мікроорганізмів і захист від запальних процесів. Для порівняння - в кишківнику зміст лактобактерій ніколи не перевищує 1%.
Вагінальний епітелій - слизова оболонка піхви - забезпечує прикріплення колоній лактобактерій та їх харчування, так як клітини епітелію накопичують глікоген, який є поживним субстратом для лактобактерій.
Лактобактерії можуть прикріплятися тільки до добре розвиненого епітелію. Вони, в свою чергу, виділяють перекис водню, лактат та інші речовини, які закислюють вагінальне середовище, що забезпечує антибактеріальний та протигрибковий захист. У жінок у репродуктивному віці pH піхвового середовища дорівнює приблизно 4, тоді як pH крові має значення 7,4.
Порушення рівноваги піхвової екосистеми при вагінальних інфекціях призводить до підвищення pH, і піхвове середовище набуває лужну реакцію, що створює, в свою чергу, сприятливі умови для розвитку грибків, а також і інших патогенних мікроорганізмів - гарднерел, стрептококів, хламідій та генітальних мікоплазм. В результаті розвивається вагінальний дисбактеріоз.
Лікування інфекцій із застосуванням антибіотиків і протимікозних засобів призводить до загибелі лактобактерій і руйнування епітелію. Тому, поки мікрофлора і епітелій не відновляться, будь-які інфекції легко призводять до рецидиву захворювання. І навіть заселення піхви лактобактеріями дає лише короткостроковий ефект, так як для них відсутній поживний субстрат.
Для закріплення результату лікування необхідно відновити не тільки склад мікрофлори, а й епітеліальну (слизову) оболонку, до якої прикріплюються лактобактерії. Це можливо тільки при одночасному введенні лактобактерій і естрогенів.
Встановлено, що естрогени сприяють проліферації і дозріванню вагінального епітелію і збільшення вмісту в ньому глікогену. Відомо, що бактеріальні вагінози загострюються в дні, попередні менструації, і під час неї, тобто, в період, коли знижується рівень естрогенів. Цим пояснюється також і значно більша частота дисбіозів у жінок в клімактеричному періоді, коли продукція естрогенів затухає, і слизова оболонка піхви атрофується.
Доцільність прийому синтетичних гормонів сьогодні піддається сумніву багатьма фахівцями, оскільки доведено, що додатковий прийом естрогенів може створювати канцерогенну дію. Однак деякі речовини, що містяться в рослинах, мають естрогенподібну дію, без побічних явищ, властивих синтетичним гормонам. Вони називаються фітоестрогенами.
|
Фітоестрогени містяться в багатьох рослинах, у тому числі і сільськогосподарських продуктах - сої, зернових, броколі, цвітній капусті, насінні льону, хмелі, горіхах, люцерні, солодці, конюшині, - там, де багато рослинної клітковини. Крім того, флавоноїди і поліфеноли, що містяться в значній кількості в ягодах, теж мають естрогенподібну дію.
Однак, якщо ви їсте багато рослинної їжі і думаєте, що фітоестрогенами ви вже забезпечені аж занадто, не виключено, що ви помиляєтеся. З двох причин.
|
 |
По-перше, естрогенна активність фітоестрогенів дуже мала в порівнянні з людськими естрогенами - приблизно в 5000 разів нижче. Тому краще приймати спеціальні натуральні комплекси, що містять екстракти корисних рослин, в яких концентрація фітоестрогенів набагато вище.
І, по-друге, в ряді рослин, поряд з фітоестрогенами, містяться також і інші фітогормони, які мають прогестагенную активність (стимулюють виробіток в організмі чоловічих статевих гормонів), або взагалі пригнічують синтез статевих гормонів.
Можна рекомендувати як джерела фітоестрогенів при комплексному лікуванні молочниці та інших вагінальних дисбіозів такі рослинні препарати, як VitalWoman і Menopausal Formula, а також Green Care. Для зміцнення слизових оболонок піхви, уражених грибком кандида, потрібний також бета-каротин.
Пробіотичні препарати, що містять лактобактерії, слід, крім орального прийому, також вводити в піхву. Для цього добре підходять капсули AC-Zymes, що містять 2 млрд. колонієутворюючих живих бактерій Lactobacillus acidophilus. Їх можна використовувати прямо в капсулах або у вигляді розчину для спринцювання.
В обов'язковому порядку слід також приймати мультивітаміни або мінеральні комплекси, так як мінеральні елементи, в першу чергу, цинк і мідь, необхідні для виробітку естрогену організмом.
|
Молочниця: профілактика і дієта
Які заходи ви самі можете прийняти, щоб знизити ризик захворювання, а у випадку розвитку молочниці - полегшити неприємні симптоми і прискорити лікування?
1. Щоб запобігти молочниці порожнини рота, слід дотримуватися правил особистої гігієни, а для полегшення її симптомів полоскати рот слабкосолоною водою. Не рекомендується застосовувати різні освіжувачі (аерозолі і полоскання), так як від цього можуть загинути "корисні" бактерії.
2. Для запобігання піхвовій молочниці необхідно ретельно підмивати зовнішні статеві органи. Сильно ароматизованого мила і дезодорантів слід уникати. Не користуйтеся також лужним милом і хлорованою водою. Для купання краще користуватися душем, а не ванною. Такий просте засіб, як правильна гігієна, може саме по собі протидіяти розмноженню кандид та інших патогенних мікроорганізмів.
3. Занадто часті спринцювання приносять більше шкоди, ніж користі, оскільки вимивають корисну мікрофлору. При нормальному стані мікрофлори піхва здатна до самоочищення. Переважання лактобактерій забезпечує саморегуля-цію та підтримку "внутрішнього порядку" у вагінальному середовищі.
4. Нижня білизна повинна бути достатньо вільною, щоб шкіра дихала, синтетики слід уникати. Нижня білизна з бавовняних тканин не перешкоджає доступу кисню до шкіри, а під синтетикою шкіра задихається, що теж може сприяти розвитку молочниці.
5. Майте на увазі: всі ваші старання можуть виявитися марними, якщо ви не будете дотримуватися дієти при лікуванні молочниці.
Слідкуйте за своєю вагою і не зловживайте солодощами. Занадто солодка їжа викликає прискорене розмноження грибків.
Те ж саме стосується продуктів, що містять дріжджі (булочок, білого хліба), оскільки їх вживання провокує ріст кандид, а також різних сирів з "благородною цвіллю".
Залізним правилом є повне виключення алкогольних напоїв під час лікування молочниці. Навіть невелика кількість алкоголю різко знижує ефективність лікарських засобів і негативно відбивається на лікуванні.
Їжте більше кисломолочних продуктів. Йогурт з живими культурами лакто- і біфідобактерій корисний, але тільки в тому випадку, якщо він не містить цукру. Але не використовуйте йогурт як зовнішній засіб - не наносіть його на слизову піхви, щоб не занести дріжджову інфекцію.
Профілактиці молочниці сприяє також вживання рослинних продуктів - часнику, гострого червоного перцю, прополісу, соку грейпфрута, листя горіха, листя і ягід брусниці, масла чайного дерева. Крім того, що ці продукти мають антибактеріальну дію, що допомагає уповільнити зростання грибків, багато з них містять також корисні мікроорганізми.
Встановлено, що фітонциди цибулі та часнику мають фунгістатичну (таку, що зупиняє розвиток грибків) і фунгіцидну (таку, що вбиває грибки) дією проти 13 штамів патогенних грибків.
Сік журавлини також допомагає підняти імунітет і швидше придушити грибок. І взагалі, такі продукти, що створюють кисле середовище в травному тракті - наприклад, кисла капуста.
При лікуванні молочниці слід щодня випивати 2-3 літри води - саме чистої води, а не кави або чаю. Вода сприяє виведенню з організмів залишків хімічних препаратів і паразитарних токсинів, допомагає роботі нирок і печінки.
Детальніше про правильне харчування при лікуванні паразитарних захворювань читайте у статті
"Принципи правильного харчування".
|
Додано: січень 2012
При передруку посилання на джерело обов'язкове |
|