Здоров'я і краса волосся залежать від достатнього вмісту білків в їжі, які служать джерелом сірки, необхідної для утворення кератину, з якого на 97 відсотків складаються клітини волосся. При цьому важливіша не кількість білків в їжі, а ступінь їх засвоєння, тобто, достатня кількість ферментів, джерелом яких є рослинні продукти - фрукти, овочі, бобові та крупи.
За рахунок правильного харчування нормалізуються також і кислотність шлунка, і виробіток у травному тракті ферментів, що розщеплюють білки. Таким простим способом можна підвищити засвоєння білків на 40 відсотків. При цьому припиняється надходження з кров'ю в шкіру поліамінів (неперетравлених молекул білка), зникає лупа і зменшується випадання волосся.
Власне старіння волосся більш пов'язане зі зміною гормонального статусу, тому найбільш сильно будова волосся у жінок змінюється після настання менопаузи. У середньому після 45 років знижується виробництво естрогенів, які управляють біологічними циклами організму, в тому числі клітин шкіри і волосся. Через це сповільнюється ріст волосся, і цого випадання не компенсується достатньою мірою ростом нових волосин.
З віком також сповільнюється утворення кровоносних судин в шкірі голови, що погіршує живлення волосяних цибулин. Цей механізм має генетичну природу, так що старіння волосся буває пов'язане також і зі спадковістю.
Однією з найбільш помітних ознак старіння є посивіння волосся. Вважається, що при правильному харчуванні та здоровому способі життя сивина повинна з'являтися тільки після 45 років. Буває, звичайно, що людина починає сивіти і в 25, але в цілому молодих і лисих набагато більше, ніж молодих і сивих.
Загадка сивини досі не розкрита повністю. Тобто, механізм утворення фарбування волосся відомий. Він полягає в тому, що меланоцити, пігментні клітини, які знаходяться в волосяному фолікулі, в стадії активного росту волосини постачають клітини, що діляться, пігментом меланіном.
Ороговілі клітини стрижня волосу вже не можуть отримувати або віддавати меланін. Тому посивіння волосся починається від коренів, внаслідок того, що у клітини, які утворюються, з якоїсь причини пігмент не надходить взагалі, або його надходить недостатня кількість.
Протягом приблизно 10 циклів росту волосся (тобто, близько 40 років) волосяний фолікул циклічно синтезує меланін. Потім виробництво пігменту загасає, і волосся поступово втрачає забарвлення - сивіє. Чи говорить це про виснаження ресурсів меланоцитів, чи про порушення синтезу пігменту? В одних дослідженнях у волосяних цибулинах знебарвленого волосся виявлялися меланоцити, які вже не виробляли меланін, в інших - в білому волоссі кількість пігментних клітин була або значно менше, або вони були відсутні.
Зрозуміло, зовнішні фактори середовища (такі, як ультрафіолетове випромі-нювання, різні хімічні речовини, запалення та ін.) можуть негативно впливати на меланоцити, внаслідок чого в їх генетичному апараті можуть накопичуватися дефекти. Пошкодження ДНК меланоцитів може бути викликано вільними радикалами, що утворюються під дією ультрафіолету та інших факторів.
В результаті цього на тлі ослаблення антиоксидантного захисту шкіри з віком відбувається генетично обумовлене виснаження ресурсу меланоцитів, і волосся знебарвлюється. У курців, до речі, ризик раннього посивіння в чотири рази вище, ніж у некурящих.
Порушення метаболічних процесів в шкірі може також призводити до порушення взаємодії між меланоцитами і клітинами волосся, уповільненню міграції меланоцитів в цибулину волоса, погіршення мікроциркуляції волосяного фолікула.
Передчасна сивина може також бути наслідком деяких захворювань та дисфункцій, зокрема, дефіциту вітаміну В12 або дисфункції щитовидної залози.
Нервове перенапруження і постійні стреси можуть також призводити до передчасного посивіння. Серцевина кожної волосини являє собою найтонший канал, заповнений рихлою речовиною і циркулюючою рідиною. При стресі нейропептиди, що утворюються під дією адреналіну, проходять через волосяні цибулини до стрижня волоса і руйнують зв'язок меланіну з білковою структурою, внаслідок чого пігмент дуже швидко вимивається.
Можливо, цим пояснюються історії стрімкого (за одну ніч) посивіння після сильного стресу. Хоча в багатьох учених вони викликають сумнів, так само, як і розповіді про чудесне відновлення кольору волосся за допомогою косметичних засобів або дієтичних добавок. Якщо відновлення кольору волосся і можливе, то тільки поступово, у міру зростання волосини.
Чи можна уповільнити появу сивини, чи повернути сивому волоссю його первинний колір? Зараз вчені вже не заперечують категорично таку можливість. У деяких експериментах меланоцити білого волосся теж виявилися здатними виробляти пігмент.
Крім того, раз посивіння може викликатися зовнішніми і внутрішніми чинниками, такими, як порушення кровообігу, стреси або запальні процеси, то, захищаючи волосяні фолікули від таких впливів, можна, принаймні, теоретично, уповільнити появу сивини.
Природний колір волосся можна поліпшити і навіть відновити, якщо ліквідувати в організмі дефіцит цинку, міді, заліза і марганцю. Найчастіше зустрічається дефіцит цинку, притому, що ніякий інший мікроелемент не входить до складу такої кількості ферментів і не виконує таких різноманітних фізіологічних функцій. Однак, за даними статистики, в середньому людина отримує з їжею трохи більше половини необхідної добової дози цинку.
Йод - не менший, а навіть ще деколи і більший дефіцит, ніж цинк. Як вже говорилося, рання сивина може бути пов'язана з дисфункцією щитовидки, а це, в свою чергу, - поширений наслідок йододефіциту. Якщо рання сивина викликана порушенням роботи щитовидної залози, то при нормалізації функції щитовидки сивина відступає, і нормальне забарвлення волосся відновлюється.
З дефіцитом йоду майже завжди сусідить дефіцит селену - нашого головного "антистарину". І в підсумку випливає висновок: хочеш бути і виглядати молодим - кріпи мікроелементну базу свого організму!
Пігментація волосся залежить також і від наявності вітамінів групи В: ПАБК, вітаміну В6, фолієвої та пантотенової кислот. Красивий блиск нашому волоссю додає сірка, яка входить до складу сірковмісних білків цистеїну і метіоніну. Краще джерело харчової сірки - це яйця: 100 грамів яєчного жовтка містять 165 міліграмів сірки у вигляді амінокислот цистеїну і метіоніну. Одне яйце в день - і блискуче пружні волосся вам забезпечене.
Ненасичені жирні кислоти Омега-3, що містяться в жирній рибі, можливо, не так допоможуть саме проти сивини, як в цілому для здоров'я волосся. Вже згадувалося, що старіння волосся пов'язане з гормональним балансом, а НЖК - це саме той матеріал, з якого виробляються простагландини, прогормони нашого організму. Дефіцит жирних кислот Омега-3 є однією з причин відмирання волосяних фолікулів, уповільнення росту і випадання волосся.
І наостанок про "п'яту колону", яка з радістю допоможе вам посивіти і постарить вашу шкіру. Це, як уже говорилося, куріння, а також і алкоголь (понад міру, звичайно). Це штучні барвники та консерванти, "мертві" перероблені продукти, в яких не залишилося натуральних ферментів. Це надлишок цукру, який витісняє з організму вітаміни групи В, і стреси, які роблять те ж саме.
Цукор - наш білий ворог. І це погана новина. Але для тих, хто не може жити без солодкого, є (по секрету) дві добрі новини.
Перша - у цукру теж є свій "коричневий ворог". Це - кориця (вау!) Як я нещодавно дізнався, кориця, крім того, що стабілізує рівень цукру в крові, запобігаючи гіпоглікемії, також і уповільнює втрату шкірою пружності.
І друга - можна повністю нейтралізувати шкоду цукру, якщо через 4-7 годин після того, як ви з'їли щось солоденьке, випити в 2,5 рази більше чистої води, ніж спожили цукру. Не знаю, правда, чи можна довіряти цій рекомендації, дуже вже вона якась радикальна, але спробуйте. Принаймні, комплексувати після цього точно будете менше.
[1] 2
Додано: березень 2013
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|