Сонячні промені є головним джерелом вільних радикалів, які окислюють жири в складі клітинних мембран, внаслідок чого погіршується клітинний обмін, клітини швидше старіють і вмирають. Тому шкіра, як зовнішній орган, старіє швидше, ніж людський організм у цілому.
Засмага - це, звичайно, красиво, от тільки мало хто знає, що на ділянках, які часто піддаються засмазі, старіння шкіри має свої особливості, а саме: більш глибокі зморшки, ущільнення, горбистість і лущення шкіри, пігментні плями і гілочки розширених судин. Більш схильні до фотостаріння люди зі світлою шкірою - у них вже до 30 років починають накопичуватися дефекти шкіри, з'являються тонкі зморшки під очима.
Косметикою, звичайно, можна "намалювати" будь-яке обличчя, однак далеко не кожен художник зможе працювати на полотні, яке морщить. А зі шкірою, на якій вже з'явилися помітні зморшки, ситуація приблизно така ж. Зморшки, які так засмучують жінок - це наслідок вікових змін структури шкіри, тобто, руйнування колагенових волокон і волокон еластину, які відповідають за міцність і еластичність шкіри.
Коли шкіра починає втрачати еластичність, в "кишенях", що при цьому утворюються, скупчуються білкові "відходи" життєдіяльності клітин і відпрацьований холестерин. З часом все це ущільнюється і твердне, утворюючи вікові зморшки.
До речі, втрата колагену шкірою призводить не тільки до утворення зморшок. Ось, наприклад, у багатьох жінок у віці можна помітити "обвисання" обличчя, що пояснюється сповзанням униз підшкірної клітковини щік, що втратила підтримку. При цьому щоки западають, а підборіддя, навпаки, відвисає. Єдиним способом виправити ситуацію є в цьому випадку підтяжка обличчя.
Опиратися старінню можна і потрібно, і виглядати молодо в 50-річному віці можна не тільки завдяки косметичним салонам. І, до речі, косметологи теж останнім часом приділяють все більшу увагу засобам, що містить антиоксиданти - речовини, які нейтралізують вільні радикали, а значить, уповільнюють старіння.
Але антиоксиданти містяться не тільки в кремах. Набагато більше і різноманітніше ми отримуємо їх з їжі, якщо, звичайно, харчуємося не одними гамбургерами і "мівіною". А ті речовини, якими наша їжа не багата за визначенням, ми можемо додатково отримати з дієтичних добавок.
Давайте подивимося, які речовини можуть попередити старіння шкіри і навіть сприяти її "омолодженню".
1. Антиоксиданти. Вітаміни А, С і Е разом утворюють важливу ланку захисту клітинних мембран від вільних радикалів. Вітаміни А і Е, як жиророзчинні, працюють в самій мембрані, вітамін С (водорозчинний) - в міжклітинної рідині. Передаючи один одному естафету ферментних реакцій, ці антиоксиданти нейтралізують вільні радикали і при цьому частково відновлюють один одного.
Вітамін С, крім того, стимулює виробіток колагену і допомагає зберігати еластичність шкіри, а вітамін Е уповільнює процеси старіння і сприяє регенерації клітин шкіри.
Супероксиддисмутаза (СОД) - один з головних антиоксидантів нашого організму, в тому числі і шкіри, який перешкоджає утворенню вільних радикалів і, таким чином, захищає ліпопротеїни від окислення. З віком вміст СОД в шкірі зменшується. В косметику СОД вводять для захисту шкіри від ушкоджуючої дії вільних радикалів і запобігання утворенню зморшок.
2. Вітаміни групи В. Практично всі вітаміни цієї групи можна віднести до "вітамінів краси". Але особливо велику роль у здоров'ї шкіри відіграють біотин, пантотенова кислота, ніацин і ПАБК.
Біотин (вітамін Н) є джерелом сірки, яка необхідна для виробництва колагену. Парадокс полягає в тому, що більша частина біотину, необхідного організму, виробляється бактеріальною флорою кишечника, яка сама по собі існує завдяки біотину. Тому, якщо кишкова мікрофлора у вас порушена (що при сучасному способі харчування зустрічається суцільно й поряд), про нормальний стан шкіри можна забути. Недарма кажуть, що здоров'я шкіри і волосся бере свій початок в кишечнику.
Пантотенова кислота (вітамін В5) є стимулятором процесів обміну речовин, тому вона продовжує життя клітин шкіри (уповільнює їх старіння).
Ніацин (Вітамін В3) робить для шкіри приблизно те ж саме, покращуючи її кровопостачання (він забезпечує мікроциркуляцію в підшкірних капілярах).
Параамінобензоєва кислота (ПАБК, вітамін В10) має світлозахисні властивості; вона підвищує стійкість шкіри до дії ультрафіолетових променів, тобто, уповільнює процеси фотостаріння.
3. Цинк, разом з вітаміном С, безупинно трудиться над виробітком колагену. Цинк також є природним сонцезахисним засобом, забезпечує транспорт в шкіру вітаміну А з печінки, зменшує запалення і регулює діяльність шкірних залоз.
4. Незамінні жирні кислоти (НЖК, вітамін F). Погіршення стану шкіри часто буває пов'язано з браком ненасичених жирних кислот Омега-3 (?-ліноленова) і Омега-6 (лінолева, ?-ліноленова). Молекули НЖК забезпечують зшивку ліпідних шарів шкіри, тому при їх дефіциті порушується суцільність захисного бар'єру шкіри, в результаті чого шкіра запалюється, стає сухою і починає лущитися.
5. Гіалуронова кислота. Це натуральний структурний компонент людської шкіри, вміст якого з віком знижується, в результаті чого шкіра висихає. Гіалуронова кислота зберігає нормальний водний баланс в клітинах шкіри, сприяє підтримці її пружності та еластичності, а також створює регенеруючу дію. Використовується в зволожуючих і регенеруючих косметичних кремах.
6. Протеолітичні ферменти. Це вже з розряду не тільки профілактичних, але й лікувальних засобів. Роль протеолітичних ферментів полягає в забезпеченні повного розщеплення білків в травному тракті, тому, якщо їх не вистачає, з'являється те саме білкове "сміття", з якого згодом формуються зморшки.
Однак протеолітичні ферменти здатні діяти і в кров'яному руслі, тому прийом ферментних добавок допомагає розсмоктувати тромби, гематоми та інші білкові конгломерати, і в тому числі може сприяти і розгладженню зморшок. Інша справа, що при оральному прийомі ферментів у кров потрапляє лише мала їх частина, тому при ензимотерапії застосовують високі дози ферментних препаратів.
Читати далі >>
1 [2]
Додано: березень 2013
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|