<< До початку статті "Фітоестрогени"
Чому вони так діють?
Фітоестрогени характеризуються високим афінітетом (спорідненістю) до рецепторів естрадіолу, причому вони проявляють низьку здатність зв'язуватися глобуліном, який зв'язує основні гормони. Зв'язувальна здатність фітоестрогенів складає всього 1/4 в порівнянні з естрадіолом, що призводить до їх більш високої концентрації в плазмі.
Сам по собі жоден гормон не може потрапити в клітину, він повинен з'єднатися з рецептором - маркером пептиду, розташованого на оболонці клітини і чутливого до цього гормону. Оскільки фіто естрогени за структурою схожі з естрогенами, вони здатні як заміщати відсутні естрогени, так і "окупувати" вільні рецептори при надлишку естрогенів в організмі.
При нестачі естрогенів в організмі фітоестрогени, з'єднуючись з рецепторами, виконують їх функцію, компенсуючи дефіцит; при надлишку естрогенів - навпаки, зменшують кількість діючих на рецептори естрогенів.
Тут немає ніякого парадоксу, тому що дія фітоестрогенів значно слабкіша, ніж ендогенних естрогенів. Тому при гіперестрогенних станах вони реально "перекривають кисень" надлишковим естрогенам, конкуруючи з ними на рівних, а при естрогендефіцітних станах - лише дещо підвищують гормональні ефекти.
У зв'язку з цим, застосування фітоестрогенів може виявитися більш ефектив-ним саме при гіперестрогенних станах - а до них відносяться всі пухлини жіночої статевої сфери, що ростуть: міома, мастопатія, генітальний ендометріоз.
У той же час при естрогендефіцітних станах прийом фітоестрогенів може виявитися недостатнім, хоча, наприклад, при клімаксі добре зарекомендував себе такий комплекс, що містить фітоестрогени, як Menopausal Formula. Чому ж досі фітоестрогени не набули широкого поширення в медицині?
Слід зазначити, що естрогенові рецептори є одними з найбільш "нерозбірли-вих" - вони здатні захоплювати молекули багатьох сполук, близьких за структурою до естрогенів. Людський естроген "підходить" до рецептора, як ключ до замка, тому подальша дія гормону абсолютно передбачувана. Фітоестрогени більше схожі на відмичку - вони хоч і "відкривають замок", але точно сказати, що при цьому вийде, ми не можемо.
І ще - у кожної людини активність цих рецепторів різна, тому що часто вони бувають забиті недоокисленими продуктами, метаболітами від неправильного харчування та інших причин. Це може ще поглибити дефіцит естрогенів в організмі. Рецептори для статевих гормонів відкриває лікопен, тому при естрогендефіцітних станах разом з фітоестрогенами добре приймати, наприклад, комплекс Mega Protect 4 Life.
Гіперестрогенія може проявлятися на тлі порушеної функції печінки, тому що саме печінка інактивує естрогени. Якщо печінка хвора, в крові з'являється зайвий естроген. У цьому випадку прийом фітоестрогенів корисно доповнити такими препаратами, як Liver Aid, Arginine Plus, Super Soya Lecithin.
|
Фітоестрогени в продуктах
Фітоестрогени присутні в багатьох харчових продуктах, тому, здавалося б, найпростіше забезпечити організм їх достатньою кількістю шляхом додавання в раціон певних продуктів.
Найбільше фітоестрогенів в сої, а також її найближчих родичах - горосі, сочевиці і квасолі. За ними йдуть горіхи і насіння, а також такі спеції, як імбир і куркума. Молоко і яловичина також можуть вважатися джерелами фітоестроге-нів, так як корови, поїдаючи лугові трави, накопичують у своєму організмі речовини, що в них містяться.
Містяться фітоестрогени і в цільних злаках - пшениці, вівсі, житі. На жаль, дроблення зерна і очищення від висівок позбавляє його і більшої частини корисних речовин. У ячмені і солоді, а також, відповідно, в пиві міститься один з найдинамічніших фітоестрогенів - 8-пренілнарінгенін. У жінок, зайнятих на збиранні та переробці хмелю, у зв'язку з цим нерідко трапляються розлади менструального циклу, а у чоловіків, що зловживають пінним - жировідкладення за жіночим типом.
Фітоестрогени містяться також і в багатьох травах - в основному у вигляді поліфенолів і флавоноїдів, які надають їм лікарські властивості. Недарма коровам для підвищення удійності дають червону конюшина і люцерну - найбільш багаті фітоестрогенами лугові культури.
І ось тут і виникає один нюанс, який пояснює, чому у корів дія дієти, багатої фитоестрогенами, проявляється цілком однозначно, а у людей - ні. Дія фітоестрогенів фенольної групи слабкіша, ніж людських гормонів, в 500-1000 разів (а стероїдних - в 5000 разів), тому для її прояви необхідна їх концентрація в організмі, дуже далека від гормональної, а саме - 0,5-2%.
Дійна корова з'їдає в день до 70 кг корму, в тому числі люцерни - не менше 4 кг. А вага корови молочної породи - 300-400 кг. При досить високому вмісті флавоноїдів в рослинах, людині в такому розкладі потрібно щодня вживати мінімум 1 кг трави, а швидше за все, десь у 2-3 більше для того, щоб проявився хоч якийсь ефект фітоестрогенів.
Можливо, з цієї причини досі не отримано прямого експериментального підтвердження багатьох висновків щодо користі азіатської дієти для здоров'я жінок. Просто для отримання результату потрібно занадто тривалий час дотримуватися такої дієти, тому поки що нам залишається покладатися в основному на демографічну статистику.
Тим не менш, багато наукових колективів публікують обнадійливі результати своїх досліджень, зокрема, про суттєве скорочення ризиків різних видів раку у людей, що вживають фітоестрогени, запобігання розвитку атеросклерозу, остеопорозу і старечого слабоумства у жінок. Однак більшість результатів засновані також на аналізі статистики, або ж отримані на основі недостатньої експериментальної бази, або ж у звітах повідомляється про порівняльні результаті застосування плацебо.
|
Біодобавки та косметика
Незважаючи на те, що джерелами флавоноїдів є багато рослин, для того, щоб отримати достатньо дієві рослинні фітоестрогени, недостатньо навіть звичайної екстракції - необхідні додаткове очищення і концентрація отриманих екстрактів.
Якщо ж взяти, наприклад, в якості джерела фітоестрогенів соєву олію, то, оскільки в ній міститься всього 0,37% загальних стеролів, для того, щоб отримати естрогеноподібний ефект, масло необхідно фракціонувати та піддати сублімації.
З цієї причини дійсно ефективні препарати фітоестрогенів можуть бути створені тільки сучасними промисловими методами, які використовуються при виготовленні біологічно активних добавок до їжі (БАД).
Вживання БАД - це теж дієтичний підхід, тільки із застосуванням продуктів, які реально можуть створювати естрогеноподібну дію. Джерелом фітоестрогенів можуть служити різноманітні антиоксидантні комплекси, до складу яких входять поліфеноли і флавоноїди.
Але є і спеціально розроблені біодобавки, основою яких є концентровані екстракти рослин, багатих фітоестрогенами. Крім вже згаданого комплексу Menopausal Formula, сюди відносяться Green Care (на основі люцерни) і жіноча "золота формула" VitalWoman.
На упаковці багатьох косметичних засобів перелічуються використовувані екстракти рослин, до складу яких дійсно входять необхідні флавоноїди, однак вони містяться в пропонованих косметичних продуктах не в потрібній для естрогенної дії концентрації і не в тій формі.
Це відноситься, зокрема, до рутину і кверцетину, які включають до складу кремів нібито для омолодження шкіри. У тому, що концентрація, наприклад, кверцетину в кремі недостатня, легко переконатися, так як кверцетин має жовте забарвлення, і при його розведенні до діючої концентрації воно зберігається, що має вплинути на колір крему.
Однак у професійній косметиці флавоноїди досі ще не знайшли широкого застосування.
Додано: вересень 2013
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|
До каталогу >>
До змісту розділу >>
|