Тиха епідемія остеопорозу
Автор: Єзовіт О.І.
Коли кістки "рідіють"
Про те, що у людей похилого віку кістки крихкі, відомо давно. Але про остеопороз як про небезпечне захворювання стали говорити недавно - десь з 60-х років ХХ століття. Підступність цієї хвороби полягає в тому, що вона може протікати непомітно і виявлятися тільки при переломах.
Це захворювання називають грізним тому, що воно є однією з поширених причин захворюваності і смертно-сті людей в сучасному суспільстві. Лідирують тут серцево-судинні захворювання, на другому місці стоїть рак, на третьому - цукровий діабет, на четвертому - остеопороз.
|
 |
Остеопороз діагностується в світі у кожної третьої жінки після 45 років і майже у половини всіх жінок і чоловіків після 65. Фахівці прогнозують зростання цього числа в найближчі роки в кілька разів. Зрозуміло, що це відносна оцінка, але базується вона на уявленнях про той спосіб життя, який веде сучасна людина.
Археологи, які досліджували скелети кроманьйонців, не знайшли у наших предків ані губчастої кістки (ознаки остеопорозу), ані будь-яких сольових відкладень (що свідчать про дефіцит кальцію). А вся справа в тому, що їли вони сиру їжу, тобто, не варену. Вогонь, звичайно, у них вже був, і м'ясо вони для смаку пекли (але не смажили!), А ось до варіння овочів ще не додумалися. А саме процес варіння переводить кальцій та інші мінерали в нерозчинні сполуки, до яких нашому організму вже не добратися.
Остеопороз характеризується зменшенням кісткової маси; в народі називають це "рідіння" кісток. Це небезпечне захворювання може призвести до інвалідності, так як зростає ризик переломів кісток, які до того ж ще й погано зростаються. В основному це пов'язане з відходом з кісток елемента кальцію.
Найбільш схильні до цієї хвороби жінки після 45-50 років, коли зменшується гормональна активність. Але не слід думати, що до цього віку вам нічого не загрожує. Загальмувати процес порідіння кісток можна. А ось повернути його назад і "заштопати" сітчасті кістки дуже і дуже важко.
Ось приклад того, як важливо вчасно "підстелити собі соломки". Зі мною в компанії біодобавок працювала одна жінка, 1949 року народження. Ставши членом фітнес-руху в 1997 році, вона регулярно почала приймати біодобавки, в тому числі і комплексні мінеральні препарати.
Десь році в 2003 вона отримала забій плеча і з цього приводу пройшла рентген. Ось тут-то і виявилося, що плечова кістка у неї носить ознаки порідіння. На щастя, до перелому не дійшло, але людина отримала наочне підтвердження того, що розмови про дефіцит кальцію і користь прийому БАД не порожній звук.
Де ховається кальцій?
Коли найбільше організм потребує кальцію? Ясна річ, під час росту скелета. А якщо його недостатньо? Кістки будуть тонші і тендітніші, ріст менший, зуби будуть псуватися частіше. Але не тільки під час росту, і не тільки для кісток необхідний кальцій.
|
|
Кальцій потрібен всім і завжди. Всім відомі кавказькі довгожителі. Довгожительством також відрізняються і інші гірські народи: тибетці, індійці, що живуть біля озера Тітікака - ті, хто п'є воду з льодовиків.
Доктор Уоллок пише, що льодовикова вода з вигляду схожа на молоко, через велику кількість розчинених у ній солей. Не знаю, може, йому хтось про це розпо-відав, але з мого великого досвіду перебування на льодовиках скажу: на вигляд ні на яке молоко льодо-викова вода не схожа.
А от щодо розчинених в ній солей - щира правда!
|
Фільтруючись крізь моренні завали, гірська вода збагачується усією таблицею Менделєєва, і тому вона - справжній еліксир життя.
Найбільш насичена кальцієм вода, як вважають, на острові Окінава в Японії. Жителі острова також відрізняються довголіттям (це після Хіросіми!). Природні води на острові фільтруються через його коралову підставу, тому насичуються кальцієм з коралів. Скрізь в цих водах кальцій іонізований - з зарядом +2; тільки такий кальцій може увійти в клітини.
У природі кальцій дуже поширений, але зустрічається тільки в зв'язаному вигляді, головним чином, у вигляді карбонату CaCO3: крейда, вапняк, мармур, сталактити, силікати. У водоймах - в основному у вигляді бікарбонату. У кістках - у вигляді складної структури, що включає фториди, фосфати, гідрати.
Кип'ятіння води, варіння продуктів переводять кальцій в нерозчинні солі, які практично не засвоюються. Пастеризація молока призводить до такого ж результату, тому, якщо ви вважаєте, що молочна їжа вбереже вас від остеопорозу, то ви маєте рацію лише в тому випадку, якщо вживаєте свіже, а не пастеризоване молоко.
До речі, про деякі "натуральні" джерела кальцію. Молюски і краби, будуючи свої раковини і панцирі, перетворюють розчинний кальцій в нерозчинний: бікарбонат в карбонат. Яєчна шкаралупа на 90% складається з того ж матеріалу. Щоб перевести кальцій знову в розчинну форму, необхідний процес іонообміну (як на острові Окінава).
Тобто, якщо ви просто розтовчете шкаралупу і побалакаєте її в склянці кип'яченої води, толку буде нуль. Для іонообміну потрібно, щоб вода містила іони інших мінералів, які кальцій, як більш активний елемент, може замістити. Плюс деякі каталізатори, інакше процес буде тривати століття.
Формула здоров'я
Як відбувається обмін кальцію в нашому організмі? Формула здоров'я така: 99% кальцію міститься в кістках, 1 відсоток - в крові, у вигляді кислої фосфатної солі. Цей буферний кальцій необхідний для нормалізації pH крові - показника кислотно-лужної рівноваги.
pH крові відноситься до жорстких біологічним констант; це один з найбільш постійних обмінних показників. У здорової людини pH крові дорівнює 7,85-7,45, тобто, кров має слаболужну реакцію. Зрушення величини pH на 0,4-0,5, особливо в кислу сторону, призводить до важких порушень рівноваги організму, аж до загибелі.
Але в кров постійно надходять як кислі, так і лужні речовини: з травного тракту, з дихальної системи, з печінки і ендокринних залоз - тому і існує цілий ряд буферних механізмів для вирівнювання рівноваги, в яких активну участь кальцій.
Наш повсякденний раціон перевантажений закислюючими продуктами, в тому числі м'ясними. Якщо в раціоні наших предків - мисливців-збирачів - м'ясо становило лише 20%, а решта - різні корінці, то сьогодні багато людей їдять м'ясо три рази в день. Звичайно, кальцій буде витрачатися на компенсацію зайвих кислот і йти з крові. Якщо ж в їжі кальцію недостатньо, то організм буде брати його зі свого депо - кісткової тканини. Просто тому, що більше взяти його ніде.
|
А продукти взаємодії кальцію з сильними кислотами - нерозчинні солі - будуть собі відкладатися там, де вам найменше треба: наприклад, в нирках. Або в суглобах.
А деякі фахівці вам можуть сказати: - У вас кальцієві камені, вам не можна кальцій приймати. Або: - У вас кальцій в крові підвищений, вам не можна кальцію.
Все якраз навпаки. Кальцій в крові підвищений тому, що вам його не вистачає.
|
|
І камені в нирках - не від харчового кальцію. Процес виділення кальцію з кісток не так легко регулювати, як його доставку з їжі, тому йдуть коливання в ту і іншу сторону. Це подібно до того, як гіпоглікемія виникає насправді не через понижений вмісту цукру в крові, а навпаки, через його надлишок.
Один у полі не воїн
Як же забезпечити свій організм кальцієм і попередити остеопороз? Ну, почнемо з немовлят. У немовлят кальцій в шлунку не засвоюється, тому додавати кальцій в молочні суміші - марна справа. Все, що дитині необхідно - це материнське молоко. Мінерали до року давати не має сенсу, тому що не налагодився виробіток соляної кислоти в шлунку.
Розроблені спеціально для немовлят мультивітаміни Infant Formula мінералів не містять: навіщо давати мінерали, якщо вони і так не засвоюються, тільки зашлаковують організм.
Як йде засвоєння кальцію з їжі у дорослих? Кальцій з їжі засвоюється в кращому випадку на 50%, решта 50% перетворюються в нерозчинний фосфат і виводяться. Для кісткової структури в день необхідно 500 мг - отже, приймати з їжею треба не менше 1000 мг. В особливі періоди - дітям, що ростуть, жінкам в менопаузі, а також спортсменам - цю дозу потрібно подвоїти.
Ще один фактор поганого засвоєння кальцію з їжі - надлишок жирів. Це призводить до омилення кальцію, переведення його в важкорозчинні солі жирних кислот.
Але кальцій в організмі не один у полі воїн. Він працює в балансі з магнієм, стронцієм, йодом і фосфором. І ось цей баланс найчастіше страшенно поруше-ний. Особливо по фосфору. Іноді бачиш у продажу мультивітаміни, де, нібито для кращого засвоєння, представлений кальцій разом з фосфором.
Рідні мої! Та фосфору у нас в їжі в 7-10 разів більше, ніж потрібно! Це пшениця, яловичина, сири і творіг, алкогольні напої, фанти, пепсі та іже з ними. Зайвий фосфор хоче кальцію, а його немає. Де взяти? Ну як же - звичайно, з кісткової тканини!
З інших мінералів найбільш важливе для засвоєння кальцію його співвідно-шення з магнієм. Відомий американський лікар доктор Аткінс вважає, що це взагалі головний фактор побудови кісткової тканини.
Саме співвідношення кальцій-магній 2:1 має препарат Strong Bones, який містить кальцій у формі цитрату (найкраще на сьогодні джерело кальцію), лактату і альфа-кетоглюторату, плюс традиційний карбонат. При такому складі працюють всі відомі механізми засвоєння кальцію.
Інший препарат - Power Mins - містить 11 мінералів, в тому числі кальцій, зрозу-міло. Склад збалансований з точки зору максимального взаємного засвоєння мінералів, причому мінерали входять в іонної формі, укладені в амінокислотну оболонку.
Два обличчя "сонячного" вітаміну
А як щодо вітаміну D? Ми з дитинства знаємо, що без нього буде рахіт. Немає питань - вітамін D необхідний для засвоєння кальцію. Ось тільки багато препаратів містять синтетичний вітамін D2, який також використовується для збагачення харчових продуктів. Чи не шкідливий він для здоров'я?
Натуральний вітамін D3 ми отримуємо з харчових жирів, він називається холекальциферол. Інша форма вітаміну D - вітамін D2 - утворюється в нашій шкірі під дією сонячних променів і носить назву ергокальциферол. Так от, синтетичний вітамін D2 - це той же ергокальциферол, тільки отриманий при дії ультрафіолету на певні дріжджові грибки. У чому ж різниця?
Як холекальциферол, так і ергокальциферол є провітамінами, з яких наша печінка виробляє активні форми вітаміну D, які транспортують кальцій в клітини. Тільки ці кінцеві речовини дещо відрізняються за структурою.
Вчені вважають, що 25-гідрокси-холекальциферол (кінцевий продукт переробки провітаміну D3) активніший, ніж 25-гідрокси-ергокальциферол (похідне провіта-міну D2). Але це також натуральна речовина, що виробляється організмом. Так що джерело поповнення дефіциту вітаміну D не настільки важливе, як сам факт наявності цього дефіциту.
За останніми даними, дефіцит вітаміну D зачіпає до мільярда жителів Землі. Причому навіть у таких "сонячних" країнах, як Індія, Пакистан, Іран і Китай, за деякими оцінками, у 60-80% населення спостерігаються симптоми D-дефіциту. У країнах помірного поясу, таких, як Росія і Україна, в групу ризику входить практично все населення.
Тому найбільш сучасні препарати містять в своєму складі, поряд з кальцієм і магнієм, також і вітамін D3 (Strong Bones Plus); остання модифікація Strong Bones Plus включає також і вітамін К2, який бере участь в побудові кісткового матриксу.
|
Читати далі >>
1 [2]
Додано: березень 2016
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|
До каталогу >>
До змісту розділу >>
|