І все ж косметичні процедури не можуть замінити природного здорового стану нігтів, і навіть навпаки - нарощування може послабити ваші власні нігті і сповільнити їх ріст. Особливо якщо ви страждаєте грибковими або інфекційними захворюваннями нігтів, а також при прийомі деяких антибіотиків і при порушеннях гормонального балансу.
Не зайвим тут буде нагадати, що погані нігті - це не просто факт вашої біографії, а тривожний дзвіночок про те, що у вашому організмі щось не в порядку, і закривати на це очі, щонайменше, нерозумно. Нігті, так само, як і волосся, - це продовження шкіри, яка, як відомо, є "дзеркалом" стану організму. Недарма за виглядом і станом нігтів фахівець може діагностувати ряд захворювань, стресові стани або брак поживних речовин.
Проблеми з нігтями можуть мати і генетичні корені, хоча поки що це питання слабо вивчене. Тим не менш, виявлений ген дефекту нігтів, що розташований в хромосомі неподалік від гена групи крові за системою АВО. Однак у більшості випадків стан нігтів залежить від постачання матриці (кореня нігтя) необхідними живильними речовинами і впливу зовнішніх несприятливих чинників.
Видима частина матриці - лунула - це біле півколо в основі нігтя. Вона щодня виробляє нові клітини, за рахунок чого і росте ніготь. Просуваючись до кінця нігтя, нові клітини поступово втрачають рідину, в результаті чого нігтьова пластинка стає твердою. Відомо, що обмежувальні дієти і хвороби уповільнюють ріст нігтів.
Твердість нігтьовій пластинці надає кератин, білкова речовина, яка міститься також і в волоссі. Кератин - це сірковмісне з'єднання, тому від того, чи достатньо у вашому організмі сірки для виробництва кератину, залежить міцність ваших нігтів і волосся.
Однак нігті складаються не тільки з кератину. Між шарами кератину в нігтьової пластинці знаходяться прошарки жиру і води, які роблять нігті еластичними і блискучими. Вміст жиру в структурі нігтя становить 1%, а води - 10%, і це співвідношення має бути постійним, інакше нігті стають тонкими і ламкими.
Нігтьова пластинка складається з ороговілих клітин, в ній немає кровоносних судин і нервових закінчень. Рожевий колір нігтів пояснюється наявністю капіляр-ної мережі в нігтьовому ложі. Однак нігтьова пластинка може вбирати жир і воду, тому на стан нігтів впливає вологість навколишнього середовища, а також і його агресивність. Тому також стан нігтів можна покращити застосуванням масляних ванночок, однак, якщо не усунути причину проблеми, такий догляд потрібно проводити постійно.
Правильна структура нігтів залежить також від вмісту в них, крім сірки, і інших мінералів і мікроелементів - кальцію, хрому, фосфору, марганцю, кремнію, селену і цинку. Ці мінеральні речовини беруть участь в процесі формування клітин нігтьової пластинки, тому їх дефіцит в організмі погіршує стан і швидкість росту нігтів.
Швидкість росту нігтів становить приблизно 3 - 4 міліметри на місяць. Нігті ростуть рівномірно, але швидкість їх росту залежить від багатьох факторів, що впливають на активність нігтьової матриці.
Прискорення росту нігтів відбувається, наприклад, в період статевого дозрівання, а також на ранніх стадіях вагітності, що пов'язано з гормональними змінами в організмі Нігті також ростуть швидше в літній час, коли організм отримує більше вітамінів.
На швидкість росту нігтів впливають також прискорене їх сточування (наприклад, через характер роботи), а також регулярний масаж кінчиків пальців, що поліпшує кровообіг. І, навпаки, при проблемах з кровообігом (вікові зміни, серцево-судинні захворювання) швидкість росту нігтів зменшується.
Від чого залежить здоров'я нігтів?
Які ж фактори можуть уповільнювати ріст і погіршувати стан нігтів? Вони можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми.
До зовнішніх факторів належать:
- безпосередній контакт з розчинниками, застосування чистячих і миючих засобів, що містять шкідливі хімічні речовини;
- довге перебування на яскравому сонці, особливо при низькій вологості повітря;
- механічний вплив на нігті (удари, травми);
- використання невідповідних інструментів для обрізання нігтів, неправильна техніка манікюру;
- використання рідини для зняття лаку, що містить ацетон, а також інші фактори.
Ваші нігті можуть постраждати, якщо ви не використовуєте рукавички при прибиранні будинку, чищенні стекол і митті посуду за допомогою різних хімічних засобів. Звичайна побутова хімія, особливо та, яка дозволяє впоратися з сильними забрудненнями, містить досить "забійні" речовини. В якості альтернативи можна використовувати екологічні чистячі засоби. Вони, звичайно, роблять більш слабкий вплив на забруднення, але і призначені не для авральною прибирання, а для регулярного догляду за домівкою.
Ультрафіолетове випромінювання також несприятливо позначається на стані нігтів. Про це слід пам'ятати любителькам солярію, а також тим, хто працює з ксероксом. Вам слід приділяти своїм нігтям трішки більше уваги. Може допомогти також лак для нігтів з ультрафіолетовим фільтром.
Механічне пошкодження нігтьової пластинки може приводити до розшарування кератину і потрапляння всередину грибкової інфекції. Нігті, уражені грибком, жовтіють, починають кришитися і ущільнюватися.
Внутрішні чинники, які часто викликають проблеми:
- порушення капілярного кровообігу, що погіршує постачання матриці киснем і необхідними речовинами;
- порушення нормальної роботи ендокринних залоз, гормональний дисбаланс;
- нестача вітамінів і дефіцит корисних мінералів і мікроелементів в організмі;
- алергічні реакції;
- дисбактеріоз кишечника;
- неповноцінне харчування, обмежувальні дієти, наприклад, при нестачі ессенціальних амінокислот.
Периферійний кровообіг, від якого залежить живлення волосся і нігтів, може порушуватися через закупорку кровоносних капілярів, викликану склеротичними змінами стінок судин або вегетосудинною дистонією. Тому стан нігтів може вказувати на порушення серцево-судинної діяльності: так, короткі нігті (що повільно ростуть) можуть бути ознакою захворювань судин, а блідий або синюватий колір - ознакою вродженого пороку серця.
При нестачі в організмі таких мінералів, як кальцій і цинк, вітамінів А і Е, біотину і ненасичених жирних кислот нігті стають тонкими і ламкими, починають розшаровуватися. Нестача йоду призводить до дисфункції щитовидної залози, і внаслідок цього, до порушень ендокринного балансу. Гормональні порушення, особливо у жінок в клімактеричному періоді, істотно погіршують засвоєння організмом кальцію. Все це в сукупності збільшує крихкість і уповільнює ріст нігтів.
Безсистемне застосування дієт, особливо низькобілкових, а тим більше відмова від тваринних білків обмежує надходження в організм незамінних амінокислот, особливо цистеїну, головної сірковмісної амінокислоти, що входить до складу кератину. Бідне амінокислотами харчування завжди негативно відбивається на здоров'ї волосся і нігтів.
Слід мати також на увазі, що в структурі нігтьової пластинки міститься досить багато води. Її недостатнє споживання може призводити до "висихання" не тільки шкіри, але і нігтів, що також призводить до зменшення їх товщини і міцності.
Мова йде саме про чисту воду, а не про рідину взагалі - кава, пиво і газовані напої не замінюють чисту воду, так як чашка кави, наприклад, виводить з організму більше води, ніж сама містить. Денна норма споживання води індивідуальна, але в середньому становить близько 1,5 літра на день.
Читати далі >>
1 [2] [3]
Додано: травень 2012
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|