Головним фактором ризику захворювання меланомою є сонячне випромінювання - як природне, так і від штучних джерел (штучний загар). Якщо у вас є проблемні родимки, то захищати їх від засмаги марно - навпаки, закриваючи родимки рушником або заклеюючи їх пластиром, ви піддаєте їх подвійному удару за рахунок парникового ефекту.
Парасолька може допомогти, як і сонцезахисний крем з коефіцієнтом захисту не нижче 15. Але крем треба наносити не менш ніж за 20 хвилин до виходу на сонце і не забувати поновлювати.
Наступним важливим чинником є травми. І не тільки механічні пошкодження - травма або натирання родимок, розташованих на шиї під коміром або під бюстгальтером, - але і перенесені ультрафіолетові опіки, навіть отримані в дитячому, підлітковому та юнацькому віці. Шкіра опіків не прощає, особливо дитяча.
Не знаю, як щодо впливу "генів меланоми", але спадкова схильність до захворювання на рак шкіри, мабуть, існує. Точніше, не стільки наявність випадків меланоми в сім'ї, як фенотип людини і фототип її шкіри. Якщо по-простому, то більш схильні до захворювання руді, зі світлим кольором шкіри.
У кого шкіра від народження смаглява, ті ризикують менше. А якщо у вас біла шкіра, світлі очі і волосся, та ще ваша шкіра важко засмагає (I і II фототипи шкіри), то - sorry - ви в групі підвищеного ризику! У всякому разі, обирати професію, пов'язану з постійним перебуванням на сонці, я б вам не порадив. Та ви й самі не захочете ...
І останній фактор, про який варто згадати в силу його поширеності - це численні родимки. Вважається, що якщо у вас є більше 50 родимок, то це збільшує ризик розвитку меланоми. Ну, я в ці тонкощі не вникав, оскільки родимки бувають різні, і з макове зернятко теж. Але якщо ви знаєте, що шкіра у вас в цяточку, то має сенс з цим розібратися ближче.
До речі, якщо у вас на тілі багато родимок, вам не слід використовувати при митті жорстку мочалку, а тим більше - щітку. Найкраще опуклі родимки обережно мити м'якою губкою або рукою.
Так що, загалом і в цілому, ви повинні звертати тим більшу увагу на профілактику захворювання меланомою, чим більше знаходите у себе пунктів з цього списку:
- ви - жінка;
- ваш вік - старше 40 років;
- у вашій родині були діагностовані випадки меланоми;
- у вас біла шкіра;
- у вас легко виникають сонячні опіки, засмага не досягається взагалі або досягається важко;
- у вас сірі, блакитні або зелені очі;
- у вас біляве або руде волосся;
- у вас рожеві веснянки;
- у вас на тілі більше 50 родимок.
Людям, які належать до такої групи ризику, не рекомендується засмагати взагалі, тим більше їздити до Туреччини або Єгипту. Щорічно слід проходити обстеження у дерматолога (онколога), а за наявності атипових родимок - так часто, як скаже лікар.
Усім же іншим розслаблятися теж не слід, і потрібно приймати також деякі профілактичні заходи. До них відноситься:
- не знаходитися на сонці з 11-ї до 16-ї години внаслідок високого ризику сонячних опіків;
- не відвідувати солярії;
- дітей до 3 років захищати від прямих сонячних променів;
- регулярно проводити самостійний огляд шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень;
- у разі виявлення на шкірі підозрілих областей, негайно звернутися до лікаря.
Дотримуючись цих простих, але дієвих правил захисту від меланоми та інших видів раку шкіри, ви знизите ризик їх виникнення на 90%.
Не так давно з'явилося повідомлення про несприятливу дію на шкіру випромінювання енергозберігаючих ламп. Вчені з університету Стоуні-Брук (штат Нью-Йорк, США), виявили, що клітини людської шкіри сильно пошкоджу-ються випромінюванням таких ламп, тоді як опромінення звичайною лампою на них не впливає. Правда це чи чергова "качка", поки невідомо, але, принаймні, вдома навряд чи варто користуватися джерелами жорсткого ультрафіолету. Економії на гріш, а втратити можна набагато більше.
Читати далі >>
[1] 2 [3]
Додано: серпень 2013
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|