Якщо ви почнете шукати в Інтернет інформацію про те, як поправитися, в 90% випадків вам запропонують або цілий ряд порад щодо харчування, або ж цільову програму біодобавок (доларів так на 200-500-1000). Це мені дещо нагадує епізод, коли Швейк попросив в крамниці єлею, освяченого єпископом (для соборування), а господар сказав прикажчику: "Пан Таухен, налийте йому конопляного масла номер три".
Я теж більше 12 років займаюся біодобавками, але в мене немає готового рецепту на всі випадки життя, бо життя за своєю природою складне. І дефіцит маси тіла може виникати по ряду причин, що передбачає індивідуальний підхід у кожному окремому випадку.
Головна і основна причина - порушення балансу між споживанням і витратою калорій, між утворенням і розпадом клітин - далеко не завжди є первісною і єдиною. Десь таїться спусковий механізм, який змушує організм діяти так, а не інакше, і знайти його досить складно, бо, як ви зараз переконаєтесь, різні причини втрати ваги часом взаємопов'язані, і не завжди цей клубок вдається розплутати самостійно.
Можна виділити, принаймні, п'ять причин, за якими ваша вага може бути нижче норми:
1. Конституція, тип статури
Маса тіла часто визначається конституцією людського організму. У цьому випадку вам не пощастило, і істотної надбавки у вазі досягти буде важко. Але можна, просто ваші результати будуть більш скромними, і попрацювати над їх досягненням доведеться більше.
У першу чергу конституція вашого організму визначається генами. Якщо ваші батьки у вашому віці були худими, вас чекає довга боротьба за кожен кілограм. Це генетика, і переспорити її так само важко, як і набрати вагу. Але може бути, і не варто так вже сильно переживати, якщо вашій французькій фігурці заздрить більшість подружок?
Статура в значній мірі визначає здатність до набору ваги, так як ваш соматип визначає і особливості метаболізму.
Є три основних типи фігури в залежності від особливостей: астенічний (ектоморфний), нормостенічний (мезоморфний) і гиперстенічний (ендоморф-ний). Чисті типи зустрічаються не завжди, частіше буває, що крім основного типу у людини присутні і риси інших. Змінити тип статури досить складно, тому краще удосконалювати вашу власну фігуру, щоб підкреслити ваші індивідуальні переваги.
Ось приблизний розподіл за чистими соматипами для дівчат 17-20 років:
- астенічний тип - 15%;
- нормостенічний - 58%;
- гиперстенічний - 3%.
Визначити свій тип статури можна різними способами, найпростіше - виміривши обхват зап'ястя робочої руки.
Для жінок:
Астенічний тип статури - обхват зап'ястя менше 16 см;
Нормостенічний тип - обхват зап'ястя 16.5-18 см;
Гиперстенічний тип - обхват зап'ястя більше 18 см.
Для чоловіків:
Астенічний тип статури - обхват зап'ястя менше 17 см;
Нормостенічний тип - обхват зап'ястя 17.5-20 см;
Гиперстенічний тип - обхват зап'ястя більше 20 см.
Астеніки виглядають крихкими і витонченими, як правило, вони бувають високими і худими. У них підвищена швидкість обміну речовин, тому вони важко набирають вагу і відсоток жирової маси у них знижений. Але й мускулатура слабо виражена, вони не можуть похвалитися рельєфними м'язами. Їм не так страшні харчові надмірності, алкоголь, особливо у молодому віці; збільшення ваги їм не загрожує.
Однак висока швидкість метаболізму не обов'язково буває вродженою, підвищений обмін може бути результатом інтенсивних тренувань, частих стресових ситуацій або підвищеної емоційності.
За результатами Інтернет-опитування, доктор Пітер Д'Адамо визначив деякі закономірності статури людей з різними групами крові. Виявилося, що екстремальні соматипи - ектоморфний і ендоморфний - статистично частіше зустрічаються у людей з групою крові А (II), особливо у чоловіків.
2. Фізичні навантаження
Однією з причин втрати ваги можуть бути підвищені енерговитрати організму. До сильного схуднення можуть привести надмірні фізичні навантаження - наприклад, тренування або заняття в басейні, - а так само робота, пов'язана з переміщенням вантажів. У цьому випадку допоможе здорове, повноцінне харчування. Ну і оптимізація навантажень, зрозуміло.
У спокійній обстановці на роботу всіх наших органів - серця, легенів, печінки, шлунка, нервової системи і т. д. - витрачається приблизно одна кілокалорія на годину на кожен кілограм ваги тіла. При цьому чоловік, що важить 70 кілограмів, витрачає на основний обмін на добу близько 1700 кілокалорій.
Додаткова витрата енергії потрібна при виконанні фізичної чи розумової роботи. Наприклад, при читанні вголос додаткова витрата енергії складе 1,5 кілокалорії на кожен кілограм ваги на годину, при друці на машинці - 2 ккал, при звичайній ходьбі - 4,5 ккал, при швидкому бігу - 45 ккал.
В цілому у людей, які не піддаються великим фізичним навантаженням, додаткові витрати енергії складають від.1000 до 1300 кілокалорій на день (а всього, значить, 2700-3000 ккал). Додаткові енерговитрати людей фізичної праці становлять 1300-2800 кілокалорій на день (в цілому 3000-4500 ккал).
Крім втрати жирових і м'язових тканин, підвищені фізичні навантаження призводять також до підвищеної втрати вологи (дегідратації організму). Це пов'язано як з прискоренням обміну, так і з підвищенням потовиділення - до 90% при окремих видах робіт. Посилена втрата води може сприяти зниженню маси тіла, але зневоднення викликає і цілий ряд негативних змін в організмі.
3. Стрес
Кожному своє - підлітки себе виснажують голодуванням, дорослі люди різко худнуть через стреси і нервове напруження, викликані конфліктними ситуаціями на роботі і вдома, в сім'ї. Зниження апетиту у дорослих на нервовому грунті буває також пов'язане з хворобами - наприклад, станом депресії.
При тривалому стресі збільшується потреба вашого організму в повноцінному білку, тому що організм використовує амінокислоти для вирітку стресових гормонів. Потреба в білку зростає мінімум на 20% - це дуже багато, оскільки за відсутності адекватного надходження білка з їжею організм змушений прискорювати катаболізм - процес розщеплення м'язової тканини. Ось вам і перше - втрата м'язової маси. А ось вам і друге: стресові гормони - адреналін і кортизол - прискорюють обмін речовин, що у худих людей призводить до активного спалюванню жирів.
Тому при хворобі і тривалому стресі, якщо в крові недостатньо білків (наприклад, через малий вміст білків в їжі), ваше тіло може позбутися значної частини м'язової маси.
На відміну від людей з нормальною або надлишковою вагою, які переважно "заїдають стрес", худі люди при стресі можуть буквально забути про їжу і не відчувати почуття голоду. Стрес також викликає нервозність і метушливість, безглузді рухи. Напружуються м'язи шиї, спини, лоба, прискорюється серцебиття, що теж збільшує споживання калорій. Інтенсивне скорочення м'язів призводить також до накопичення продуктів обміну речовин і болів в області голови, шиї, спини, попереку.
4. Поганий апетит
Втрата апетиту може бути викликана величезною кількістю причин. І чоловіки, і жінки часто втрачають апетит через хвороби і стреси. Буває навіть, що апетит зникає зовсім, і людина починає втрачати вагу до такого ступеня, що від неї залишаються буквально "шкіра та кістки".
При хронічному недоїданні виникає дефіцит поживних речовин, що негативно позначається на всіх органах і організмі в цілому. Імунна система послаблюється, а кістки стають крихкими.
Зниження апетиту може бути наслідком багатьох захворювань, наприклад, серцевої недостатності, хронічних легеневих хвороб, хронічного гепатиту і цирозу печінки, інфекційних, неврологічних і аутоімунних захворювань. Хоча у хворих часто пропадає апетит, проте, потреба в енергії зростає, оскільки організму необхідно боротися з недугою. Через це виникає і небезпека втрати ваги.
Поганий апетит може бути і при дефіциті цинку в організмі (особливо у чоловіків). Це пояснюється тим, що часто при нестачі цинку відбувається порушення смаку та нюху, що викликає неприйняття їжі і поганий апетит. З цієї причини саме у дітей найчастіше буває поганий апетит, тому що вони особливо схильні до дефіциту цинку. Якщо вжити заходів до поповнення дефіциту за допомогою багатих цинком продуктів і біодобавок, можна протягом 1-3-х місяців істотно поліпшити апетит.
У жінок поганий апетит може бути викликаний дефіцитом заліза, особливо у дівчаток-підлітків, вагітних жінок і годуючих матерів. Прийом препаратів хелатного заліза і включення в раціон багатих залізом продуктів часто покращують апетит.
У дітей причиною поганого апетиту можуть бути також запальні процеси в носі і носоглотці, глисти, малярія, хвороби нирок, вух, туберкульоз, підвищена збудливість нервової системи, часто повторювані ангіни та ін Часто причиною втрати апетиту буває лямбліоз.
Причиною поганого апетиту може бути проникнення жовчі в шлунок, іноді при цьому буває нудота. З'являється апетит тільки тоді, коли у шлунку буде достатня кількість пепсину (ферментів) та соляної кислоти, так як жовч печінки, проникаючи в шлунок, нейтралізує кислотні елементи. Погіршення апетиту може бути також викликане хворобами цибулини дванадцятипалої кишки.
Хворобливе зниження або навіть втрата апетиту носить назву синдрому анорексії. Буває й так, що боротьба за красиву фігуру завдає непоправної шкоди. Причини анорексії лежать в нервовій або навіть психічній сфері. Ця проблема перетворилася на злободенну не так давно, коли мода взяла курс на "моделей", худорлявих та високих дівчат, практично без форм.
Ситуація із захворюванням на анорексію зараз стала настільки гострою, що змусила навіть провідних модельєрів світу потихеньку переорієнтуватися з обтягнутих шкірою скелетиків на дівчат нормальної статури.
Особисто я познайомився з цим явищем років 30 тому. Серед моїх знайомих одна дівчина, з метою схуднення (хоча їй, по-моєму, це було зовсім непотрібно), перейшла на дієту з одного кефіру з кропом. Вийшов симпатичний скелетик з шарнірами на місці ліктів і колін і величезними чорними очима. Але вона, слава Богу, хоч жива залишилася, а деякі з тих, хто захворює на нервову анорексію, в самому прямому сенсі слова гинуть від худорлявості.
Висока температура в приміщенні також може викликати зниження апетиту. З підвищенням температури в приміщенні випаровування вологи зростає і людина, компенсуючи її втрату, більше п'є. Підвищена кількість рідини знижує кислотність шлункового соку, і апетит при цьому зменшується.
Апетит може знижуватися і при малорухомому способі життя. Тут все цілком очевидно - чим більше людина витрачає енергії, тим краще апетит.
І, нарешті, втрата апетиту може сигналізувати про те, що людина живе не в злагоді з собою. У таблиці відповідності хвороб психологічним порушенням (Луїза Хей, "Зціли себе сам") так описуються можливі причини відсутності апетиту:
- Страх. Потреба в захисті. Засудження емоцій.
- Заперечення особистого життя. Сильне почуття страху, ненависть до себе і заперечення себе.
А що? Хіба ненависть до себе не привід для сильного стресу?
Додано: червень 2011
При передруку посилання на джерело обов'язкове
|