Суттєвою особливістю DASH-дієти є мінімальне вживання солі - верхня допустима доза (по натрію) становить 1500 мг на день. Це пов'язано з тим, що надлишок натрію викликає затримку води в організмі, а це підвищує артеріальний тиск.
Що таке 1500 мг натрію? Це 3,87 г кухонної солі - тобто, половина чайної ложки (без "гірки"). Начебто має вистачити для того, щоб їжа не була прісною. Однак ...
Всі оброблені продукти містять масу солі. У базі з 600 видів продуктів, у яких визначено вміст натрію, немає жодного, де б на 100 г продукту було менше 1 грама натрію. Лідирують м'ясні продукти - салямі (2260 мг), сирокопчена ковбаса (1900 мг), грудинка (1600), варено-копчені ковбаси (1544). Навіть у сардельках міститься 1150 міліграмів натрію. Сири містять 1100-1700 мг натрію, соуси (чилі і кетчуп) відповідно 1338 і 1114, гірчиця - 1267 міліграмів.
Чомусь після цього стає не дивно, що за статистикою, опублікованою в New England Journal of Medicine, середній американець з'їдає в день 10,4 г солі, а американка - 7,3 грама. Ну, дійсно, якщо людина в день з'їдає близько кілограма їжі, в тому числі хоча б 30% - це продукти з вищезгаданого списку, то вже за рахунок цього вона отримує мінімум 3 грами натрію, що еквівалентно 7,7 г солі! Це вже чайна ложка, а все інше - це те, чим ви посолите зверху.
Так що, якщо ви хочете сісти на DASH-дієту, почніть з того, що не купуйте жодного продукту, який пройшов кулінарну обробку! Кисла перспектива, чи не так? Ну, я вам її трішечки підсолоджу.
Сіль, на відміну від цукру, не такий вже "білий ворог", яким її останнім часом іноді представляють. Зрештою, людство вживає сіль вже 8000 років. Біда в тому, що в наш час жителі "розвинених країн" отримують 75% солі із перероблених продуктів. І "підсіли" на них так, що проста їжа вже не сприймається без додавання солі, спецій або соусів.
А натрій сам по собі для організму нешкідливий. Навпаки, натрій, разом з калієм і кальцієм, відноситься до числа найважливіших мінеральних речовин в нашому тілі. Ці мінерали містяться у великих кількостях у всіх клітинах нашого тіла і регулюють найважливіші обмінні процеси. У тілі дорослої людини вагою 70 кг міститься 55-60 грамів натрію.
"Соляна проблема" полягає в тому, що у багатьох процесах мінерали беруть участь парами. Так, кальцій і магній в організмі повинні знаходитися у співвідношенні 2:1, і відкладення кальцієвих солей означає не те, що у вас надлишок кальцію, а навпаки, що вам не вистачає магнію.
Так само натрій і калій в парі регулюють водний обмін між клітиною і міжклітинним середовищем (калій-натрієвий насос). Калій в основному сидить всередині клітин, натрій - в інтерцелюлярній рідині. Надмірне надходження натрію порушує баланс, і тут є два шляхи для регулювання: перший - це збільшити виділення натрію з організму, і другий - збільшити надходження калію.
Надлишок натрію в організмі, як правило, виникає не тільки через надмірне споживання солі, але і через недостатній обсяг сечі. Тому рекомендація випивати 2 літри води в день дуже правильна і обґрунтована. Є просте правило: на кожен прийнятий грам натрію ви повинні випивати літр води. Порахуйте свій "сольовий раціон" і дійте відповідно.
Калію в день людині потрібно близько 2-х грамів. Вважається, що звичайна їжа це забезпечує. Чи так це, чи ні, сказати складно, оскільки найбільша кількість калію міститься в білих грибах, сої й інших бобових, а також в шпинаті. Для гарантії приймайте мультивітаміни: сучасні формули в обов'язковому порядку містять калій, а от натрій в них не міститься.
Я думаю, такий підхід підніме ваш "соляний поріг" до прийнятного рівня, так що, якщо ви не будете їсти одну тільки салямі і запивати кетчупом, особливо тремтіти над кожною дрібкою солі вам не доведеться. З одним застереженням: це не відноситься до людей, чутливих до солі, коли будь-яка кількість натрію понад мінімально необхідну для організму може призвести до підвищення тиску. І в кожному разі - краще недосолити, ніж пересолити.
Читати далі >>
[1] 2 [3]
Додано: листопад 2012
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|