За останні 25 років захворюваність серцево-судинними хворобами в Україні зросла в 3 рази, а смертність від них - на 45%. За наведеною статистикою, різні захворювання серця і системи кровообігу відповідальні більш ніж за половину всіх випадків смерті та третину причин інвалідності.
Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань всім відомі: це артеріальна гіпертензія, надлишкова вага, підвищений рівень холестерину в крові, куріння, гіподинамія і стреси. Добра половина з них, якщо не дві третини - це прямий наслідок усталеного способу життя і сформованих стереотипів харчування.
Звичайно, якщо ви зустрічаєте кожен новий день посмішкою, проживаєте його активно, харчуєтеся різноманітно і помірковано, та ще проводите кожен вихідний на природі, вам ніякої особливої стратегії не потрібно. Це і є найкраща стратегія проти захворювань серця. Але, на жаль, такі виняткові обставини складаються не в усіх, я б навіть сказав, далеко не у всіх.
І якщо серце починає здавати, багатьом нічого не залишається, як звертатися до лікарів. А що лікарі-то можуть зробити, якщо мотор зношений, а судини за ступенем твердості можуть посперечатися з трубами центрального опалення? Тільки одне - призначити статини, щоб знизити холестерин, блокатори, щоб збити тиск, і все таке інше, за чим ви будете надалі регулярно відвідувати аптеку.
Я вам теж не можу нічого порадити, крім одного: внесіть у своє життя елемент фізичної активності і приведіть в порядок свій щоденний раціон. Якщо перше зробити, взагалі-то, елементарно, то друге не завжди буває просто, і не кожному зрозуміло, як. Ясно, що шкідливої їжі слід уникати, але не завжди буває ясно, як зробити свою їжу повноцінною по тих позиціях, які у всіх і кожного зараз у дефіциті. Тому я розповім вам про деякі стратегічні речовини, нестача яких прямо впливає на стан вашої серцево-судинної системи.
У всіх розвинених країнах стратегія захисту від старіння і серцево-судинних захворювань включає вживання БАД на додаток до звичайної їжі. У статті "Доживемо до селенізаціі?" я писав про те, що обробка орних угідь селеном дозволила фінам за 25 років в 2,5 рази знизити частоту захворювань серця і судин. (А в Україні за той же період захворюваність в 3 рази зросла). Вас це не переконує? А селен - це лише невелика частина того, чого нам не вистачає, хоча і дуже важлива.
Коротше, є ряд важливих поживних речовин, забезпечення якими не тільки обереже ваш серцево-судинний апарат від приходу в непридатність, але і допоможе в якійсь мірі поліпшити його стан, особливо якщо приймати ці добавки регулярно і впродовж тривалого часу.
Причому це доведено і науково, і практично: всі перераховані нижче речовини виявилися справді корисними для здоров'я серця. Вони допомагають знизити рівень холестерину, зменшити утворення жирових бляшок і тромбів, зберегти кровоносні судини гнучкими. Запевняю вас, ці речовини заслуговують самого серйозного відношення.
Ось десять ваших головних стратегічних союзників.
1. Риб'ячий жир: Забезпечує первинний і вторинний захист - тобто, допомагає запобігти першому або другому серцевому нападу. Риб'ячий жир містить омега-3 жирні кислоти, які допомагають знизити рівень тригліцеридів і холестерину в крові, зменшують ризик закупорки артерій, знижують артеріальний тиск і зменшують ризик розвитку інсульту.
Вам необхідно приймати від 1 до 3 грамів риб'ячого жиру на добу. Крім того, бажано включити в свій раціон 3 порції жирної морської риби на тиждень, тільки не в смаженому вигляді. 1000 мг риб'ячого жиру зменшує ваші шанси на серцевий напад або інсульт приблизно на 30%.
Джерела: Omega-3.
2. Флавоноїди: Ці речовини, які містяться в ягодах, зеленому чаї, червоному вині, шоколаді, горіхах, цибулі, яблуках і цитрусових, дуже корисні для серця. Вони зменшують запальні процеси, покращують здатність кровоносних судин до розширення, зміцнюють капіляри і діють як потужні антиоксиданти.
Найкращі джерела флавоноїдів - це зелений чай, гранати, лохина, чорниця і журавлина, екстракт виноградних кісточок. Зелений чай значно знижує ризик розвитку захворювань серця та інсульту, але потрібно пити його щодня, не менше 2-3-х чашок на день, або приймати в вигляді екстракту. Краще всього приймати суміш різних екстрактів, щоб отримати найбільш широкий спектр флавоноїдів.
Джерела: C Plus, С 300 Plus, Liquid C + Bioflavonoids, ZenThonic, Resveratrol Plus, Xantho Plus.
3. Коензим Q10: Прийом цього натурального джерела енергії для біохімічних процесів у випадках застійної серцевої недостатності поліпшує якість життя, тому що знімає такі явища, як задишка, набряк ніг, збільшення печінки і безсоння.
Прийом CoQ10 разом з препаратами, що знижують кров'яний тиск, підвищує їх ефективність і дозволяє знизити дозу ліків. Він дозволяє також зняти м'язові болі і слабкість, що виникають як побічні ефекти при прийомі статинів.
Прийом CoQ10 після серцевого нападу значно знижує ризик повторного інфаркту міокарда.
Щоденна доза - 100-300 мг, у кілька прийомів.
Джерела: Coenzyme Q10, Super CoQ10 Plus, Coenzyme Q10 Sublinqual.
4. Вітамін С: Допомагає запобігти окисленню холестерину в крові. Крім того, високий рівень вітаміну С в крові пов'язаний з більш низьким рівнем загального і ЛПНЩ холестерину, і більш високим рівнем ЛПВЩ. Його слід приймати не менше 200-350 мг на день.
Денна доза 500-1000 мг вітаміну С покращує функцію судин, знижує кров'яний тиск і допомагає запобігти потовщенню стінок кровоносних судин.
Джерела: C-500, C-1000, С 300 Plus, Liquid C + Bioflavonoids.
5. Вітамін Е: Якщо ви приймаєте правильну форму вітаміну Е - натуральний комплекс, що містить повний спектр токоферолів, - це велика допомога вашому серцю. Вітамін Е допомагає запобігти склеюванню тромбоцитів, що призводить до утворення кров'яних згустків, зменшити окислення ЛПНЩ холестерину, пригнічує виробництво холестерину печінкою і знижує кров'яний тиск.
400-600 МО вітаміну E в день може знизити ризик смерті від захворювань серця, в тому числі інфарктів, у людей у віці 65 років і старше. Натуральний вітамін Е, і особливо гамма-токоферол і токотрієноли, забезпечують більш високий рівень захисту, ніж синтетична форма, яку зазвичай пропонують аптеки.
Якщо ви приймаєте препарати, що розріджують кров, проконсультуйтеся у лікаря, як вам безпечно приймати вітамін Е.
Джерела: Vitamin E-100, Mega Vitamin E-400.
6. Вітамін D: Низький рівень вітаміну D в крові значно збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, включаючи інфаркти, інсульти й серцеву недостатність. Дефіцит вітаміну D може також сприяти розвитку цукрового діабету 2 типу та ожиріння, підвищенню кров'яного тиску і рівня холестерину. Вітамін D необхідний також для засвоєння важливих для серця мінералів - кальцію і магнію. Денна доза - 1000-2000 МО.
Джерела: Strong Bones Plus.
7. Вітаміни групи В: Поєднання фолєевої кислоти, вітаміну В6 та вітаміну В12 знижує вміст в крові токсичного гомоцистеїну, який завдає шкоду кровоносним судинам, викликаючи осідання холестерину на їх стінках.
Ніацин (нікотинамід, нікотинова кислота), як і статини, знижує рівень ЛПНЩ холестерину, але він також знижує тригліцериди і підвищує рівень ЛПВЩ. Це перший вибір для людей, яким необхідно збільшення ЛПВЩ. Великі дози нікотинової кислоти також призводять до зниження ризику другого серцевого нападу.
Для щоденного прийому більше підходить збалансований В-комплекс, що містить всі 8 вітамінів групи В в достатній клькості. Тривалий прийом окремих вітамінів може викликати дефіцит інших вітамінів групи В.
Вітаміни групи В допомагають також контролювати стрес, який сам по собі є чинником ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Стресові гормони адреналін і кортизол призводять до підвищення кров'яного тиску, заважають заснути і позбавляють ваш організм таких поживних речовин, як вітаміни групи В і магній.
Вітаміни групи В допомагають мінімізувати збиток від високого рівня цукру в крові. Ніацин, тіамін і вітамін В6 (піридоксин) беруть участь у процесі перетворення цукру і крохмалю в енергію. Брак будь-якого з них ускладнює використання енергії клітинами, що призводить до підвищення рівня цукру в крові.
Джерела: Mega B Complex, Stress Management B Complex.
8. Мінерали.
Магній абсолютно необхідний для належного функціонування всієї серцево-судинної системи. Він бере участь у виробленні енергії для серцевих скорочень, розширює коронарні артерії, знижує кров'яний тиск і рівень холестерину. В одному з досліджень у людей, які отримували 400 мг магнію на добу, знизився загальний холестерин з 297 до 257 і виріс рівень ЛПВЩ з 35 до 47 мг/дл. Денний прийом магнію повинен складати 350-400 мг.
Джерела: Strong Bones, Strong Bones Plus, MagneZi B6, Power Mins.
Хром здатний зменшувати ЛПНЩ і підвищувати ЛПВЩ у людей з низьким рівнем хрому в організмі. Це важливо, тому що кожен 1% зниження загального холестерину відповідає 2% зниження ризику серцевого нападу або інсульту, і кожен 1% зростання ЛПВЩ дає 4% зниження ризику. Крім того, хром знижує резистентність до інсуліну - одну з головних причин ожиріння і діабету. Вам необхідно не менше 200 мкг хрому в день.
Джерела: Chromium Max 500.
Селен є основою головного антиоксиданту нашого організму - глутатіон-пероксидази, яка не дає холестерину окислюватися і осідати на стінках артерій. Доведено, що люди з низьким рівнем селену в крові в три рази більше схильні до смерті від захворювань серця. Вже при прийомі від 30 до 50 мкг селену на добу ризик інфаркту та інсульту помітно зменшується, але оптимальною вважається добова доза 200 мкг.
Джерела: Pro Selenium 50 mcg.
9. Часник: Екстракт часнику зберігає еластичність кровоносних судин і уповільнює розвиток атеросклерозу. Він може також трохи знизити кров'яний тиск і високий рівень холестерину. Денна доза становить 600-1200 мг, у кілька прийомів.
Джерела: Garlic Caps.
10. Гінкго білоба: Покращує рух крові в капілярах, зменшуючи в'язкість крові та підвищуючи еластичність гладких м'язів судинних стінок. 120-240 мг екстракту гінкго в день знімає болі при ходьбі у людей із захворюваннями периферичних артерій.
Джерела: Ginkgo XC, q-Protect, Mega q-Protect.
|