Головним "підводним каменем" тут якраз і є утворення каменів. Від цього спричиняється все інше. Поки каменів небагато і вони себе ніяк не проявляють, ви не відчуваєте ніяких симптомів. Коли ж камені, виходячи по жовчній протоці, дряпають стінки або ж взагалі застряють, починаються проблеми - це інфекція і супутнє запалення (той самий холецистит), або ж коліки.
Коли ж ці явища призводять до стійких патологічних змін у жовчних шляхах і суттєвого порушення відтоку жовчі, інфекційні процеси стають хронічними і захоплюють інші органи, зокрема печінку і підшлункову залозу. Тоді починається і вторинне каменеутворення, в тому числі утворення каменів в печінкових протоках. Як кажуть, процес пішов.
Камені в жовчному міхурі утворюються, природно, з компонентів жовчі. По суті, це не камені, а пухкі конгломерати (конкременти), що складаються на 90% з холестерину, тому їх питома вага менше одиниці, тобто, вони плавучі і рухливі. Вони не справляють гравітаційного впливу на дно і стінки жовчного міхура, тому і не травмують його.
За консистенцією холестеринові камені нагадують замерзлий маргарин. Зрозуміло, чисто холестеринові камені подряпати стінки жовчної протоки не можуть, а от закупорити - завжди будь ласка, при відповідному розмірі. Розмір жовчної протоки в нормі становить 5-7 мм. От і рахуйте.
Однак найчастіше жовчні камені мають змішаний склад, в тому числі містять кальцієві солі. А це значить, що їх поверхня може вже створювати травмуючий вплив. При вторинному каменеутворенні звапніння посилюється, тому і небезпека ушкодження зростає.
Які причини призводять до утворення жовчних каменів? Просто-таки ось так однозначно вам ніхто цього не скаже, тому що етіологія жовчнокам'яної хвороби до кінця не з'ясована. Більш-менш відомо, як утворюються первинні холестеринові камені, які зустрічаються найчастіше і складають більше 75-80% всіх конкрементів.
Жовч має досить складний склад, до якого входять такі важкорозчинні речовини, як холестерин, білірубін, лецитин, а також протеїни, вітамінні комплекси, амінокислоти та інші компоненти. Всі разом вони утворюють колоїдний розчин, рівновага якого підтримується за рахунок правильного співвідношення компонентів. Якщо це співвідношення порушується, розчин стає нестабільним і потихеньку починає руйнуватися.
Головним чинником колоїдальної стабільності жовчі, за сучасними даними, є співвідношення холестерину і захисного комплексу лецитин - жовчні солі. Система лецитин - жовчні солі відрізняється найбільшою розчинюючою активністю по відношенню до холестерину: для утримання холестерину потрібно 10-12 частин такого комплексу. Раніше вважалося, що цю роль виконують самі лише жовчні солі, але їх розчинююча здатність в 3-5 разів менше.
Наскільки все ж таки питання утворення жовчних каменів неясне навіть для медиків, можна зрозуміти хоча б зі статті к.м.н. Євгена Спиридонова "Правда про камені ...", в якій автор на повному серйозі стверджує, що "в осад випадають солі жовчних кислот".
Оскільки лецитин виробляється печінкою, а також і холестерин (а зовсім не надходить з їжі, як вас лякали), стає гранично ясно, що одна з основних причин жовчних каменів - це порушення в роботі печінки. Всі інші причини не трактуються так само однозначно, в тому числі і застій жовчі в жовчному міхурі. Тим не менш, їх треба теж брати до уваги.
Головною "каменоломнею" є жовчний міхур, який сам по собі є дивовижним утворенням. Адже вся виділювана печінкою жовч в кількості від 500 до 1000 мл на добу (а за деякими даними, навіть до 1500) надходить в цей мішечок ємністю 50 мілілітрів, який, щоправда, може розтягуватися до 200 мл. І тут концентрація жовчі зростає в 7-10 разів! Зрозуміло, що при цьому відбувається?
Чисто по аналогії, так як ми не фізики і не медики, можна собі це уявити так. Якщо ви візьмете насичений розчин, наприклад, солі, і почнете його випарювати, то сіль почне випадати в осад задовго до того, як об'єм розчину зменшиться в 7 разів! Стінки жовчного міхура працюють таким же чином: вони витягують з жовчі зайву воду. Жовч згущується і починає бути схожою на цей самий перенасичений розчин, який готовий випасти в осад при найменшому порушенні його структури.
І якщо жовч дійсно застоюється, тобто, не затребується в повному обсязі травним трактом або ж не має достатньо вільного відтоку, то нічого дивного немає в тому, що поступово в ЖП починають накопичуватися холестеринові пластівці або там кристали, з яких надалі утворюються камені.
Деякі вчені, правда, вважають доведеним, що один тільки застій жовчі не призводить до утворення каменів. Я, взагалі-то, теж так вважаю - якщо жовч має "правильний" склад, каменів бути не повинно, інакше що ж це за організм такий примхливий нам дістався від природи? І знову ми повертаємося до порушень обміну і виробництва жовчі в печінці.
Є також думка, що дуже сильно на утворення каменів впливають голодування, великі перерви між прийомами їжі та відмова від сніданку. Начебто ясно - той самий застій жовчі, але з іншого боку, адже жовч все одно печінкою виробляється, а міхур не лопає, значить, кудись вона іде і застою не виходить. Питання: куди в такому випадку йде зайва жовч, медики обходять мовчанням. Тим більше що, за даними дієтологів, вегетаріанці рідко страждають жовчнокам'яної хворобою. Бачите, яка петрушка виходить.
Ще одне не до кінця прояснене питання - чому у жінок жовчні камені зустрічаються в два рази частіше, ніж у чоловіків. Пояснюють це підвищеним виділенням в жовч холестерину під впливом естрогенів. Це можливо, хоча і не доведено, і знову-таки вказує на обмінний характер цього захворювання.
Коротше, немає поки єдності думок з питання причин та механізмів утворення жовчних каменів. Ясно тільки, що і порушення обміну речовин, і застій жовчі, і запальні процеси в жовчних шляхах можуть вносити свою лепту, і що у жінок до 50 років шанси захворіти жовчнокам'яної хворобою значно вище.
Однак існує цілком сформована думка про те, які чинники, що відносяться в тому числі і до способу життя, можуть вплинути на утворення каменів, і що потрібно робити, щоб цього уникнути. До розгляду цих факторів ми зараз і приступимо.
Читати далі >>
1 [2]
Додано: жовтень 2012
При передруку активне посилання на джерело обов'язкове
|