Злачна загроза
Що таке целіакія?
Целіакія (глютенова ентеропатія) - це триваю-че протягом усього життя аутоімунне захворю-вання, що характеризується порушеннями трав-лення і всмоктування в кишечнику.
Симптоми целіакії виникають внаслідок неправильної імунної відповіді на білки з групи проламінів, що містяться в зернових і відомі під загальною назвою клейковина (глютен).
|
 |
До них відносяться:
- Гліадин (пшениця);
- Секалінін (жито);
- Гордеїн (ячмінь);
- Авенін (овес).
Токсична дія клейковини викликає атрофію ворсинок тонкого кишечника - крихітних виростів слизової оболонки, які збільшують її поверхню і забезпечують всмоктування поживних речовин. Захворювання на целіакію діагностується в будь-якому віці, але найчастіше воно виявляється у дітей у віці до 5 років.
Симптоми целіакії можуть бути найрізноманітнішими - від характерної діареї, здуття живота і втрати ваги до анемії, слабкості, стомлюваності, неврологічних порушень або сексуальних проблем.
|
Форми целіакії
По виду і тяжкості симптомів розрізняють три основні форми целіакії:
- Класична (типова форма) - її називають також явною або активною. Характерними ознаками класичної целіакії є болі і здуття живота, діарея (особливо так звана жирова), втрата ваги, відсутність апетиту. Супутні симптоми, не пов'язані безпосередньо з шлунково-кишковим трактом, - це стомлюваність, болі в кістках, шкірні зміни або порушення місячного циклу.
Класичну форму, з точки зору клінічного перебігу і виступаючих симптомів, можна розділити на повносимптомну (яка виявляється найчастіше у дітей, але також і у вагітних жінок, і у літніх людей), малосимптомну і атипову.
- Стерта форма - в цьому випадку, незважаючи на зміни в слизовій кишечника, не проявляються типові симптоми захворювання. Стерту форму целіакії важко діагностувати, проте статистично вона виникає навіть у 7 разів частіше, ніж класична форма! Переважаючими симптомами є анемія, недостатність вітаміну К, ранній остеопороз і переломи кісток, недобір тілесної маси, схильність до викиднів, епілепсія та аутизм.
- Латентна (або прихована) форма. Вона характеризується відсутністю змін у слизовій кишечника, до часу їх "активації" зовнішніми факторами, такими, як, наприклад, вагітність, стрес, шлунково-кишкові інфекції або хірургічне втручання. Вони можуть викликати атрофію ворсинок тонкого кишечника і, в кінцевому рахунку, появу типових симптомів целіакії.
|
Розпізнавання целіакії
Діагностичні тести для виявлення целіакії проводять у хворих, у яких проявляються симптоми захворювання, і у пацієнтів з груп ризику - хворих на цукровий діабет 1 типу, синдроми Дауна, Тернера, Вільяма і аутоімунні захворювання щитовидної залози, у яких ризик захворювання на целіакію максимальний. Крім того, рекомендується проводити діагностику близьких родичів хворих на целіакію, так як ця хвороба має генетичну основу.
Діагностика целіакії включає:
- докладний опис виступаючих симптомів, їх характеру і тяжкості;
- генетичні дослідження;
- визначення специфічних антитіл у сироватці крові;
- пробу провокації глютеном;
- гістопатологічне дослідження слизової оболонки тонкої кишки (біопсія слизової і її дослідження).
|
Що таке безглютенова дієта?
При целіакії єдиний метод лікування - це постійне дотримання безглютенової дієти, тобто, повне виключення з раціону всіх продуктів, які містять у своєму складі хоча б мінімальні кількості пшениці, жита, ячменю, вівса та інших продуктів, що містять глютен. Навіть невеликі кількості клейковини можуть викликати зміни в кишкових ворсинках і появу симптомів захворювання.
Виключити глютен з раціону може бути нелегко, так як багато продуктів містять добавки клейковини, яка виконує в них важливі технологічні функції. Тому перш ніж приступити до безглютенової дієти, слід проконсультуватися з лікарем або дієтологом, який допоможе розробити відповідне меню.
У раціон людини, хворої на целіакію, повинні входити легко засвоювані, багаті повноцінними білками продукти, вітаміни А, D і С, а також фолієва кислота, кальцій і залізо, за умови обмеження жирів. Рекомендуються варені страви, приготовані на пару, тушковані або запечені без жиру. Смажені страви не рекомендуються взагалі, особливо в період загострення.
Їжу слід готувати з особливою ретельністю, щоб уникнути забруднення клейковиною. Для цього можна використовувати окремий посуд (обробні дошки, миски, ножі і т.д.).
Повноцінні білки і кальцій
Джерелами повноцінного білка в раціоні хворого на целіакію є нежирне м'ясо (курка, телятина, яловичина, кролик), риба та яйця, а також молочні продукти. Будьте уважні при виборі м'ясних продуктів, так як в них можуть бути добавки глютенових білків. Найбезпечніше готувати м'ясо самостійно - наприклад, запечене філе індички.
Молочні продукти, крім білків, містять також значну кількість кальцію. На жаль, у пацієнтів з целіакією часто спостерігається непереносимість молочного цукру - лактози, - тому їм рекомендуються ферментовані молочні продукти, де цукор вже частково розклався (кефір або йогурт). Слід уникати йогуртів з добавками пластівців, мюслей та інших зернових продуктів.
Залізо і вітамін С
Дієта хворого на целіакію повинна включати овочі та фрукти як джерело вітаміну С, який покращує всмоктування заліза. До них відносяться болгарський перець, чорна смородина, цитрусові, полуниця, ківі, зелень петрушки.
Вітаміни групи B
Оскільки зернові, що містять клейковину, є добрим джерелом вітамінів групи В, у пацієнтів з целіакію може виступати їх недостатність. Для запобігання цьому слід включати в раціон амарант, каші з гречки і проса, а також горіхи, насіння соняшнику, кунжуту або гарбуза.
Добрим джерелом вітамінів групи В є також сухофрукти, проте слід переконатися, що вони не містять додатковий глютен. Джерелом фолієвої кислоти, в свою чергу, є фрукти та овочі - такі, як листова зелень (салат, шпинат, брюссельська капуста, листова капуста) або апельсини.
Продукти, що містять глютен |
Продукти, в які може бути додана клейковина |
Натуральні безглютенові продукти (*) |
- борошно з пшениці (а також її дикої різновиди - спельти або полби), жита, ячменю;
- вироби з пшениці, жита, змішані, багатозернові, екстрадовані, хрусткі;
- пластівці пшеничні, вівсяні, житні, ячмінні;
- мюслі;
- каша ячмінна, манна, кускус, вівсянка;
- крупа ячмінна, вівсяна;
- каші швидкого приготу-вання зернові;
- макарони;
- пельмені, вареники, кнедлики;
- делікатесні борошняні вироби;
- омлети;
- кондитерські вироби: вафлі, печиво, пряники, бісквіти, сухарі і інше;
- палички;
- торти, дріжджова випіч-ка;
- піца;
- сухарі панірувальні;
- пекарський порошок;
- пудинги;
- кондитерські креми.
|
- чіпси і подібні їм закуски;
- жовтий сир (покриття поверхні);
- сосиски, сардельки, м'ясні консерви, субпро-дукти м'ясні, консерви з м'яса птиці;
- м'ясні делікатесні про-дукти;
- рибні консерви;
- паніровка для м'яса і риби, а також паніровані м'ясні та рибні продукти;
- вегетаріанські продукти (наприклад, соєві паште-ти);
- обсмажені овочі;
- картопляні оладки, загущені борошном;
- напої фруктово-овочеві;
- концентрати супів і соу-сів;
- йогурти, морозиво;
- жувальна гумка;
- вітамінні добавки, знеболюючі таблетки;
- деякі фрукти, такі як яблука (покриття шкірки клейковиною);
- желе, кисіль;
- дитячі овочеві пюре;
- готове харчування для маленьких дітей;
- ароматизатори, спеції, соуси для салатів;
- кетчуп, гірчиця, майонез, соєвий соус.
|
- вироби з рису, кукурудзи, гречки, проса, квиної, тапіоки, топінамбура і амаранту (макаронні вироби, крупи, випічка, хліб);
- горох та інші бобові;
- горіхи, насіння гарбуза, соняшника;
- картопляне борошно;
- м'ясо, риба і морепро-дукти;
- яйця;
- молоко, кефір, сир, сметана;
- тверді сири;
- овочі, фрукти зелень - свіжі та заморожені;
- рослинні масла, вершкове масло, маргарин;
- цукор, мед;
- чай, кава натуральна, мінеральна вода, фруктові соки.
|
(*) Слід мати на увазі, що в результаті перехресного забруднення з виробничого обладнання, рук персоналу, фасувального обладнання та інших причин продукти, які за своєю природою не містять глютен, можуть бути їм забруднені.
|
Поради при покупках
- Уважно прочитайте етикетку кожного харчового продукту!
- Якщо ви не впевнені, що даний продукт не містить глютен, відмовтеся від його покупки. Якщо хочете уточнити його склад, зв'яжіться з виробником.
- Шукайте продукти з символікою перекресленого колосу.
- Безглютенові продукти можна знайти в магазинах здорового харчування, а також у великих мережевих гіпермаркетах, де вони зазвичай розміщуються в спеціальному відділі. Деякі продукти можна також замовити через Інтернет.
На продуктах для хворих на целіакію ставиться спеціальне маркування::
- "Не містить клейковину" - якщо вміст глютену не перевищує 20 мг/кг кінцевого продукту;
- "Дуже низький рівень клейковини" - на продуктах, що включають пшени-цю, жито, ячмінь, овес або їх суміші, які спеціально оброблені для зниження вмісту клейковини і вміст глютену в яких не перевищує 100 мг/кг кінцевого продукту.
На таких продуктах, які не містять глютен за своєю природою (молоко, кукурудза, рис, мед тощо), спеціальне маркування не ставиться.
Не містять глютен наступні продукти торгової марки Calivita®:
- Culevit
- Organic Acai
- Organic Noni
- Liquid C+ Bioflavonoids with Rose Hips
Див. також зразок меню для хворих на целіакію >>
* * *
Ця стаття має інформаційний характер, вона не заміняє відвідування лікаря або іншого спеціаліста.
Додано: лютий 2014
При передруку посилання на джерело обов'язкове
|
До каталогу >>
До змісту розділу >>
|