Вітамін з нічого

Вітамін D - єдина поживна речовина, яка виробляється в нашому організмі під дією сонячного світла

Що кожному з нас відомо про вітамін D? Ну, по-перше, те, що якщо у маленьких дітей цього вітаміну недостатньо, то їм загрожує рахіт. А оскільки менш неприємне джерело вітаміну D, ніж риб'ячий жир, за часів моєї молодості медикам створити було ліньки, то кожен ранок починався з формули "закрий очі і відкрий рота". Ну, ще ніс рекомендувалося затискати теж, але це вже особливо гидливим.

Вітамін D - унікальна речовина, і не тільки тому, що це єдиний вітамін, до якого багато хто відчуває ненависть з дитинства. До загальновідомих фактів відноситься також і те, що це єдина поживна речовина, яка виробляється в нашому організмі "з нічого", просто під дією сонячного світла.

Не зовсім, звичайно, з нічого; власне кажучи, вихідною сировиною для його виробітку служить ще одне опудало - сумнозвісний холестерин, до якого, наприклад, американці відчувають таку ж відразу, як ми - до риб'ячого жиру.

Однак життя ламає стереотипи, що склалися, і багато хто тепер вже знає, що міф про холестерин - це просто вигадка виробників маргарину, які збили на цьому величезні капітали. І в якості побічного ефекту - отруїли незліченну безліч людей вкрай шкідливими трансжирами, з яких і складаються всі види маргарину.

Деякі міфи про вітамін D теж починають потихеньку розвіюватися, хоча в цьому випадку справа обійшлася і без таких похмурих таємниць, якими оповита історія з холестерином. Але, у всякому разі, ми тепер уже знаємо, що роль вітаміну D в нашому житті значно ширше, ніж один тільки захист від рахіту, а принцип: "проводь 20 хвилин в день на денному світлі і отримаєш достатню кількість вітаміну D" - працює не завжди і не для всіх.

Але давайте по порядку.

Що ми знаємо про нього?

Загальновідомим фактом є те, вітамін D необхідний для всмоктування і засвоєння кальцію, і це, мабуть, все, що ми раніше знали про роль вітаміну D. А в чому ж полягає цей механізм? Виявляється, вітамін D підвищує проникність епітелію кишечника для іонів Ca++, а також іонів фосфору, який також необхідний для засвоєння кальцію.

Але кому яке діло до якихось там іонів, скажете ви, і будете не зовсім праві. Справа в тому, що, крім іонного механізму засвоєння кальцію в кишечнику, існує також механізм засвоєння складних форм кальцію, а саме - амінокислотних комплексів, так званих "хелатів" кальцію, які проходять з кишечника в кров "поперед батька в пекло", і, відповідно, не вимагають участі в цьому процесі вітаміну D.

Вітамін D стимулює також виробіток у кишечнику білка-носія, необхідного для транспорту кальцію. Для засвоєння хелатів це теж не обов'язково, так як хелатне з'єднання - це і так вже білковий комплекс, до складу якого включені один або кілька атомів кальцію.

Саме тому сучасні препарати кальцію, про які я писав у статті "Кальцію в їжі забагато не буває", і які містять цей мінерал в хелатній формі, не вимагають для свого засвоєння додаткової кількості вітаміну D. Це добре не тільки тому, що вартість препарату стає від цього менше, але ще й тому, що при цьому вітамін D, що міститься в організмі, не відволікається на засвоєння цих препаратів, а оскільки його і так не завжди буває достатньо, то це безсумнівний плюс.

Однак останні дослідження дещо розширили наше уявлення про роль вітаміну D в метаболізмі кальцію. Виявляється, вітамін D ще й підтримує рівень неорганічного кальцію в плазмі крові вище порогового значення, а це дуже важливо, тому що при зниженні цього рівня кальцій починає інтенсивно вимиватися з кісток. Крім того, вітамін D бере участь і в самому процесі відкладення кальцію в кістковій тканині і дентині, таким чином, перешкоджаючи демінералізації кісток і зубів.

Ліквідація дефіциту вітаміну D в організмі є необхідною умовою профілактики переломів кісток при розвитку остеопорозу. Поповнення запасів кальцію в організмі можливо тільки при достатньому вмісті в крові вітаміну D!

За даними медичної статистики за 2010 рік, остеопороз став причиною 2,5 мільйона переломів у мешканців 5 найбільших країн Європи - це 280 переломів щогодини! Як тут не згадати сумний факт, що 80 смертей в день відбувається через остеопороз...

Ці факти дозволяють пояснити результати досліджень австралійських вчених, опубліковані в минулому році. Ці дослідження показали, що прийом кальцію разом з вітаміном D набагато ефективніший в довгостроковій перспективі для запобігання втраті кісткової маси у літніх жінок, ніж прийом одного тільки кальцію. Справді, щоденний прийом 1200 мг кальцію і 1000 МО вітаміну D дозволив запобігти втраті кісткової маси протягом всіх п'яти років, що проводилися дослідження.

Звідки береться вітамін D?

Оскільки передові виробники біологічно активних добавок в обов'язковому порядку відстежують прогрес наукової думки, вони тут же відгукнулися на результати цих та інших подібних досліджень. У новому препараті Calcium Magnesium Plus разом з кальцієм і магнієм в оптимальному для засвоєння співвідношенні 2:1 міститься також і необхідна кількість вітаміну D3, отриманого з натуральних джерел.

Які ж джерела вітаміну D3 є натуральними, і чому не можна просто отримати необхідну кількість цього вітаміну з їжі, або ж, на худий кінець, просто з сонячного світла?

Найбільш багаті вітаміном D яєчний жовток, вершкове масло, сир, риб'ячий жир, жирна риба (лосось), ікра, молочні продукти, а також печінка. Однак на практиці в молоці і молочних продуктах ви далеко не завжди виявите вітамін D, або ж його вміст виявиться вельми незначним (слідові кількості).

Так, наприклад, в 100 грамах коров'ячого молока міститься лише 0,05 мкг вітаміну D, тому вживання молока, навіть свіжого, не може покрити нашу потребу в цьому вітаміні (400 МО або 10 мкг). Крім того, молоко містить багато фосфору, а фосфор перешкоджає засвоєнню вітаміну D.

Є ще й рослинні джерела вітаміну D - це люцерна, хвощ, кропива, петрушка. За бажанням, можна використовувати і їх, наприклад, їсти борщ з кропиви, заправлений хвощем. Взимку, правда, навіть такий невибагливий овоч ви ані в супермаркетах, ані на базарі не знайдете. А власне взимку потреба в вітаміні D найбільш висока, оскільки у нас менші можливості налагодити природний процес виробітку вітаміну D в нашій шкірі.

Отже, що ж з виробітком вітаміну D в нашій шкірі?

Якщо наша шкіра отримує достатню кількість ультрафіолету, потреба в вітаміні D задовольняється повністю. Однак не завжди ця вимога є здійсненною, так як кількість синтезованого вітаміну D залежить від багатьох факторів. До них відносяться:

  • спектральний склад світла (найбільш дієву частину сонячного спектра ми отримуємо в ранковий час і на заході сонця);
  • пігментація вашої шкіри (при темній шкірі вітаміну D виробляється менше);
  • вік (при старінні шкіри частково втрачається здатність до синтезу вітаміну D);
  • вегетаріанська дієта або дієта з недостатньою кількістю жирів (низький вміст холестерину);
  • забруднення атмосфери (атмосфера, забруднена промисловими викидами і пилом, не пропускає частину сонячного спектра, необхідну для синтезу вітаміну D).

Проведені дослідження вмісту вітаміну D в організмі жителів різних країн дали приголомшливий результат: виявилося, що по всьому світі в країнах з помірним кліматом дефіцит вітаміну D становить близько 60-70%(!).

Це можна пояснити дуже малим вмістом вітаміну D в харчових продуктах, нетривалістю світлового дня в холодну пору року, а також постійним носінням одягу. Солярії, до речі, не є підходящим засобом для поповнення запасів вітаміну D в організмі.

Засвоєння вітаміну D може також знижуватися при захворюваннях органів травлення і при прийомі таких, наприклад, медикаментів, як кортикостероїди і антикоагулянти.

Тому, якщо ви живете у високих широтах, у великому промисловому місті, або мало буваєте на свіжому повітрі (не кажучи вже про решту факторів, що знижують синтез вітаміну D), його дефіцит необхідно заповнювати іншими доступними вам засобами. А якщо у вас проблеми з кишечником, печінкою або жовчним міхуром, то і здатність засвоєння вітаміну D з їжі може бути знижена. Під час вагітності, до того ж, зростає і потреба організму у вітаміні D.

Унікальність вітаміну D полягає ще і в тому, що це єдина речовина, що діє і як вітамін, і як гормон. По суті, його склад близький до стероїдів. Його гормоноподібна дія проявляється у багатьох метаболічних процесах.

Вітамін D підвищує силу м'язів, зміцнює імунітет. До речі, його рівень в крові служить одним з критеріїв при оцінці очікуваної тривалості життя хворих на СНІД. Він забезпечує нормальне згортання крові і нормальне функціонування щитовидної залози. Він також бере участь в регуляції серцевого ритму і артеріального тиску.

Виявлено властивість вітаміну D припиняти ріст ракових клітин, тому його можна застосовувати для профілактики і лікування раку грудей, яєчників, передміхурової залози, головного мозку, раку товстого кишечника і лейкемії.

Нові факти про вітамін D

Сьогодні вітамін D є "гарячою темою" в медичних колах. Він оголошений засобом від усіх хвороб, починаючи від раку і до хронічних болів. Ось останні новини:

Запобігає серцевим нападам

Чоловіки з низьким рівнем вітаміну D приблизно в два рази більше схильні до серцевих нападів, ніж чоловіки з нормальним рівнем вітаміну D - вважають гарвардські вчені. Їх теорія полягає в тому, що вітамін D зменшує запалення, знижує високий кров'яний тиск і протистоїть кальцинуванню судин - всім тим факторам, які сприяють серцево-судинних захворюванням.

В результаті дослідження більш ніж 15.000 американців, у осіб з низьким рівнем в крові вітаміну D виявилася на 30% вища ймовірність високого кров'яного тиску, на 47% більша схильність до високого рівня тригліцеридів і на 129% вища тенденція до ожиріння. Дослідники відзначили, що низький рівень вітаміну D також може бути винуватцем фіброміалгії, розсіяного склерозу і ревматоїдного артриту.

Захищає від раку

Група дослідників з університету Сан-Дієго (Каліфорнія) стверджує, що прийом 2000 МО вітаміну D на добу може скоротити захворюваність на рак грудей в два рази і знизити ризик раку товстої кишки на дві третини. Останні дослідження показали, що вітамін D може знижувати ризик виникнення ще 17 видів раку, в тому числі раку простати і яєчників.

В ході досліджень з'ясувалося, що протипухлинний ефект вітаміну D зумовлений пригніченням ділення мутованих клітин і стимуляцією клітинної диференціації. Крім того, вітамін D допомагає імунним клітинам розпізнавати і знищувати проліферуючі клітини. Саме тому вітамін D являє собою важливу ланку в профілактиці онкологічних захворювань.

Запобігає діабету

Фінські дослідники виявили, що чоловіки, в крові яких багато вітаміну D, на 72% менш схильні до розвитку діабету 2-го типу після 40 років, ніж ті, у кого рівень вітаміну D мінімальний. Вчені пояснюють отримані результати тим, що вітамін D, мабуть, грає важливу роль у виробітку інсуліну.

Було також виявлено, що при нестачі вітаміну D в жіночому організмі під час вагітності дитина може народитися із зниженою вагою або з діабетом I типу. Це може бути пов'язане з тим, що дефіцит вітаміну D зазвичай розвивається в другому триместрі вагітності, коли відбувається формування підшлункової залози у плода, яка відповідає за вироблення інсуліну.

Стимулює мозок

На думку голландських дослідників, літнім людям, що страждають депресією або недоумством, може допомогти додатковий прийом вітаміну D. У чоловіків і жінок старше 65 років, які страждають більшим чи меншим ступенем депресії, рівень вітаміну D на 14% нижче, ніж у їхніх здорових однолітків. А серед пацієнтів з хворобою Альцгеймера кращі результати в тестах на когнітивну функцію показали ті, у кого був вище рівень вітаміну D.

Встановлено також наявність взаємозв'язку між дефіцитом вітаміну D у матері і біполярними розладами або розсіяним склерозом у дитини в старшому віці, особливо у дітей, які також страждають від дефіциту вітаміну D і отримують недостатньо сонячного світла, що сприяє його синтезу.

Важливий в період вагітності і годування

Нестача вітаміну D під час вагітності може стати причиною розвитку гестаційного діабету; привести до виникнення різних ускладнень (наприклад, прееклампсії) та мати негативний вплив на розвиток плода. Згідно з даними досліджень, щоденний прийом 2000 або 4000 МО вітаміну D скорочує ризик виникнення ускладнень вагітності і передчасних пологів. Рекомендується приймати вітамін D і під час годування, щоб не допустити ослаблення кісткової системи матері.

Начебто є достатньо підстав для того, щоб насичувати свій організм вітаміном D, як з профілактичною, так і, при необхідності, з лікувальною метою. Однак є й така думка, що надлишковий прийом вітаміну D може призвести до гіпервітамінозу. Що ж говорить з цього приводу сучасна наука?

Чи безпечний вітамін D?

Дійсно, оскільки вітамін D є жиророзчинним, він здатний накопичуватися в організмі, а значить, при його передозуванні можна очікувати серйозних проблем. Основна проблема полягає в надмірній концентрації кальцію в крові при передозуванні вітаміну D.

Це може сприяти утворенню атеросклеротичних бляшок у кровоносних судинах, особливо при дефіциті магнію в організмі. Значні дози вітаміну D можуть також викликати дефіцит заліза, оскільки вітамін D стимулює всмоктування кальцію в тонкому кишечнику, а кальцій конкурує з залізом в процесі всмоктування.

Все це так, проте:

1. У наведених вище дослідженнях використовувалися дози вітаміну D від 1000 до 2000 МО на добу, причому щоденний прийом 1000 МО здійснювався протягом 5 років (оптимальною денною дозою вважається 400 МО) Про які-небудь негативні наслідки прийому таких доз в публікаціях не повідомлялося.

2. За результатами експертної оцінки, безпечно. денною дозою є 10.000 МО.

3. Для лікування рахіту у дітей застосовуються дози 2000-5000 MО щодня протягом 30-45 днів.

4. У сучасних біодобавках кальцію з вітаміном D доза вітаміну D3 не перевищує 400 МО на добовий прийом, а в дитячих мультивітамінах вона ще нижча. Кальцій входить в ці біодобавки не в іонній, а в хелатній (амінокислотній) формі, тому про конкуренцію за всмоктування з іншими мінералами мова не йде.

5. Гіперкальціємія зустрічається досить рідко на тлі широко поширеної гіпокальціємії, і в основному при важких захворюваннях. Випадки багатократного перевищення вмісту кальцію при мікроелементному аналізі волосся - часто є свідченням не надлишку, а нестачі кальцію в організмі (яким би це не здавалося парадоксальним).

Так що профілактичний прийом вітаміну D3 в дозі 300-500 МО на добу нічим вашому здоров'ю не загрожує. Але при тривалому застосуванні підвищених доз препаратів вітаміну D слід одночасно приймати вітаміни А, С і Е, вітаміни групи В і обов'язково кальцій, тому краще використовувати комплексні препарати або складати відповідну вітамінну програму. Треба також враховувати, що деякі лікарські засоби ускладнюють засвоєння вітаміну D, змінюють його обмін або виводять його з організму.

Оскільки раціон харчування дітей зазвичай далеко не ідеальний, для здоров'я дітей особливо корисний прийом дієтичних добавок, що містять натуральні вітаміни і мінеральні речовини. До складу цих мультивітамінів входить і вітамін D3.

Прийом двох-трьох таблеток в день (в залежності від віку) повністю покриває потребу 2-7 річної дитини не тільки в вітаміні D, але і в інших необхідних для здоров'я речовинах.

Сильна і здорова дитина і розвивається, і вчиться краще. Тут не може бути ніяких компромісів - діти повинні отримувати найкраще, адже нестачу необхідних для розвитку дитячого організму поживних речовин неможливо буде компенсувати в більш зрілому віці.

Вітамін D в рідкій формі

Остання новинка, яка зовсім недавно з'явилася в продажу - це вітамін D в краплях. Це натуральна речовина, отримана з тріскового жиру. Його зручно дозувати, так як в кожній краплі міститься 400 МО вітаміну D, а в трьох краплях, відповідно, 1200 МО, які, за останніми даними, і являють собою оптимальну добову дозу.

Для однієї людини флакончика місткістю 30 мл вистачає на рік, а на сім'ю з трьох осіб, враховуючи зменшену дозу для дитини, майже на півроку. Це саме те, що я називаю "сімейним продуктом"!

*   *   *

Ця стаття має інформаційний характер, вона не замінює відвідування лікаря чи консультацію спеціаліста.

Олександр Єзовіт,
ТЦ "Планета Здоров'я"
http://www.bad.if.ua/
Додано: січень 2017
При передруку посилання на джерело обов'язкове

 

Тест вітамінодефіциту

300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.

Далі >>

Клубний прайс-лист

Дисконтні ціни для членів Клубу CaliVita. Знижка 25% від роздробу!

Далі >>

Зробити замовлення

Купуйте продукти CaliVita онлайн з поштовою доставкою по Україні.

Далі >>