Вітамін D: перші відкриття
Перші результати досліджень, опубліковані ще 10 років тому, власне, і змусили вчений світ подивитися уважніше на цей, начебто, досконало вивчений предмет. Фінські дослідники тоді виявили, що вітамін D відіграє істотну роль у метаболізмі інсуліну, і його дефіцит явно пов'язаний із підвищеним ризиком діабету 2-го типу.
Подальші дослідження показали, що D-дефіцит підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань та виникнення інфарктів. У жінок він ускладнює стан при СПКЯ, а також може призводити до народження дітей зі зниженою вагою та відхиленнями у розумовому розвитку. Були також виявлені зв'язки дефіциту вітаміну D з психічними розладами у людей похилого віку, у тому числі з хворобою Альцгеймера.
В останні роки з'явилися нові дані у розвиток вже зроблених відкриттів, а також нові напрями подальших досліджень. Узагальнення вже отриманих результатів дозволило зробити важливий висновок відносно того, що вітамін D грає вирішальну роль у процесах клітинної взаємодії. Клінічні дослідження пов'язують аномальні рівні вітаміну D із захворюваннями товстої кишки та передміхурової залози, раком молочної залози, а також із серцевими захворюваннями, збільшенням ваги та станом щитовидної залози.
Іранські дослідники встановили, що прийом вітаміну D у комбінації з жирними кислотами омега-3 добре доповнює лікування гестаційного або пов'язаного з вагітністю діабету. У жінок, які приймали ці добавки протягом 6 тижнів, підвищилася чутливість до інсуліну, знизилися рівні тригліцеридів та ЛПДНЩ у крові.
Аутоімунні новини
У 2014 році на щорічних зборах Асоціації щитовидної залози були представлені результати китайських та бразильських досліджень, які викликали особливий інтерес. Вчені з Нанкіна (Китай) виявили у пацієнтів з аутоімунною хворобою щитовидної залози значно нижчий рівень вітаміну D3, ніж у здорових людей із контрольної групи. Це дозволило зробити висновок про те, що недостатність вітаміну D може бути наслідком або причиною таких захворювань щитовидної залози, як аутоімунний тиреоїдит та дифузний токсичний зоб.
Бразильські вчені також виявили дефіцит вітаміну D у 63,2% пацієнтів із хворобою Хашимото (аутоімунний тиреоїдит). У пацієнтів з низьким рівнем вітаміну D відзначалося також підвищення рівня тиреотропного гормону та збільшення щитовидної залози.
Ці та інші клінічні результати спонукали низку лікарів рекомендувати тестування рівня вітаміну D при діагностиці стану щитовидної залози. Хоча й не всі фахівці вважають такий метод досить інформативним.
Канадські вчені з Університету Макгілла та Університету Монреаля виявили, що вітамін D у чистому вигляді може допомагати при хворобі Крона, форми запального захворювання кишечника.
Точна причина хвороби Крона досі залишається невідомою. Вже давно медики помітили, що хвороба Крона пов'язана з порушенням реакції імунної системи організму, але незрозуміло, яким саме чином. Вчені змогли лише класифікувати хворобу Крона як аутоімунне захворювання, при якому імунна система надмірно реагує на нормальну кишкову мікрофлору.
Проведені дослідження вперше дозволили встановити, що дефіцит вітаміну D прямо впливає на хворобу Крона. Дослідники виявили, що вітамін D безпосередньо впливає на бета-ген дефензин-2. Цей ген кодує антимікробний пептид, і, як відомо, зниження числа дефензинів у здухвинній або клубовій (ileum) кишці може призводити до розвитку хвороби Крона.
Вітамін D діє безпосередньо на ген NOD2, який сигналізує про проникнення в організм патогенних мікробів. За даними дослідників, дефіцит або дефектність дефензинів та NOD2 не дозволяє ефективно боротися із вторгненням патогенів у кишечний тракт.
Дещо для чоловіків...
У низці досліджень було продемонстровано позитивний ефект вітаміну D при раку передміхурової залози. У пацієнтів з раком передміхурової залози було виявлено тенденцію до дефіциту вітаміну D і виявилося, що здорові чоловіки з достатньою кількістю вітаміну D помирають від раку передміхурової залози рідше. У них також рідше відзначається розвиток агресивних форм раку.
Механізм цього ефекту, як вважають дослідники, пов'язаний з тим, що клітини передміхурової залози мають на поверхні рецептори, до яких приєднуються молекули вітаміну D. Вітамін D управляє життєдіяльністю клітин, забезпечуючи виконання ними своїх функцій.
Здорові клітини передміхурової залози здатні перетворювати неактивні форми вітаміну D на активні, а багато злоякісних клітин втрачають цю здатність, хоча зберігають D-рецептори. Тому вітамін D дає їм команду на апоптоз - тобто прирікає на загибель.
Найбільш високий відсоток захворюваності на рак простати відзначається в США, і це, як вважають дослідники, може бути пов'язане з тим, що американцям не вистачає сонячного світла. А це друга головна причина смерті від раку серед чоловічого населення.
Американські сексопатологи встановили, що низький рівень вітаміну D може спричинити еректильну дисфункцію. Оскільки вітамін D відіграє важливу роль у підтримці тонусу стінок кровоносних судин, його дефіцит може призвести до зниження еластичності артерій, обмеження кровотоку та еректильних проблем.
Вітамін D також важливий для підтримки нормального рівня тестостерону – чоловічого гормону, необхідного для здорового сексуального потягу. Він також бере участь у виробітку нейротрансмітерів допаміну та серотоніну, низький рівень яких може спричинити проблеми з ерекцією.
Іноді чоловіки зауважують, що сексуальні проблеми у них виникають або ускладнюються у зимовий час. Оскільки основну кількість вітаміну D ми отримуємо від сонячного світла, це може бути пов'язане і зі зменшенням сонячної радіації, і з зимовим одягом, що закриває велику поверхню шкіри.
...і для жінок
Американські вчені з Національного інституту раку узагальнили інформацію про 36.200 жінок віком від 50 до 80 років, які брали участь у дослідженні під заголовком "Ініціатива щодо покращення становища жінок". Власне, метою дослідження було з'ясувати, чи впливає прийом добавок кальцію і вітаміну D на лікування переломів стегна і раку товстої кишки. Для цього експериментальна група щодня отримувала по 1000 мг кальцію та 400 МО вітаміну D.
Найцікавіше було встановлено після того, як були оброблені дані за сім років спостереження за експериментальною та контрольною групами. Зрозуміло, що так довго лікування з прийомом добавок не могло тривати. Але ось через сім років виявилося, що у жінок з експериментальної групи, у яких був рак шкіри (але не меланома!), кількість випадків захворювання меланомою виявилася на величезні 57% менше ніж у тих, хто не приймав добавок.
На жаль, у цьому короткому повідомленні є низка неясних моментів, але його важливість не викликає сумнівів принаймні для наших жінок. Чому? Тому що, за словами Ольги Богомолець, нині головного лікаря Інституту дерматології України (а також члена Американської академії дерматології та Нью-Йоркської академії наук), в Україні зі 100 пацієнтів з меланомою протягом п'яти років гине 95. Причому дві третини хворих на меланому в Україні становлять жінки.
Меланома - це особливо агресивний і досить поширений вид раку шкіри, який небезпечний тим, що дуже швидко дає метастази. Як правило, меланома розвивається з пігментних клітин (з яких складаються в тому числі родимки), але не лише. При своєчасній діагностиці легко піддається лікуванню, тому за світовою статистикою 90% випадків виліковується. Але це за світовою...
Кальцій та вітамін D, як відомо, відіграють роль у рості кісток, але вони впливають і на інші клітини організму. І це, та інші дослідження показали, що вони допомагають знизити ризик раку молочної залози, товстої кишки, передміхурової залози, меланоми та інших видів раку.
Як підвищити волохатість
Випадання волосся у чоловіків зазвичай буває пов'язане зі спадковістю або надлишком тестостерону (андрогенне облисіння); у жінок, навпаки, найчастіше втрата волосся буває викликана зовнішніми причинами: захопленням дієтами, операціями на статевій сфері чи надмірними стресами.
Незалежно від причин, вітамін D може стати вирішенням проблеми випадання волосся. Справа в тому, що, на думку вчених, вітамін D може "розбудити" волосяні фолікули, які заснули в період випадання волосся. Тому ліквідація дефіциту вітаміну D - це те, що обов'язково потрібно робити, якщо ви хочете боротися з випаданням волосся природними засобами.
Волосяні фолікули виробляють волосся протягом 2-6 років; потім волосся починає випадати, а фолікули залишаються в бездіяльності протягом періоду часу від декількох тижнів до декількох місяців. Потім вони починають вирощувати нове, міцніше волосся.
Деякі фолікули залишаються в сплячому режимі довше, а для частини з них цей "сплячий режим" стає постійним. Якщо певна кількість фолікулів "впадає в сплячку" в одній ділянці шкіри голови, виникає облисіння.
Стовбурові клітини шкіри, які ще не досягли зрілості, можуть стати просто шкірними клітинами або перетворитися на волосяні фолікули. Якщо в організмі порушується нормальний перебіг ферментних процесів, то стовбурові клітини не можуть розвинутися у волосяні фолікули, а стають дермальними клітинами, внаслідок чого загальна "волосатість" зменшується. Зрозуміло, що нормальний перебіг ферментних процесів та дефіцит поживних речовин – це речі несумісні.
Ця стаття має інформаційний характер, вона не заміняє відвідування лікаря або іншого спеціаліста.
|
Тест вітамінодефіциту
300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.