1. Чому цистит любить жінок?
Запалення сечових шляхів або сечового міхура зазвичай викликає больові відчуття, які змушують нас звернутися до лікаря. Найчастіше лікар при цьому діагностує цистит - запалення слизової оболонки сечового міхура.
Цистит - це інфекційне захворювання, яке може бути гострим або переходити в хронічну стадію, коли процес поширюється також і вглиб стінки сечового міхура.
Він також може бути первинним або ж вторинним (викликаним поширенням інфекції внаслідок запальних процесів в інших відділах сечостатевої системи).
Жінки стикаються з циститом значно частіше, ніж чоловіки. У порівнянні з чоловіками, сечовипускальний канал у жінок коротший і ширший, тобто більш вразливий для інфекцій. Знову ж, з анатомічних причин, навколо зовнішнього отвору сечовипускного каналу у жінок присутні набагато більше різних видів мікрофлори.
До того ж обсяг сечового міхура у жінок більший, і рідше виникає потреба його спорожнення, тобто, рідше змиваються мікроорганізми, що потрапили в уретру. А з уретри інфекція легко потрапляє в сечовий міхур.
Часто цистит у жінок також викликається мікротравмами уретри під час статевого акту. Так що не слід забувати про інтимну гігієну - зокрема, бажано спорожняти сечовий міхур до і після сексу; це суттєво зменшує ризик зараження.
2. Хто винен?
Хоча цистит - це інфекційне захворювання, але інфекція ця в основному "домашнього" походження: щоб її "підчепити", не обов'язково з кимось контактувати, достатньо лише послабити контроль за своїм імунітетом і занедбати особисту гігієну.
Тому що в 85-95% випадків причиною інфекцій сечовивідних шляхів є E. coli - звичайна кишкова паличка, яка мешкає у кожного з нас в кишечнику і цілком закономірно потрапляє на шкіру промежини. А там вже звичайним висхідним шляхом - через уретру в сечовий міхур.
Є також і низхідний варіант потрапляння інфекції в сечовий міхур - з нирок, якщо в них йде хронічний запальний процес, а також через лімфатичні протоки і через кров. У цьому випадку цистит носить вторинний характер.
Але цистит може бути пов'язаний і з статевим контактом, особливо при першому досвіді (так званий дефлораційний цистит), при зміні партнера або при нехтуванні правилами гігієни. Іноді його називають ще "хворобою медового місяця" - оскільки контакт з мікрофлорою партнера не завжди викликає захоплений відгук у рідної бактеріальної мікрофлори.
Тим часом, статева сфера - це цілий світ, населений не тільки дружніми мікробами. У цьому світі з безліччю корисних бактерій співіснують і такі збудники інфекцій, як хламідії, мікоплазми, уреаплазми, трихомонади та інші види бактерій і найпростіших.
У свого первісного "хазяїна" вони можуть перебувати в рівновазі з дружньою мікрофлорою, але, потрапивши в нове середовище і відчувши "слабину" імунітету, проявлять себе у всій красі. І якщо їх досить багато, то вони цілком можуть спровокувати цистит.
3. Які бувають симптоми?
Які бувають ознаки циститу? Ну, по-перше, біль і різі при сечовипусканні, при одночасному почастішанні сечовипускання в денний і нічний час. Може також з'явитися домішок крові в сечі. Ясно, що при таких симптомах практично кожна жінка звернеться до лікаря.
Якщо ж все обмежується лише почастішанням візитів в туалет, можливо з невеликим підвищенням температури, то багато хто починає лікуватися самостійно, а це ніяк не можна вітати. Особливо під час вагітності.
Бо під час вагітності, крім того що зміна гормонального фону може викликати труднощі в роботі імунної системи, і небезпека інфікування сечових шляхів підвищується, через те, що збільшення розмірів матки порушує відтік сечі. А зараження сечових шляхів у два рази підвищує ризик передчасних пологів, тому для вагітних жінок цистит небезпечніший удвічі.
Чоловікам, до речі, теж не варто ставитися до нього зі зневагою. Хоча ризик захворювання у них нижчий, майже завжди цистит у чоловіків є вторинним - зазвичай він є наслідком захворювань простати, цукрового діабету або сечокам'яної хвороби.
4. Чи можна "пересидіти" цистит?
Що ж стосується жінок, то показово, що на хронічний цистит в Україні страждає більше 40% жінок, а в Європі та США - тільки 7%. Якраз тому, що наші жінки рідше звертаються до лікарів, так як на себе у них не вистачає часу. Навіть при сильних різях візит до лікаря відкладається, в надії, що "саме пройде", - ну там проспринцюються марганцівкою або заглушать біль першим-ліпшим антибіотиком, що трапиться під рукою.
Тим часом, в цьому випадку існує велика ймовірність загострення або переходу гострого циститу в хронічну стадію. Хоча, звичайно, небезпеки для життя цистит не представляє, але хронічний цистит вилікувати значно важче, а в якості загострення (або там ускладнення) ви запросто можете дістати пієлонефрит. А це вже на порядок гірше.
Тому що пієлонефрит - це захворювання нирок, яке може викликати інфекція, що поширюється з сечового міхура. Якщо ж ви при всьому при тому часто страждаєте "по-жіночому", то доданий до цього букету пієлонефрит щастя в житті вам не додасть.
Разові випадки циститу бувають майже у кожної жінки, і "пересидіти" їх вдома можна. Треба тільки дати собі пару днів відпочинку - можливо, вашому імунітету цього перепочинку буде достатньо для того щоб примусити інфекцію відступити. Те ж саме можна порадити при загостренні хронічного циститу.
Найкраще при загостренні полежати в ліжку, під теплою ковдрою, і потримати грілку на нижній частині живота (якщо немає крові в сечі). Якомога більше пити. Дуже корисне рясне пиття і, відповідно, часте сечовипускання.
Пити потрібно не чай або каву, а найкраще - відвари або морси з кислих ягід (журавлини, брусниці або чорниці). Справа в тому, в них містяться антоціани, які не дають бактеріям прикріплятися до стінок сечового тракту. Полегшити біль допомагає ношпа або свічки з папаверином. Ну й інтимна гігієна після сечовипускання, звичайно, повинна бути відповідною.
Ну а якщо за два-три дні "пересидіти" проблему не вийде, потрібно йти до лікаря без варіантів. Це не тільки для вас буде краще, але і для фахівця, тому що розпізнати картину хвороби, не "замутнену" вашими самодіяльними потугами (особливо прийомом антибіотиків), йому буде простіше, а призначене лікування буде більш ефективним і щадним - в хід підуть більш "м'які"та безпечні препарати.
http://www.bad.if.ua/
|
Тест вітамінодефіциту
300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.