Вагоме слово науки

У складі прянощів можна знайти безліч різноманітних біологічно активних речовин, які і створюють весь спектр їх кулінарних та лікувальних якостей. Причому деякі з цих речовин унікальні - тобто зустрічаються тільки в тій рослині, з якої отримана ця пряність, і ніде більше. Тому і цілющі властивості таких прянощів, не побоюся цього слова, унікальні.

Куркума – яскравий тому приклад. Основними діючими речовинами куркуми є куркуміноїди (ось така цікава назва, що підтверджує їхню унікальність). Куркуміноїди – це рослинні пігменти, вони і визначають характерний жовтий колір кореня куркуми. Найважливішим з них є куркумін, який має антиоксидантні, протизапальні, протипухлинні та інші лікарські властивості.

Куркуміноїди відносяться до класу поліфенолів, які є потужними природними антиоксидантами. Це великий клас натуральних сполук, яким і зобов'язана своїми цілющими якостями більшість лікарських рослин. Нині науці відомо понад шість тисяч рослинних поліфенолів, які надають смаку та кольору фруктам, овочам, ягодам та квітам.

Найбільш великою групою поліфенольних сполук є підклас фенілпропаноїдів, до якого належать, зокрема, такі відомі потужні природні антиоксиданти, як флавоноїди (а в тому числі - антоціаніди та катехіни). Куркуміноїди входять у цю ж групу, але як абсолютно окрема категорія: вони не відносяться ні до флавоноїдів, ні до ізофлавоноїдів, ні до кумаринів, ні до стильбенів, ні до лігнанів - куркуміноїди та й годі. Ось які унікальні сполуки містить наша куркума!

Куркумін складається з двох молекул ферулової кислоти; його наукова назва – диферулоїлметан. Його основні біологічні властивості - антиоксидант широкого спектру та протизапальний засіб. Вони переважно і визначають цілющу дію куркуми та досягнуті результати у дослідженні та застосуванні куркуміну та препаратів на його основі.

За останні десять років численні дослідження відкрили широкий спектр позитивних впливів куркуміну на живі організми. Його потенціал для застосування у медицині виявився дуже високим. Однак до останнього часу більшість досліджень лікувальної дії куркуміну проводилася на тваринних моделях або in vitro (тобто "у пробірці"). Це пов'язане з тим, що куркумін дуже погано адсорбується в організмі людини.

Лише порівняно недавно вдалося створити препарати з підвищеною біологічною доступністю, в яких використовуються спеціальні форми куркуміну у комбінації з речовинами, що покращують його засвоєння. Це дозволить надалі перевести дослідження лікарських властивостей куркуміну на стадію клінічних випробувань. Про деякі такі інноваційні продукти та технології я розповім у відповідному розділі статті.

Інтенсивні дослідження проводяться в галузі можливих протипухлинних властивостей кукуміну. Поки що ці можливості продемонстровані in vitro на клітинних культурах - при деяких формах раку куркумін викликав апоптоз ракових клітин, не впливаючи при цьому на здорові.

Отримані результати досліджень дозволяють також припускати можливість використання куркуміну як антидепресивного засібу і навіть ліків проти хвороби Альцгеймера та пухлин головного мозку.

Протизапальні властивості куркуміну роблять перспективним його застосування при лікуванні ревматоїдного артриту та інших видів дегенеративних руйнувань суглобів. Ряд досліджень у цій галузі проводилися на пацієнтах, які страждають на артрити та артрози, і підтвердили його ефективну знеболювальну дію, порівнянну з дією нестероїдних протизапальних засобів. При цих дослідженнях перевіряли дію препаратів куркуміну нового покоління.

Короткий огляд останніх досліджень властивостей куркуміну допоможе зрозуміти, чому застосування цього нефармацевтичного медикаменту дозволяє серйозно підвищити ефективність багатьох лікувальних програм.

Антиоксидантна та протизапальна активність куркуміну

Куркумін є дуже сильним антиоксидантом, що нейтралізує вільні радикали, і потужним протизапальним засобом, що не поступається за ефективністю ортофену та іншим НПЗЗ. При цьому він має значно більш м'яку дію, не дратує слизову оболонку шлунку і кишечника і не викликає ерозій та утворення виразок.

Дослідники також виявили у куркуміну антикоагулянтні властивості, аналогічні аспірину (антитромбоцитарну дію). Причому цей ефект виявився настільки сильним, що його рекомендують приймати окремо від інших антикоагулянтів, щоб уникнути можливих кровотеч. Такі властивості куркуміну роблять його дедалі популярнішим серед лікарів як альтернативу нестероїдним протизапальним засобам та статинам.

Здатність куркуміну створювати регулюючу дію на запальні цитокіни може виявитися дуже цінною у боротьбі з деякими аутоімунними захворюваннями, такими як хвороба Грейвса та тиреоїдит Хашимото. Можливо, куркумін зможе стати у цьому випадку перспективним терапевтичним засобом.

Антиоксидантна активність

Результати численних досліджень доводять, що куркумін як ефективний антиоксидант активно протидіє надмірному закисленню клітин і тканин організму.

Окислювальний стрес, викликаний неконтрольованим розмноженням вільних радикалів, веде до старіння організму та виникнення багатьох хвороб. Вільні радикали ушкоджують молекули важливих органічних речовин, що утворюють клітинні структури, таких як ліпіди клітинних оболонок, білки та ДНК хромосом.

Антиоксидантний захист організму має складну структуру, до якої входять антиоксидантні ферменти, вітаміни та мінеральні речовини, що приймають участь у ферментних реакціях. Біологічно активні речовини рослин, такі як куркумін, збільшують активність антиоксидантних ферментів організму. Крім того, куркумін безпосередньо бере участь у "полюванні" на вільні радикали, блокуючи вільні зв'язки активних молекул; таким чином, він має подвійну антиоксидантну дію.

Дослідження показали, що для прояву захисної дії куркуміну достатньою дозою є лише 20 мг активної речовини на добу. Фактично щоденне використання куркуми як приправи вже дозволяє послабити руйнівну дію вільних радикалів на клітини вашого організму, а отже, і продовжити молодість, здоров'я та роки активного життя.

Вчені також виявили, що куркумін захищає білі кров'яні клітини від окислювального стресу, який викликається пестицидами з харчових продуктів. Оскільки в даний час ще далеко не в усіх країнах використовуються екологічно безпечні сільськогосподарські хімікати, це ще один аргумент для введення куркуми у свій раціон.

Протизапальна активність

Запалення – це захисна реакція організму на вплив різних патогенів, таких як шкідливі речовини чи бактерії. Організм відповідає запаленням практично на будь-який патологічний процес, намагаючись знищити збудника захворювання і знизити шкоду, яку він завдає здоров'ю. Якщо протизапальна активність знижена, патогенним бактеріям відкривається доступ до організму, і вони легко можуть здобути над ним верх.

Запалення можуть бути короткочасними та довготривалими (хронічними). Сьогоднішня медицина вважає, що в основі практично кожного хронічного захворювання лежить несильне хронічне запалення (повільна інфекція). До таких хронічних патологій входять атеросклероз та інші захворювання серцево-судинної системи, стеатоз печінки та підшлункової залози, ожиріння (метаболічний синдром), онкопатології, хвороба Альцгеймера та інші нейродегенеративні захворювання.

Хоча запальний процес - в цілому позитивне явище, оскільки мобілізує захисні сили організму, проте таке мляве запалення зазвичай пов'язане з аутоімунною реакцією і означає неадекватну імунну відповідь. Образно кажучи, тут ми маємо замість могутньої відсічі ворогові - позиційну "окопну" війну, яка поступово виснажує ресурси організму і спотворює клітини органу, на чиїй території ведуться бойові дії.

Хронічні захворювання (особливо у запущеній стадії) мають на увазі "хронічне" (тобто довготривале) лікування. Простіше кажучи, процес, який розвивався роками, неможливо вилікувати за тиждень. Тому засоби для боротьби з хронічними запаленнями мають бути мало того, що ефективними, але ще й безпечними. Інакше потім пацієнта доведеться лікувати від наслідків лікування.

Протизапальна дія куркуміну дозволяє використовувати його у програмах лікування більшості хронічних захворювань. Він блокує виробіток сигнальних речовин, що ініціюють запальну реакцію у тканинах, і навіть утворення молекул, що активують генетичні фактори запалення. Ця біологічно активна речовина - борець із запаленнями на молекулярному рівні.

Куркумін діє ефективніше навіть деяких протизапальних ліків, і принаймні безпечніше. Наприклад, аспірин теж блокує виробіток запальних простагландинів, але при цьому він також зменшує згортання крові. Куркумін же блокує тільки запальну простагландинсинтазу ЦОГ-2, не завдаючи шкоди організму.

Найбільш яскраво протизапальні властивості куркуміну проявилися при дослідженні можливості його застосування при лікуванні запалення суглобів, тобто артриту. Хоча поки що наукових доказів у вигляді динаміки лабораторних показників і недостатньо, проте у пацієнтів з остеоартритом та ревматоїдним артритом, які приймали куркумін, відзначалося суттєве зменшення болю та набряклості суглобів, що дозволило на 84% знизити прийом протизапальних ліків.

Читати далі >>

[1]   2   [3]   [4]   [5]    |   Нагору >>
Додано: вересень 2018
При передруку посилання на джерело обов'язкове

 

Тест вітамінодефіциту

300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.

Далі >>

Клубний прайс-лист

Дисконтні ціни для членів Клубу CaliVita. Знижка 25% від роздробу!

Далі >>

Зробити замовлення

Купуйте продукти CaliVita онлайн з поштовою доставкою по Україні.

Далі >>