Ви хочете фактів? У мене їх є!

У більшості досліджень не було виявлено залежності частоти серцевих захворювань від вживання кави

Проведемо тепер "сеанс чорної магії з її подальшим викриттям".

Ну, в розумінні спробуємо на зуб найбільш закоснілі міфи про згубний вплив кавопиття на наше дорогоцінне здоров'я.

Отже ...

Кава викликає захворювання серця

У більшості досліджень, проведених протягом останніх 20 років, не було виявлено жодної залежності частоти серцевих захворювань від вживання кави і будь-якого істотного впливу кави на підвищення артеріального тиску. Навпаки, як уже було сказано, кава може підвищувати рівень доброякісного холестерину в крові, тобто, захищати від розвитку атеросклерозу.

Кава може завдати шкоди серцю, тільки якщо пити її занадто. У Бостоні (США), в результаті спостереження за 85.747 жінок протягом 6 років, було відзначено 712 випадків серцевих захворювань. Причому більшість випадків було відзначено у тих жінок, які випивали більше шести чашок в день, і у тих, які взагалі кави не вживали.

У Шотландії лікарі, які обстежили 10.359 чоловіків і жінок, виявили, що ті, хто пив каву, були менш схильні до серцево-судинних захворювань. Це ще раз підтверджує, що у всьому потрібно знати міру.

У червні 2012 р. в журналі Американської кардіологічної асоціації "Circulation Heart Failure" було опубліковано огляд найбільш серйозних досліджень зв'язку між споживанням кави і ризиком зупинки серця, проведених в період з 2001 по 2011 рік. Дослідженню піддалося 6.522 випадків зупинки серця серед 140.220 чоловіків і жінок.

Дослідники виявили, що при помірному споживанні кави, еквівалентному приблизно двом традиційним американським чашкам (або 4-м європейським) на день, ризик серцевого нападу знижується як мінімум на 11%.

Кава і вагітність

Доведено, що кофеїн не має шкідливого впливу на внутрішньоутробний розвиток дитини і не провокує викидні. Однак "Американський журнал епідеміології" рекомендує вагітним все ж утримуватися від кави та інших напоїв, що містять кофеїн, оскільки у таких матерів новонароджені мають меншу вагу.

Кава може викликати утворення пухлин

Вчені заперечують наявність будь-якого зв'язку між злоякісними утвореннями і вживанням кави.

Кава може стати причиною розвитку остеопорозу

Часто вказують на здатність кофеїну виводити з організму кальцій, що створює небезпеку остеопорозу ("розрідження" кісток). Однак втрати кальцію легко компенсувати, якщо пити каву з молоком або іншим способом забезпечити достатню кількість кальцію в денному раціоні.

Дослідження показали, що кофеїн, що міститься в чашці кави, може вивести з організму 12-15 мг кальцію. Така кількість кальцію міститься в столовій ложці молока. Алгоритм, сподіваюся, зрозумілий?

А взагалі-то, враховуючи, що добова потреба в кальції становить 1200-1500 мг, такою дрібницею можна взагалі знехтувати. Ми набагато більше недоодержуємо кальцію, якщо нехтуємо натуральним і різноманітним харчуванням.

Кофеїн викликає звикання

Значна частина медиків вважає, що кофеїн не викликає залежності. Правда, якщо ви раптом перестанете пити каву або різко знизите звичну дозу, можливі неприємні явища - головний біль, погіршення міркування, неуважність, дратівливість або сонливість. Однак, якщо скорочувати вживання кави поступово, то нічого цього не буде.

До речі, як стверджують англійські вчені, якщо людині зовсім не давати продуктів, в яких міститься кофеїн - таких, як чай, кока-кола, шоколад, - то вона теж може відчувати головний біль і дратівливість. Виявляється, наш організм потребує певної денної дози кофеїну, яка міститься у двох чашках кави, 3-х чашках чаю або половині плитки чорного шоколаду.

Як вважають фахівці, кава не наркотик, і звикання до неї не відбувається. Наркотичні речовини відрізняються тим, що при тривалому вживанні у організму підвищується поріг чутливості до них. Але кожна нова чашка кави має таку ж стимулюючу дію на мозок, як і найперша. І, найголовніше, відсутня психологічна залежність, при якій наркоман готовий на все заради отримання чергової дози.

Кава стимулює мозкову діяльність

Кофеїн сам по собі не є стимулятором. Але форма його молекули схожа з формою молекули аденозину - інгибітора, який уповільнює виробіток клітинної енергії. Тому, якщо кофеїн приєднується тимчасово до клітинних рецепторів замість аденозину, то ефект гальмування послаблюється і клітини, особливо нервові, починають працювати більш активно.

Кава підвищує кров'яний тиск

Ця теза багатьма заперечується. Зазвичай її прихильники посилаються на результати, опубліковані в 1998 році австралійським дослідником Джеком Джеймсом. За його даними, денне вживання трьох-чотирьох чашок кави підвищує діастолічний (нижній) тиск на 2-4 мм ртутного стовпчика. Однак навіть просто емоційна суперечка з приятелем може забезпечити таке ж підвищення тиску.

Подібні дослідження проводилися і в інших країнах, проте вони не дали однозначних результатів. Так, за твердженням англійських лікарів, така "гіпертонічна" дія кави проявляється протягом короткого часу, а у постійних її споживачів не спостерігається взагалі. А голландські дослідники повідомили, що у 45 осіб, які довгий час випивали по п'ять чашок звичайної кави в день, а потім перейшли на каву без кофеїну, зниження тиску склало всього один міліметр ртутного стовпчика.

Кава і розмір грудей
12/04/2013
Елен Джернстром із співробітниками з Університету Лунда (Швеція), що дослідили 300 жінок, виявили, що у жінок, які випивають щодня більше трьох чашок кави, відбувається поступове зменшення розміру грудей. Дослідники пов'язують це з тим, що у кожної другої жінки присутній мутований ген, що реагує на надмірне споживання кофеїну.
Вчені також виявили, що кофеїн може впливати на рівні гормонів естрогену і тестостерону в організмі, і отримали нове підтвердження того, що кава може знижувати ризик розвитку раку молочної залози.

Розчинна погибель

Незважаючи на те, що наведені вище факти про нешкідливість помірного вживання кави відомі вже більше 20 років, ви мало знайдете лікарів, які не порадять вам при підвищеному тиску відмовитися від кави. Я і сам у статті про гіпертонію використав підхоплений десь афоризм: "Пити каву при підвищеному тиску - все одно, що підливати олію у вогонь".

Вчені теж постійно обговорюють питання про користь і шкоду кави. Одні пропагують її як багате джерело антиоксидантів, інші, навпаки, вважають каву вкрай шкідливою для здоров'я. Результат нагадує відому індійську притчу про трьох сліпців, що описували слона.

Тому що ті, хто говорить про користь кави, як правило, мають на увазі каву з зерен, і те, що вони говорять, безсумнівно, вірно. А ті, хто відгукується про каву негативно, найчастіше висловлюють свою думку про таку популярну в наші дні розчинну каву. Ця різниця дуже суттєва, тому що в більшості офісів співробітники зазвичай п'ють як раз розчинну каву.

Цим настільки популярним сьогодні напоєм ми зобов'язані швейцарському хіміку Максу Моргенталеру, який створив розчинну каву в 1938 році. Можливо, його винахід і не отримав би такого поширення, якби не Друга світова війна. Але фронт зажадав великої кількості кави, яку можна було б швидко і легко заварювати. Ось тут винахід Моргенталера і виявився дуже доречним.

Війна закінчилася, але прихильність до улюбленого напою у солдатів антигітлерівської коаліції залишилася. Сьогодні у світі щодня випивають понад 2,5 млрд чашок кави, і більша частина з них - це розчинна кава.

В наш час випускається багато видів розчинної кави - порошкова, гранульована, сублімована і т.д., - але при будь-якій технології переробки зернової кави в розчинну вбиваються всі корисні властивості кави.

Багато з тих, хто віддає перевагу розчинній каві, аргументують це тим, що в ній міститься менше кофеїну. Це цілком можливо, оскільки, як правило, власне кавових зерен в розчинній каві міститься близько 15% її складу. До речі, і сортність, і якість цих зерен часто можуть бути вельми сумнівними. А що ж тоді міститься в інших 85% складу розчинної кави? Барвники, ароматизатори та консерванти.

Через це, до речі, кофеїн розчинної кави виводиться з організму у кілька разів довше - до 10 годин. А підбадьорлива дія зберігається всього лише 2-3 години, а потім вас потягне випити ще чашку. Тому при регулярному вживанні розчинної кави передозування кофеїну отримати легше.

Розчинна кава має більш агресивну дія на серце, органи шлунково-кишкового тракту (особливо на підшлункову залозу), а також на нирки. Це пов'язано з наявністю в ній синтетичних компонентів і відвертої хімії, у тому числі важких металів.

Кава сама по собі - потужний стимулятор шлункової секреції, а розчинна кава ще й має підвищену кислотність. Тому тим, хто страждає на гастрит, виразку або інші шлункові захворювання, пити натщесерце каву, особливо розчинну, не слід.

Людям із захворюваннями серцево-судинної системи також не рекомендується зловживати розчинною кавою. Вона до того ж має негативний вплив і на нирки.

Ну а прекрасним дамам настільки улюблений багатьма з них напій може доставити особливу прикрість. Справа в тому, що негативний вплив на обмін речовин консервантів, які містяться у ньому в надмірній кількості, може спровокувати набір ваги і виникнення целюліту.

Звичайно, розчинна кава має свої плюси. Однак вони виключно побутового характеру: це зручність зберігання і швидкість приготування. Єдина приваблива властивість, притаманна розчинній каві, з якою погоджуються фахівці, - це її приємний запах. Але шкоду для здоров'я він не компенсує!

При всьому неоднозначному ставленні до натуральної кави, шкоди від неї буде набагато менше - відсотків так на 80-85.

Вчені також встановили, що вплив кави на здоров'я залежить від способу її приготування. Італійці, які і в звичайному житті до кави виявляють підвищений інтерес, встановили, що кава, зварена в джезві, викликає підвищення рівня загального холестерину. А ось "еспресо" - ні. Тому, на їх думку, пити "еспресо" корисніше.

І ще: оскільки при обсмажуванні кави в ній збільшується вміст бензопирену, який є мутагеном і має властивість накопичуватися в організмі, - краще використовувати слабо обсмажену каву.

- Вам не слід пити міцну каву. Як вип'єте, приходите в збудження, починаєте нервувати.
- Ви не знаєте, лікарю, як я нервую, коли мені подають рідку каву!

Без кофеїну безпечно?

Оскільки головним "шкідливим" агентом, що міститься в каві, вважається кофеїн, то, за логікою, було б ідеальним пити каву, з якої кофеїн видалений. І такі сорти розчинної кави у продажу є.

Однак при тому, що розчинна кава - взагалі не кращий вибір, виявляється, до того ж, що декофеїнізована кава ще шкідливіша! Для видалення кофеїну кава піддається обробці дуже шкідливими для здоров'я хімічними речовинами. Багаторазовими дослідженнями доведено, що розчинна кава без кофеїну викликає відкладення каменів у нирках. Висловлюються також припущення, що вона може проявляти і досить сильні канцерогенні властивості.

До речі, деякі дикі різновиди кави кофеїну не містять взагалі. Зараз з них намагаються вивести нові культурні сорти з пониженим вмістом кофеїну. Але це справа майбутнього, а поки що, якщо ви шукаєте безпечну декофеїнізовану каву, можете пошукати в продажу зелені зерна, з яких кофеїн віддаляється за допомогою обробки вуглекислотою.

6:4 на користь кави

Отже, що ми маємо в "сухому залишку"? Давайте підіб'ємо плюси і мінуси того, що нам відомо про каву з точки зору її впливу на наше здоров'я.

Натуральні плюси

1. Кава багата антиоксидантами, що нейтралізують дію вільних радикалів, які сприяють старінню організму.

2. Антиоксиданти, що містяться в каві, допомагають попередити розвиток онкологічних та деяких серцево-судинних захворювань, цукрового діабету обох типів і хвороби Паркінсона.

3. У ряді досліджень показано, що вживання натуральної кави знижує ризик розвитку раку товстої кишки і стимулює роботу шлунково-кишкового тракту.

4. Кофеїн чинить стимулюючу дію на всі системи організму, у тому числі на серце, покращуючи його ритміку і наповнення пульсу.

5. Кава зменшує або навіть повністю знімає головний біль, через розширення судин головного мозку.

6. Кава покращує мозковий кровообіг, прискорюючи виведення з мозку так званих токсинів втоми.

Однак, хоча фахівці і вважають, що зернова кава набагато корисніше розчинної, все ж вони рекомендують випивати не більше 1-2 чашок кави на день.

У чому причина таких обмежень?

1. Занадто велика кількість кави може підвищувати артеріальний тиск, прискорювати пульс і порушувати сон.

2. Підбадьорливий ефект від кави досить швидко проходить, і через дві години після випитої чашки виникає сонливість.

3. Вважається, що кава сприяє вимиванню кальцію з кісток і ускладнює його всмоктування в кишечнику. Крім того, кава сприяє виведенню з організму заліза, магнію, фосфору, калію і натрію. Правда, строгих доказів цьому поки немає.

4. Вагітним жінкам і годуючим матерям рекомендується утриматися від вживання кави, оскільки кофеїн здатний накопичуватися в крові матері і проникати в плаценту, а також може призвести до зниження вмісту заліза та інших корисних мінералів у грудному молоці.

Отже, за очками корисні властивості кави перемагають. Я б навіть сказав, що з розгромним рахунком, так як половина перерахованих вище "обмежень" є саме обмеженнями, а не суворою забороною. Ну що ж, ще раз повторюся, що все добре в міру.

*     *     *

Ця стаття має інформаційний характер, вона не заміняє відвідування лікаря або іншого спеціаліста.

[1]   2    |   Нагору >>
Єзовіт О.І.
ТЦ "Планета Здоров'я"
http://www.bad.if.ua/
Додано: березень 2015
При передруку посилання на джерело обов'язкове

 

Тест вітамінодефіциту

300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.

Далі >>

Клубний прайс-лист

Дисконтні ціни для членів Клубу CaliVita. Знижка 25% від роздробу!

Далі >>

Зробити замовлення

Купуйте продукти CaliVita онлайн з поштовою доставкою по Україні.

Далі >>