О кофе сладостный и ты, миндаль сухой!
На белых столиках расставленные чашки…
Эдуард Багрицкий

Королівський експеримент

Кава має стимулюючу дію на всі системи організму

Про те, шкодить чи ні здоров'ю вживання кави, люди сперечалися завжди. Ну, не з Адама і Єви, а, принаймні, з моменту її (кави) появи в Європі. Шведський король Густав III навіть організував одного разу цікавий науковий експеримент.

З числа засуджених до страти вибрали двох братів-близнюків, яких помилували, проте залишили в довічному ув'язненні, причому один з них щодня отримував кілька великих порцій кави, а інший - чаю. Решта умов утримання у них нічим не відрізнялися.

Для спостереження за станом їх здоров'я до них були приставлені два професори. Вчені мали встановити, який з об'єктів експерименту помре першим, і, відповідно, вирішити, що шкідливіше - кава або чай. Однак піддослідні підклали експериментаторам велику свиню.

Зовсім як в анекдоті про Насреддіна, першим помер один з професорів. За ним пішов другий, а король Густав став жертвою змови. "Випробувачі" ж спокійно продовжували експеримент на самих собі, хоча, напевно, він набрид їм гірше гіркої редьки. І все ж, переживши всіх і вся, першим помер той, який пив чай. У віці 83 років.

Російський фізіолог Ілля Мечников, як відомо, серйозно вивчав питання старіння і займався проблемою довголіття. В одній зі своїх робіт він згадує про чоловіка, що випивав протягом багатьох років до 40 чашок кави в день. Як пише Мечников, цей чоловік дожив до 114 років.

Ймовірно, причина його довголіття не була пов'язана з вживанням кави, і не виключено, що якби він не випивав таку величезну кількість кави, то прожив би набагато більше. Але як би там не було, цей факт також є підтвердженням того, що шкоду від вживання кави дуже часто перебільшують.

Чим зерно багате, а чим - раде

Як би то не було, пристрасті навколо кави киплять досі. Тому давайте спробуємо розібратися, чого в питті кави більше - шкоди чи користі. Зазвичай популярна література про здоровий спосіб життя стверджує, що шкоди, однак має місце також і велика кількість протилежних думок.

Це можна частково пояснити розходженнями в індивідуальній реакції людей на каву, а також тим, що до її складу входить приблизно 2000 речовин, з яких вивчено менше половини.

Зерно кави містить 30 органічних кислот (хлорогенову, лимонну, винну, яблучну, щавлеву, кавову та інші), жири, складні ефіри і близько 20 вільних амінокислот. А смак кави визначається комбінацією майже 200 ароматичних речовин.

У кавовому зерні міститься цілий ряд вітамінів групи B і мінеральних речовин; правда, чашка звичайної кави (5 г порошку) містить у відносно помітній кількості тільки ніацин (близько 1 мг), калій (80 мг), магній (10 мг) і фосфор (10 мг). Однак з ними, як ви побачите пізніше, пов'язаний ряд властивостей, які має кавовий напій.

Кава містить кофеїн і флавоноли, які регулюють рівень глюкози в крові і поліпшують кровопостачання мозку, що сприяє поліпшенню пам'яті і стимулює мозкову активність. Кількість кофеїну в різних сортах кави коливається від 1,3-1,5% і до 1,7-2,3%.

Кава не тільки стимулює розумову діяльність, але і підвищує працездатність, і знімає втому. Все це пояснюється дією кофеїну, який покращує кровопостачання не тільки головного мозку, а й таких важливих органів, як серце і нирки. Ймовірно, поліпшенням кровопостачання залоз внутрішньої секреції пояснюється також і підвищення у чоловіків сперматогенезу і потенції при помірному вживанні кави.

Більшість медиків рекомендує випивати лише одну чашку кави в день, причому в першій половині. Чому - незрозуміло, оскільки в різний час доби кава створює різну дію на організм.

Наприклад, вранці кава стимулює діяльність нирок і допомагає виведенню шлаків, що накопичилися в організмі за ніч. А в обід - активізує роботу підшлункової залози та інших органів шлунково-кишкового тракту. В обід кава також сильніше впливає на м'язи і швидше знімає втому.

Увечері чашка кави підвищує концентрацію уваги, стимулює розумову діяльність і творчі здібності. Так що знову-таки все індивідуально, взяти хоча б поділ людей на "жайворонків" та "сов". Тим більше що випита чашка кави проявляє свою дію досить короткочасно.

Чашка кави допомагає схуднути
26/06/2013
Австралійські вчені показали, що кава може ефективно знижувати вагу. У першу чергу, причиною цього є здатність кави пригнічувати апетит.
При вживанні натуральної кави з кофеїном значно притупляється відчуття голоду і, відповідно, зменшується кількість їжі, яка з'їдається, що викликає втрату зайвої ваги. А от кава без кофеїну, за словами доктора Метта Шуберта з університету Гріффіт, такого ефекту не викликає.

Що таке добре і що таке погано

Негативна думка деяких учених про вплив пиття кави на здоров'я базується, в основному, на двох твердженнях. Перше: оскільки кофеїн можна віднести до наркотиків (або допінгів, кому що подобається), то постійне вживання кави може призвести до фізичної та психічної залежності від цього напою.

Занадто велика денна доза кофеїну може збити циркадний ритм організму (тобто, режим сну і неспання). Збуджена людина не може вчасно заснути, вона не висипається, не може скинути напругу і "перезавантажити" свій мозкової комп'ютер.

А постійне надмірне вживання кави може взагалі "загнати" організм. Зокрема, і тому не рекомендується пити каву людям з ішемічною хворобою серця, вираженим атеросклерозом, хворобами нирок, що страждають підвищеною збудливістю, безсонням, гіпертонією і глаукомою, а також літнім людям і дітям.

І друге - це схильність до серцево-судинних захворювань. Найбільшее дослідження впливу кави на розвиток серцево-судинних захворювань було проведено близько двадцяти років тому, і його результати були опубліковані у відомому науковому журналі "New Scientist", виданому в Лондоні.

З 1968 по 1988 рік дослідники спостерігали за службовцями однієї з англійських фірм. Виявилося, що у тих з 2000 чоловіків, хто випивав більше 6 чашок кави в день, ризик виникнення захворювання серця був на 71% вище, ніж у всіх інших службовців цієї фірми.

Це, так би мовити, те, що покрило любителів кави похмурої славою смертників. Але є також ряд фактів, що заперечують цю думку.

У 1987 р. з'явилося повідомлення американських вчених, які протягом низки років спостерігали за 6 тисячами кавоманів, про те, що ними не було виявлено підвищеної схильності до серцево-судинних захворювань у спостережуваних осіб.

Фінські медики обстежили 17.000 людей, які випивали по п'ять і більше чашок кави на день, і зробили аналогічну заяву. Висновки американців і фінів були підтверджені і бразильськими вченими, за результатами спостережень за 45.000 любителів кави.

Інша група американських вчених опублікувала в "Джорнел оф Амерікен медікл ассосіейшн" свій висновок про те, що регулярне вживання кави може попередити жовчнокам'яну хворобу. Вони відзначили зниження на 40% ризику виникнення жовчнокам'яної хвороби у чоловіків, які випивали 2-3 чашки кави на день.

Серед вчених поки немає єдиної думки про причини цього ефекту, хоча не виключено, що його викликає вплив кофеїну. Можливо, кофеїн уповільнює кристалізацію холестерину і, отже, утворення жовчних каменів, або ж має жовчогінну дію і збільшує швидкість розщеплення жирів.

Ще одна американська наукова група, що займалася дослідженням впливу кави на нервові процеси, виявила, що кава, яка є стимулюючим напоєм, має також і помітну антидепресивну дію. У людей, що випивають, принаймні, дві чашки кави в день, депресії зустрічаються в три рази рідше, і вони значно менш схильні до самогубств, ніж ті, хто кави не п'є взагалі.

А в Університеті Вандербілта (США) були отримані дані, які показали, що у людей, які випивають чотири і більше чашок кави на день, ризик раку кишечника знижується на 24%.

Всі ці дані дуже цікаві, однак, оскільки походять з різних джерел, для їх правильної інтерпретації необхідно пам'ятати, що розмір стандартної чашки кави в Америці і Європі різний. У Європі чашка кави традиційно містить близько 100 г напою (а "еспресо" - 25-35 г), тоді як у США - 226 г (8 унцій). Тому надалі, коли я буду говорити про кількість чашок, поза зв'язку з джерелом даних, буде матися на увазі європейський стандарт.

Виявилося, що в каві ховається багато переваг, про які ми дізналися лише останнім часом. Наприклад, кава допомагає пом'якшити напад астми і зменшити алергію, попереджає карієс і виникнення новоутворень, сприяє згорянню жирів в організмі, має проносну дію, активізує роботу кишечника, компенсує втрату організмом калію.

Американські вчені вважають, що помірне вживання кави допомагає відчувати себе впевненіше, підвищує самооцінку, перешкоджає виникненню фобій. Ймовірно, це пов'язано з тим, що кофеїн, як і шоколад, сприяє виробітку в організмі гормону щастя - серотоніну.

У Мічиганському університеті було проведено ще одне дослідження, яке показало, що у літніх заміжніх жінок, які щодня випивають чашку кави, сексуальна активність вище, ніж у їх ровесниць, які відмовилися від цієї звички.

Виявилося також, що чоловіки середнього віку, які регулярно п'ють каву, рідше стикаються з проблемами досягнення і підтримки ерекції, ніж ті з опитаних чоловіків, хто кави не п'є. Кофеїн, як ефективний стимулятор, загострює збудливість і реакцію організму на чуттєві подразники, що активізує сексуальну потенцію.

Хоча тут можлива і зворотна залежність. Оскільки у сексуально активних людей похилого віку менше проблем з серцем і судинами, то вони, на відміну від своїх однолітків, не обмежують себе і у вживанні кави.

На захист кави виступає також і професор Жорж Нетрі, з Центру харчування (університет Нансі). Він прояснив ситуацію щодо звинувачень кави в зниженні здатності до дітородіння і провокуванні вроджених каліцтв плоду. Причиною цього непорозуміння, вважає вчений, стало помилкове тлумачення медиками результатів досліджень. Наприклад, не були відфільтровані ті випадки, коли при підвищеному споживанні кави було також одночасно і значно підвищене споживання алкоголю і тютюну.

Виявлений раніше зв'язок вживання кави з раковими захворюваннями (зокрема, з раком підшлункової залози) є також результатом допущеної помилки, яка була визнана самими авторами опублікованих статей про шкідливість кави. Помірне вживання кави швидше сприяє виявленню, ніж виникненню якихось порушень в роботі травного тракту (печії, гастритів і т.д.), хоча вживання кави у великих дозах прискорює втрату організмом кальцію і погіршує засвоєння поживних речовин.

У ресторані:
- Офіціант, можна мені каву?
- Я вам лікар чи що? Звідки я знаю, можна вам каву чи ні...
 

Все нові дані про властивості кави надходять з усіх країн світу. Нещодавно індійські вчені виявили, що при щоденному опроміненні на робочому місці любителі чорної кави менше страждають від наслідків впливу радіації. Результати лабораторних дослідів на тваринах підтвердили, що високі дози кофеїну можуть ефективно захистити від променевої хвороби. Для людей рекомендована доза становить не менше 2-х чашок якісної кави в день.

У Японії дослідники встановили, що кава може допомогти зупинити розвиток атеросклерозу за рахунок підвищення вмісту в крові "хорошого" холестерину, який сприяє збереженню еластичності стінок кровоносних судин. У ході експерименту добровольцям протягом місяця давали щодня пити по п'ять чашок чорної кави. Вміст ЛПНЩ-холестерину в крові учасників, що успішно перемогли відразу до такого "меню", підвищився в середньому на 15%. Цікавий той факт, що після закінчення експерименту концентрація холестерину в крові почала знижуватися.

У різний час вченими зазначалося, що каву корисно пити тим, у кого знижений кров'яний тиск, а також при слабкій серцевої діяльності і при зниженій кислотності шлунка.

Приготування кавового напою супроводжується протіканням біохімічних процесів, багато з яких грають важливу роль для живого організму. Як вже говорилося, в зернах кави містяться вітаміни групи В, в тому числі нікотинова кислота (ніацин, або вітамін B3). Крім цього, в процесі обсмажування зерен, при руйнуванні тигеліну - з'єднання однієї з органічних кислот, що входять до складу кави - утворюється ще більша кількість ніацину.

Вчені вважають, що жителів країн Південної Америки, які недоїдають, захищає від важкої форми авітамінозу В3 - пелагри - тільки те, що вони п'ють багато кави. Суттєво також і те, що в чашці кави міститься 20% добової потреби організму у вітаміні Р (біофлавоноідний комплекс), який необхідний для збереження міцності стінок кровоносних судин.

Кава бадьорить, знімає втому, наповнює нас енергією. Вважається, що денна доза кофеїну 100-300 мг (1-4 чашки) покращує концентрацію уваги, прискорює реакцію, підвищує фізичну витривалість. Однак доза понад 400-600 мг на день (5-8 чашок), з урахуванням індивідуальних особливостей людини, може викликати підвищення нервозності і дратівливості.

Медики вважають, що розумне споживання кави здоровими людьми зовсім не сприяє розвитку ані інфаркту, ані гіпертонії, ані порушень гормональних функцій організму. Лише при дуже високих дозах кофеїн може становити небезпеку для здоров'я. Так, смертельної може стати доза кофеїну близько 10 г - але для її отримання недостатньо навіть 40 чашок кави на день...

Але, яким би не був безпечним кофеїн, все-таки зловживати питтям кави не варто, бо все є добре в міру. Правда, численними є ряди і тих фахівців, які вважають, що кавові напої з ячменю або цикорію є набагато кращою альтернативою. Ну, тут вже, як кажуть, у кожного своя голова на плечах.

Східні мудреці старовини радили при варінні кави кинути до неї кілька тичинок шафрану, щоб зменшити шкідливий вплив на серце. Вони також радили не пити каву натщесерце або ж після надмірної їжі. Незрозуміло, правда, чи слідували цій раді при дворі турецьких султанів. Тим більше, що каву по-турецьки, варіння якої супроводжується багаторазовим підігріванням, фахівці вважають одним із найбільш шкідливих способів приготування цього напою. Вона погано впливає на судини.

Читати далі >>

1   [2]    |   Нагору >>
Додано: березень 2014
При передруку посилання на джерело обов'язкове

 

Тест вітамінодефіциту

300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.

Далі >>

Клубний прайс-лист

Дисконтні ціни для членів Клубу CaliVita. Знижка 25% від роздробу!

Далі >>

Зробити замовлення

Купуйте продукти CaliVita онлайн з поштовою доставкою по Україні.

Далі >>