Холестерин: стратити не можна дарувати

Автор: Єзовіт О.І.
 

Два обличчя холестерину

Вчені вважають, що звинувачення на адресу холестерину не доведені

Людині легше живеться, коли у неї є "образ ворога" - який-небудь "вішак", на який можна звалити відповідальність за всі свої біди і проблеми, власну недбалість, лінощі, нерішучість, небажання ворушити звивинами... Коротше, хтось крайній, цап-відбувайло, хлопчик для биття.

Доля такого "крайнього" дісталася і холестерину, який засуджений як винуватець розвитку атеросклерозу.

Недостатнє освітлення ролі і значення холестерину в організмі людини, часто свідоме їх спотворення сформувало поширену думку про те, що підвищений рівень холестерину небезпечний для здоров'я. На жаль, так само трактують це питання багато медичних працівників, які вважають, що кожна людина з рівнем холестерину вище 200 мг/дл повинна зараховуватися до групи ризику, що, по суті, означає, що все доросле населення світу є хворим і потребує лікування.

Тим часом, середній рівень холестерину в крові 250-350 мг/дл свідчить про значні запасі життєстійкості у людини. Фіксуючи рівень холестерину в крові, медики, на жаль, ігнорують той факт, що він піддається сильним коливанням, зумовленим, зокрема, зміною потреби організму в гормонах. Значне зниження рівня холестерину - це обмеження фізичної та розумової працездатності, посилене підвищеним ризиком пухлинних захворювань.

На жаль, для багатьох лікарів важливе те, що ліки, що знижують рівень холестерину, дозволяють їм залучити постійних пацієнтів на довгі роки. Рівень холестерину в крові не можна, в кінцевому рахунку, знизити ні з допомогою відповідних ліків, ні за допомогою дієти, так як він завжди повертається до свого початкового значення.

Холестерин утворюється, головним чином, у печінці, а також в кишечнику і в нирках. Тільки 20% холестерину надходить з їжі. Головне джерело насичених жирів, з яких печінка синтезує холестерин, - це молочні продукти і деякі види жирів, але певна кількість холестерину міститься у всіх тваринних продуктах - сирі, яєчному жовтку, яловичині, свинині, м'ясі птиці і навіть в дієтичних за всіма характеристиками креветках.

Холестерин є важливою складовою клітинних мембран в організмі людини і тварин. Він необхідний для синтезу вітаміну D і стероїдних гормонів - кортизолу та альдостерону, статевих гормонів - прогестерону, естрогену, тестостерону. Важливу роль відіграє холестерин в діяльності синапсів нервової системи та головного мозку; в імунній системі він виконує функцію захисту від інфекцій і раку.

Холестерин не може сам по собі переноситися кров'ю, так як, будучи ліпідом (тобто, жиром), він не розчиняється у воді. Його транспорт в крові стає можливим тільки при з'єднанні зі специфічним білком. Такі комплекси він утворює з ліпопротеїновими фракціями ЛПВЩ і ЛПНЩ.

ЛПВЩ-фракція зв'язує холестерин, що надходить з їжі, а також надлишковий холестерин з кліток. ЛПВЩ-холестерин транспортується у печінку, яка на 80% використовує його для виробітку жовчних кислот, а приблизно на 20% - для формування вільного холестерину.

Ліпопротеїни ЛПНЩ, які утворюються з ЛПДНЩ (ліпопротеїнів дуже низької щільності), зв'язують холестерин, вироблений печінкою, для транспортування в клітини. Всі клітини мають спеціальні рецептори для ЛПНЩ, які дозволяють їм захоплювати ліпопротеїни разом з холестерином, що міститься в них, і передавати їх всередину клітини. Там відбувається вивільнення холестерину, який відразу потрапляє в мітохондрії, де використовується для регулювання росту і функції клітин, формування клітинних мембран.

Атеросклеротичні ураження судин у вигляді потовщення стінок є результатом проліферації ендотеліальних клітин, агрегації тромбоцитів і осадження фібрину. Холестеринові відкладення складають максимум 1%. Надлишковий холестерин відкладається, в першу чергу, у внутрішніх органах, а не в судинах.

Найбільш частими причинами атеросклерозу є цукровий діабет, ожиріння, куріння, подагра, гіпертонія, генетична схильність, хронічні стреси, надлишок вуглеводів в їжі, дефіцит білків, необхідних вітамінів і мінералів.

Холестерину пред'явлено звинувачення

Хоча холестерин був відкритий ще в 1815 році, його активне вивчення почалося в 1950-1953 роках, коли під час Корейської війни американські лікарі виявили у багатьох загиблих молодих солдатів атеросклеротичні явища в артеріях.

Це викликало шок - що ж тоді діється в судинах літніх американців? Пішла обробка статистики медустанов по смертності від захворювань серця і судин, почалося нагнітання пристрастей, в поняття здорового способу життя, крім фізичної активності, було включено також вживання продуктів з низьким вмістом холестерину.

В результаті численних досліджень була отримана кореляція між атеросклеротичними змінами в судинах і рівнем "поганого" холестерину. Було встановлено, що ЛПНЩ здатні осідати в кровоносних судинах, а їх накопичення призводить до утворення атеросклеротичних бляшок, які звужують просвіт артерій, що призводить до поступово наростаючої недостатності кровопостачання тканин і органів. Це також збільшує ймовірність раптової закупорки судини тромбом або вмістом бляшки при її руйнуванні.

Хоча за 150 років вивчення атеросклерозу висувалися й інші гіпотези, зрештою холестеринова гіпотеза перемогла. І хоча досі абсолютну одностайність не досягнуто, переважна більшість лікарів прийняло ліпідну теорію як закон.

Холестерину було приділено стільки уваги, як жодній іншій біохімічній проблемі. Американському Національному інституту здоров'я були виділені величезні кошти для проведення масштабних епідеміологічних досліджень і тривалих експериментів на тваринах, яких посилено загодовували продуктами з високим вмістом холестерину, спостерігаючи розвиток атеросклерозу. Протягом десяти років гроші платників податків з розмахом витрачалися на те, щоб "заткнути рота" опонентам.

Проведені дослідження показали, що високий ризик ішемічної хвороби серця пов'язаний з курінням, підвищеним кров'яним тиском (гіпертонією) і високим вмістом холестерину в плазмі крові (гіперхолестеринеміею). За отриманими даними, смертність від серцево-судинних захворювань знижується прямо пропорційно зниженню рівня холестерину: при десятивідсотковому зниженні рівня холестерину смертність від ІХС падає на 8-10%.

Національним інститутом харчування США були розроблені Національна програма зі зниження рівня холестерину у населення і навіть Національна холестеринова програма освіти, щоб американці змолоду вбирали основи правильного харчування.

Результати виявилися вражаючими. Після того, як була ведена "антихолестеринова програма", статистика смертності від серцево-судинних захворювань в США неухильно падає. За 20 років, з 1980 по 2000 рік, смертність зменшилася майже в 2 рази і у чоловіків, і у жінок. Що вражає, то вражає.

Слово "адвокатам диявола"

Проти статистики не попреш, однак і захисту є що сказати. Наприклад, те, що при такому значному виділенні коштів не виправдати їх отримання просто неможливо - не зрозуміють ні уряд, ні ті ж самі платники податків. Чому є безліч прикладів. Крім того, за законом обробки статистики, всі результати, далеко віддалені від середніх, вважаються випадковими і відкидаються, щоб не псували загальну картину. І буває, що з водою вихлюпують і дитинча.

Однак є і більш вагомі аргументи, висловлені серйозними вченими, зокрема, наведені доктором Уффе Раунскоу в книзі "Міфи про холестерин", що вийшла в 2000 році.

Доктор Раунскоу є головою "Міжнародної мережі холестеринових скептиків", створеної вченими, лікарями та науковцями з різних країн, які не визнають ролі тваринних жирів і високого вмісту холестерину в етіології серцево-судинних захворювань. Починаючи з 1990 р., доктором Раунскоу було опубліковано більше 40 досліджень і повідомлень в міжнародних медичних виданнях, що піддають сумніву зв'язок між холестерином і серцево-судинними захворюваннями. Його книга "Міфи про холестерин" видавалася в Швеції, Фінляндії, Німеччини та США.

Відомим "адвокатом" холестерину є також доктор медицини, професор Вальтер Хартенбах, фахівець в галузі хірургії та автор книг про холестерин. За кілька десятиліть дослідження хвороб, пов'язаних з поганим харчуванням, раку і судинних захворювань йому не вдалося встановити зв'язок між рівнем холестерину в крові і атеросклерозом.

Ці вчені вважають, що досі неспростовні докази визначальної ролі холестерину в розвитку серцево-судинних захворювань не отримані. Холестерин - не отрута, а речовина, яка життєво необхідна клітинам всіх ссавців. Так, багато північних народностей, такі як масаї та ескімоси, вживають в їжу багато тваринних жирів, так як їх раціон складається з м'яса, крові, молока або жирної риби. Однак вони не хворіють такими "хворобами цивілізації", як атеросклероз і рак.

Твердження про зв'язки між високим рівнем холестерину в крові і розвитком атеросклерозу та ішемічної хвороби серця теж є сумнівним, оскільки при багатьох дослідженнях було показано, що у людей з низьким рівнем холестерину атеросклероз зустрічається не менш часто, ніж у "високохолестеринових". І в ще більшій кількості досліджень не було виявлено будь-якого зв'язку між розвитком атеросклерозу і низькохолестериновою дієтою.

Оскільки 80% холестерину виробляється нашим організмом, і лише 20% ми отримуємо з їжі, при низькохолестериновій дієті рівень холестерину в крові не може значно знизитися, навпаки, вона викликає "відсіч" з боку печінки, яка намагається компенсувати брак необхідного організму холестерину, збільшуючи його виробництво. Відомий лікар і журналіст доктор Джеймс Ле-Фаню пише про це в книзі "Блиск і злидні сучасної медицини".

У 2007 році в авторитетному медичному журналі "Ланцет" був опублікований звіт про дослідження, проведене на матеріалі 55 тисяч осіб. У ньому йдеться про слабку кореляцію між рівнем холестерину і смертністю від ішемічної хвороби серця, а також смертністю від інфаркту у людей молодого та середнього віку.

Багаторазовими дослідженнями доведено, що високий рівень ЛПВЩ ("доброго" холестерину) захищає від серцево-судинних захворювань, оскільки він перешкоджає тромбоутворенню. Висловлюється також гіпотеза, що холестерин - це важливий для організму антиоксидант, тому не допускати його потрапляння в організм нерозумно.

В даний час накопичено вже багато даних, які суперечать холестериновій гіпотезі. Ось деякі факти і результати досліджень, здатні позбавити потенційних пацієнтів від психозу страху, що нагнітається дипломованими противниками холестерину.

1. Люди з високим рівнем холестерину живуть довше

У 1994 р доктор Харлан Крумхольц (Йєльський університет), опублікував дані про те, що серед літніх людей з низьким вмістом холестерину смертність від інфаркту міокарда в два рази вище, ніж у людей такого ж віку з високим рівнем холестерину.

Є ще більш дивні дані: у шести дослідженнях була виявлена обернено-пропорційна залежність загальної смертності від вмісту загального холестерину або ЛПНЩ (тобто, "поганого" холестерину), або їх обох.

Чи можливо, щоб високий рівень холестерину був причиною пошкодження стінок артерій і розвитку коронарної хвороби серця, якщо люди з високим рівнем холестерину в крові живуть довше людей з низьким холестерином? Крім того, майже всі дослідження показують, що високий рівень холестерину не є фактором ризику для жінок.

2. Холестерин не є небезпечним для сердечників

За повідомленням доктора Раушхауза, групою дослідників з німецьких та британських університетів була отримана сувора обернено-пропорційна залежність між ризиком смерті і рівнем загального і ЛПНЩ-холестерину в крові, а також рівнем тригліцеридів у пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю.

У звіті доктора Тамари Хорвіч повідомляється про результати 5-річних спостережень над тисячею пацієнтів з вираженою серцевою недостатністю. До кінця спостережуваного періоду в групі з рівнем холестерину нижче 129 мг/л померло 62% пацієнтів, а з тих, у кого рівень холестерину був вищим 223 мг/л, померла тільки половина.

11 досліджень літніх людей показали, що при коронарній хворобі серця високий холестерин не є фактором ризику. Ще в семи роботах було показано, що високий рівень холестерину у всіх випадках смертності у літніх людей не є прогнозуючим фактором. Для смерті від інфаркту міокарда високий рівень холестерину є фактором ризику менш ніж в 5% випадків.

3. Високий холестерин захищає від інфекцій

Огляд 19 великих досліджень, зроблений професором Девідом Р. Якобсеном із співробітниками (епідеміологічний відділ університету Міннесоти), присвячений аналізу 68000 смертей від інфекційних захворювань. Аналіз показав, що низький вміст холестерину може розглядатися як прогностична ознака підвищеного ризику смерті від шлунково-кишкових інфекцій і респіраторних захворювань.

Лабораторні дослідження, проведені, зокрема, німецькими і датськими дослідниками, показали, що "поганий" ЛПНЩ-холестерин може зв'язувати і нейтралізувати небезпечні бактеріальні токсини, тоді як інші компоненти плазми крові, включаючи ЛПВЩ-холестерин, такою здатністю не володіють.

Ці дані були підтверджені також експериментальними дослідженнями на тваринах, проведеними групою проф. Кеннета Фейнголда (Каліфорнійський університет) і доктором Міхаєм Нетеа із співробітниками (Нідерланди).

4. Ось тобі, бабуся, і Юріїв день!

Як же бути з тим, що більшість досліджень показує, що для молодих і середнього віку чоловіків високий холестерин - це фактор ризику коронарної хвороби серця? На перший погляд, цей факт спростовує захисну роль високого рівня холестерину.

Можливо, це пояснюється тим, що цей вік для людей часто означає розпал професійної кар'єри, пов'язаний з психічним стресом. А стрес, як добре відомо, є причиною підвищення рівня холестерину і в той же час фактором ризику серцево-судинних захворювань.

При стресових ситуаціях високий рівень холестерину пояснюється тим, що організм використовує його для синтезу стресових гормонів. І в той же час високий рівень холестерину зменшує негативний вплив стресу на судини і серце.

Вчені вивчали різні можливі причини пошкодження судин: вплив компонентів тютюнового диму, високий рівень ЛПНЩ-холестерину, окислення холестерину, високий рівень гомоцистеїну, вплив метаболічних продуктів, що утворюються при діабеті, нестача вітамінів А і D, вплив трансжирних кислот, мікроорганізмів і багато інших.

Доведено, що всі ці фактори (за одним винятком) відіграють свою роль у пошкодженні судинної стінки, однак ступінь участі кожного з них залишається неясним. Винятком ж є ЛПНЩ-холестерин, оскільки в результаті численних досліджень не було виявлено жодного зв'язку між вмістом ліпідів у крові та ступенем атеросклеротичних змін.

Отже, високий рівень холестерину в крові безпечний для вашого здоров'я, але якщо ви все ж хочете "знизити холестерин", то єдиний ефективний спосіб для цього - прийом ліків; так як дієти допомогти не можуть. Проте ліки, які тільки знижують рівень холестерину, не знижують ні рівень загальної смертності, ні рівень смертності від серцево-судинних захворювань. Навпаки, вони самі по собі небезпечні для здоров'я і самі можуть стати причиною смерті.

Дія нових гіпохолестеринемічних засобів (статинів) дійсно запобігає серцево-судинним захворюванням, але це пояснюється іншими механізмами, а не зниженням рівня холестерину. На жаль, статини також можуть стати причиною розвитку раку, порушення м'язових функцій, роботи серця і мозку, а у вагітних жінок, що приймають статини, частіше народжуються діти з дефектами розвитку.

Всі наведені вище факти про холестерин за минулі десятиліття публікувалися в наукових журналах і книгах різних авторів. Проте до цих пір не тільки обивателі, а й лікарі, та і в більшості своїй вчені залишаються в омані щодо дійсної ролі холестерину, так як результати "крамольних" досліджень систематично замовчуються і невірно інтерпретуються.

На сьогоднішній день в медицині чітко розділені поняття "поганого" і "доброго" холестерину, як ніби дійсно існують два його різновиди. "Добрий" холестерин, тобто, ЛПВЩ, повністю реабілітований і навіть визнаний корисним, хоча на нього, як на такого, що "має судимість", громадськість все одно поглядає косо. А ось вирок "поганому" холестерину, тобто ліпопротеїнам низької щільності, приведений у виконання і оскарженню не підлягає.

*   *   *

Ця стаття має інформаційний характер, вона не замінює відвідування лікаря чи консультацію спеціаліста.

Олександр Єзовіт,
ТЦ "Планета Здоров'я"
http://www.bad.if.ua/
Додано: січень 2015
При передруку посилання на джерело обов'язкове

 

Тест вітамінодефіциту

300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.

Далі >>

Клубний прайс-лист

Дисконтні ціни для членів Клубу CaliVita. Знижка 25% від роздробу!

Далі >>

Зробити замовлення

Купуйте продукти CaliVita онлайн з поштовою доставкою по Україні.

Далі >>