Кальцію в їжі забагато не буває
Вчені говорять, що гомілкова кістка людини може витримати осьове навантаження більше тонни. Життя нас переконує у зворотному: інший раз ноги ламаємо на рівному місці. Де ж істина? Чому кістки, такі міцні спочатку, раптом виявляються такими ламкими і крихкими? А що вже там говорити про зуби...
Про те, що у людей похилого віку кістки крихкі, відомо давно. Але про остеопороз як про небезпечне захворювання стали говорити недавно - десь з 60-х років ХХ століття. Підступність цієї хвороби полягає в тому, що вона може протікати непомітно і виявлятися тільки при переломах. Це захворювання називають грізним тому, що воно є однією з поширених причин захворюваності та смертності людей в сучасному суспільстві. Лідирують тут серцево-судинні захворювання, на другому місці стоїть рак, на третьому - цукровий діабет, на четвертому - остеопороз.
Остеопороз - це системне захворювання скелета, що характеризується зниженням кісткової маси і порушенням будови кісткової тканини, що призводять до підвищеної крихкості кісток. У кожної людини в міру природного старіння кісток скелета і вимивання з них кальцію відбувається зменшення кісткової маси, щорічні втрати якої становлять приблизно 1% від пікового значення.
Але у жінок в період менопаузи, коли яєчники виробляють недостатню кількість естрогенів - гормонів, які беруть активну участь у процесах кісткового метаболізму, - втрати кісткової маси можуть скласти 4-5% на рік, що в свою чергу веде до крихкості кісток і переломів. За статистикою у п'ятдесятирічної жінки вірогідність різних переломів, пов'язаних зі зниженою кісткової масою, протягом наступних років життя дорівнює 40%.
Ні для кого не новина, що остеопороз сьогодні є проблемою в цілому світі. Особливо це стосується жінок у віці поза 45 років. Як стверджує статистика, при нормі споживання кальцію 1200 мг на день, тільки 5% жінок отримує цю норму. А більше 70% отримує в день з їжею тільки 200-300 мг кальцію.
Найбільшій небезпеці піддаються люди з групою крові 0, а також дещо меншою мірою - з групою А, оскільки для них протипоказані більшість молочних продуктів. А оскільки так гостро стоїть проблема з поповненням дефіциту кальцію в організмі, важливо знати, від чого залежить глибина цього дефіциту. До речі, на думку деяких фахівців, проблема остеопорозу зачіпає і чоловіче населення, так що небезпека ця - спільна для всіх.
- Перш за все, необхідно пам'ятати, що люди, які страждають на остеопороз, або схильні до нього, ні за яких обставин не обійдуться без препаратів кальцію, - говорить президент Української асоціації остеопорозу доктор медичних наук, професор Владислав Поворознюк, - В Україні "тиха епідемія століття" - саме так називають остеопороз - вразила більше трьох мільйонів чоловік. Представниці прекрасної статі більш схильні до цього захворювання: у групи ризику входять дівчатка-підлітки, які швидко ростуть, вагітні, годуючі матері та жінки зрілого віку.
Після п'ятдесяти років нестача кальцію в організмі жінки часто перевищує 50%, а ризик отримати остеопоротичний перелом перевищує ризик захворювання на рак молочної залози. Хворі на остеопороз в якомусь сенсі приречені на такі проблеми. Про кальцієвий дефіцит, остеопороз можуть сигналізувати болі в спині, нігті, що розшаровуються, зуби, що кришаться, потьмяніле волосся.
Куди йде кальцій?
Розвитку кальцієвого дефіциту сприяють незбалансоване харчування, "брудна" екологія, куріння, зловживання алкоголем. Дає про себе знати і "чорнобильський слід". За даними міжнародної медичної статистики, кожен четвертий хворий з остеопоротичним переломом шийки стегна помирає протягом року. Тому людям, що страждають на остеопороз, кальцій необхідний як повітря. На жаль, навіть збалансоване харчування не може повністю задовольнити потребу організму в цьому елементі.
Добова норма споживання кальцію складає 1-1,5 г. У більшості харчових продуктів цей елемент присутній лише в невеликих кількостях, і потрібно щодня з'їдати їх кілограмами для отримання норми. Лише в молочних продуктах кальцій міститься в достатній кількості, проте погано те, що з молоком людина отримує надмірну кількість малоцінних для здоров'я жирів і вуглеводів - так званий молочний цукор.
На засвоєння кальцію в шлунково-кишковому тракті впливає багато чинників. У деяких видах рослинного волокна присутні речовини, які утворюють з кальцієм нерозчинні сполуки (оксалати в листках зелених овочів, таких як шпинат; щавлева кислота з щавлю, ревеню; фітинова кислота з висівок цільного зерна). На засвоюваність кальцію впливають какао, соєві боби, їжа з високим вмістом фосфору, в тому числі і газовані напої; а також вміст білка. Так, при нізькобілковому раціоні засвоюється тільки 5% кальцію, тоді як при високобілковому раціоні - 15% кальцію, отриманого з їжею. Кава збільшує виділення кальцію нирками.
Міцні кістки
Науці давно відомі два шляхи проникнення кальцію з кишківника у кров. Перший шлях здійснюється через механізм "іонних каналів", утворених клітинами, що вистилають поверхню тонкої кишки. Білкове покриття слизової кишківника заряджене негативно, тому іони металів притягаються до нього і по черзі проникають у вхідні ворота "іонних каналів", через які одночасно може пройти тільки один який-небудь іон. Тому додатковий прийом, наприклад, препаратів кальцію в іонній формі може призвести до дефіциту інших мінералів.
Проте існує й інший механізм засвоєння мінералів, в тому числі і кальцію. Він пов'язаний з процесом комплексоутворення. Мінеральні речовини, що утворюють комплекси з амінокислотами, поглинаються клітинами кишківника, минаючи "іонні канали", так як клітини активно шукають амінокислоти, які є будівельним матеріалом білків. Такі комплекси утворюються хелатними зв'язками, тому препарати кальцію в хелатній формі засвоюються набагато легше, ніж в іонній, до того ж не вступаючи в конкуренцію з іонами інших металів. Для засвоєння кальцію в хелатній формі потрібна також менша кількість вітаміну D.
Знаменитий дієтолог Роберт Аткінс стверджує, що центральне місце серед чинників, що забезпечують засвоєння кальцію і його утримання в кістках, займає співвідношення кальцію і магнію. Це співвідношення в нормі повинно складати 2:1. Якщо вміст магнію в крові падає, нирки автоматично відновлюють рівновагу, виводячи з організму додаткову кількість кальцію. Прийом препаратів одного тільки кальцію включає цей механізм балансування, тому надлишковий кальцій частково виводиться із сечею, а частково відкладається у вигляді нерозчинних сполук в органах і тканинах.
Біодобавка Strong Bones містить в кожній своїй капсулі кальцій і магній в хелатовій формі у співвідношенні 2:1. У такій формі й у такому співвідношенні з магнієм кальцій краще всього засвоюється організмом. Органічна форма кальцію в цьому препараті (хелат) до мінімуму знижує ризик утворення каменів у нирках, що існує при тривалому прийомі препаратів неорганічного кальцію. У результаті препарат, зміцнюючи кісткову тканину, не шкодить ниркам. Цим препаратом можуть користуватися також хворі ендокринними захворюваннями (у тому числі на цукровий діабет), що приймають гормональні засоби.
Вдосконалений препарат Calcium Magnesium Plus містить, поряд з кальцієм і магнієм, також і вітаміни D і K. Його можна порекомендувати людям, для яких важливе поповнення дефіциту вітаміну D - людям похилого віку, а також тим, хто страждає від серцево-судинних і онкологічних захворювань.
Ця стаття має інформаційний характер, вона не замінює відвідування лікаря чи консультацію спеціаліста.
|