Гепатит - суперник СНІДу?
Що ми знаємо про гепатит С? Якщо "ми" - це ті, у кого до цього часу він не заявив про себе, то, за великим рахунком, нічого. Тому для мене, наприклад, заява ВООЗ про те, що гепатит С через кілька років може стати більш серйозною проблемою, ніж СНІД, стала не те щоб сенсацією, але приводом для того, щоб зацікавитися.
Хоча б з тієї причини, що ВООЗ нічого не робить просто так: досить згадати низку епідемій різних видів грипу, після якої багато експертів почали називати ВООЗ філією фармацевтичних фірм, що виробляють вакцини.
Ймовірно, є чимала частка зацікавленості з боку ВООЗ і в нагнітанні галасу навколо гепатиту С. Хоча б з тієї причини, що, як виявляється, право на виробництво препаратів для лікування гепатитів належить лише двом фармацевтичним компаніям. Через це вартість курсу лікування гепатиту С складає 20-30 тисяч доларів. Неслабо?
Враховуючи те, що, за словами Матіаса Рата, ще в 1963 році ВООЗ стала інструментом глобального фармацевтичного картелю, інших доказів явно перебільшеного прогнозу і не потрібно. Вушка фармафіі проглядаються тут абсолютно чітко.
Однак те, що я дуже скептично ставлюся до прогнозу, озвученого ВООЗ, не означає такого ж ставлення до самого гепатиту. Хвороба ця дійсно серйозна, і дійсно, офіційна статистика показує, що в останні роки захворюваність постійно зростає. Хоча те ж саме можна сказати і про безліч інших небезпечних хвороб. Якщо врахувати, що й середня тривалість життя в багатьох країнах значно збільшилася, залишається констатувати, що населення Землі поступово перетворюється на довгоживучих хроніків...
За даними все тієї ж ВООЗ, у світі хворіє хронічним гепатитом С близько 140 мільйонів чоловік. За іншими даними, носіїв вірусу гепатиту С в світі налічується близько 500 млн. Дідько знає, кому вірити, ясно одне - проблема, як така, існує, і вона не з простих.
У США кількість інфікованих перевищує 38 млн, у Росії наближається до 5 млн, в Україні - понад 1 млн чоловік, причому за останні півроку кількість інфікованих зросла в 1,5 рази. За темпами поширення вірусних гепатитів Україна є лідером в Європі. В Росії теж у першому півріччі 2012 року стався різкий стрибок захворюваності.
Я хочу узагальнити тут основні відомості про гепатит С, які необхідно знати кожному. Зрештою, якщо у вас є зайві 20.000 доларів, краще залишити їх у спадок дітям, ніж витратити на лікування, якого можна було б уникнути, і яке далеко не завжди буває успішним.
Отже, що ми повинні знати про гепатит С?
Що таке гепатит С?
Гепатит С - це вірусне захворювання, яке в першу чергу атакує нирки, щитовидну або підшлункову залозу, а потім переходить на печінку, викликаючи цироз або рак. Складність діагностики та лікування гепатиту С полягає в тому, що до певного моменту (і 10, і 20 років) він може протікати безсимптомно, або ж має неспецифічні симптоми, схожі з іншими хронічними інфекціями (астенія, слабкість, стомлюваність). Через таку здатність маскуватися під безліч інших захворювань гепатит С часто називають "ласкавим вбивцею".
Гепатит С поступово руйнує печінку, приводячи, наприклад, до цирозу. Тому, якщо лікування не розпочати своєчасно, то навіть у випадку, якщо вірус гепатиту буде повністю знищений, захворювання печінки залишиться.
Гепатитом С найчастіше хворіють в молоді роки (від 20 до 40 років). Однак поступово "вік" захворювання зростає. Їм хворіють жителі всіх країн, але в різному ступені.
Що викликає гепатит С?
Гепатит С викликається вірусом (НCV) з розмірами частинок 30-60 нм (нанометрів, тобто, мільйонних часток міліметра). Частинки вірусу містяться в крові і асоціюються з ліпопротеїнами низької щільності (ЛПНЩ).
Головною особливістю вірусу гепатиту С є його здатність до генетичних змін (мутацій), що не дозволяє імунній системі ефективно виробляти потрібні антитіла - хоча вірус НCV має 6 основних генотипів, його мутації можуть призводити до появи близько чотирьох десятків різних підвидів вірусу. З цієї ж причини до цих пір не існує вакцини від гепатиту С.
Ви можете заразитися вірусом HCV від хворої людини з активним гепатитом C або від носія вірусу. Зараження відбувається виключно через кров.
Які симптоми гепатиту С?
На відміну від гепатиту В (хвороби Боткіна), при гепатиті С більшість людей не відчуває жодних симптомів, поки вірус не викличе ураження печінки, що може відбутися через 10 і більше років. У деяких можуть виявитися один або декілька з наступних симптомів:
- загальна слабкість;
- почуття втоми;
- більший, ніж зазвичай, час зупинки кровотечі;
- розлад шлунку;
- лихоманка;
- втрата апетиту;
- діарея;
- світлий стілець;
- темно-жовта сеча.
Що таке хронічний гепатит С?
Гепатит С переходить у хронічну форму, якщо організм не в змозі позбутися вірусу. Деякі люди можуть перехворіти гепатитом С і одужати протягом декількох місяців. В інших випадках людина стає носієм вірусу - вірус розмножується в її крові, але великої шкоди організму не завдає.
Але в більшості випадків інфекції гепатит С стає хронічним. Без лікування хронічний гепатит С може привести до цирозу, раку печінки і печінкової недостатності.
Симптоми цирозу печінки включають:
- жовтуватий відтінок білків очей і шкіри (жовтушність);
- збільшення розмірів живота (асцит);
- набряклість щиколоток;
- нудоту;
- слабкість;
- втрату апетиту;
- втрату ваги;
- появу судинних зірочок на шкірі.
Який прогноз при хронічному гепатиті С?
За статистикою, у 70 осіб з 100, які були інфіковані вірусом гепатиту С, в результаті розвивається хронічне захворювання печінки.
У хворих на хронічний гепатит С ризик розвитку протягом 20 років цирозу печінки досягає 20%, розвитку первинного раку печінки - 5%.
У літніх людей вірогідність розвитку хронічного гепатиту С і цирозу печінки вища, ніж у молодих.
Хто особливо схильний до інфекції гепатиту С?
Будь-яка людина може заразитися гепатитом С, але деякі люди відносяться до групи підвищеного ризику, в тому числі:
1. Група найбільшого ризику
- ті люди, які роблять собі ін'єкції наркотиків;
- хворі на гемофілію, яким вводили фактори згортання крові до 1987 року.
2. Група проміжного ризику
- ті, хто перебуває на гемодіалізі (підключається до "штучної нирки");
- ті, кому робили переливання крові або трансплантацію органів до липня 1992 року;
- ті, хто має невстановлені захворювання печінки;
- діти матерів, інфікованих гепатитом С.
3. Група слабо підвищеного ризику
- працівники медичних установ;
- люди, які мали більше одного сексуального партнера за останні 6 місяців або перенесли венеричні захворювання;
- ті, хто мав статеві контакти з інфікованим партнером.
Як можна заразитися гепатитом С?
Ви можете заразитися гепатитом С при контакті з кров'ю інфікованої людини. Ви можете отримати вірус гепатиту С в разі:
- випадкового уколу голкою, яка була використана для інфікованої людини;
- обміну голками з інфікованою людиною;
- якщо в процесі татуювання або пірсингу, при стоматологічних операціях використовувалися нестерилізовані інструменти;
- користування бритвою інфікованої людини, її манікюрними приналежностями або зубною щіткою;
- отримання травми при роботі з інфікованою кров'ю;
- народження від матері з гепатитом С;
- заняття сексом з інфікованою людиною.
Найчастіше зараження відбувається через нестерильні медичні, стоматологічні та косметологічні інструменти.
При звичайних побутових контактах вірус гепатиту С не передається. Ви не можете заразитися гепатитом С при:
- рукостисканні з інфікованою людиною;
- обіймах з інфікованою людиною;
- знаходженні поруч з інфікованою людиною;
- розмові з інфікованою людиною (навіть якщо вона бризкає на вас слиною);
- користуванні загальним посудом, їжею або напоями.
Якщо в побуті відбувається передача інфекції, то тільки при попаданні частинок інфікованої крові в кров людини, що заразилася (у разі травми, порізу, при саднах, потертості, ерозіях і т.д.).
Як уникнути зараження гепатитом С?
Якщо ви не входите до групи ризику, ваші шанси отримати гепатит С незначні, якщо ви будете дотримуватися деяких простих правил.
1. Дотримуйтесь правил гігієни, ніколи не користуйтесь туалетними приналежностями іншої людини, на яких можуть виявитися частинки її крові.
2. Використовуйте презервативи під час сексу.
3. У всіх випадках медичних процедур (щеплення, забір крові, візит до стоматолога) переконайтеся, що при потенційно небезпечних маніпуляціях використовуються тільки одноразові інструменти.
4. Перед тим, як зробити татуювання або пірсинг, добре подумайте, чи дійсно вам це потрібно, і дивіться, куди і до кого ви йдете.
5. Для проведення інвазивних косметологічних процедур звертайтеся тільки в ліцензовану клініку.
Як діагностується гепатит С?
Для діагностики гепатиту С застосовується аналіз крові, який також може показати наявність хронічного гепатиту С або іншого виду гепатиту. Найпоширеніший вид аналізу - це перевірка наявності в крові антитіл до вірусу гепатиту С (анти-HCV).
Однак цей аналіз може встановити тільки факт інфікування, але не наявність хвороби. Крім того, точність його невелика, тому що в ряді випадків він може давати як помилково-позитивні, так і помилково-негативні результати. Тому для підтвердження необхідний також тест виявлення РНК вірусу.
При підозрі на хронічний гепатит С вам можуть навіть запропонувати провести біопсію печінки (дослідження під мікроскопом часток печінки, витягнутих за допомогою голки).
Як лікується гепатит С?
Гепатит С не лікують, якщо він не переходить в хронічну форму. В цьому випадку необхідно спостереження лікаря, так як зберігається ризик активації захворювання і розвитку небезпечних наслідків.
Хронічний гепатит С лікують препаратами, які дозволяють уповільнити або зупинити вірусне ушкодження печінки. Найчастіше використовуються комбінації пегінтерферонів з рибавірином, які впливають на вірус гепатиту С. Тривалість лікування - від 24 до 48 тижнів.
На відміну від багатьох інших інфекцій, при хронічному гепатиті С відсутній єдиний стандарт лікування; планування курсу проводиться індивідуально, з урахуванням генотипу вірусу, стану печінки і його зміни в процесі лікування, вірусного навантаження.
Якщо при хронічному гепатиті С розвивається печінкова недостатність, може знадобитися трансплантація печінки. При цьому медикаментозне лікування повинно продовжуватися, так як зазвичай після операції гепатит С повертається.
Наскільки ефективне лікування гепатиту С?
Шансів вилікуватися при хронічному гепатиті С більше, ніж при хронічному гепатиті В. Реально ймовірність одужання після курсу лікування гепатиту С складає 50-80% в залежності від індивідуальних особливостей хвороби і пацієнта.
Однак не кожен лікар має відповідну підготовку і, що ще важливіше, клінічний досвід лікування хронічного гепатиту С. Тому лікування повинен проводити досвідчений фахівець-гепатолог.
Яка вартість лікування гепатиту С?
Вартість сучасних лікарських препаратів, необхідних для лікування, може скласти від 550 до 2500 доларів на місяць. При курсі лікування тривалістю 12 місяців це становитиме, відповідно, 6600-30000 доларів за весь курс. В основному витрати на лікування визначаються вартістю препаратів інтерферону.
Які побічні ефекти противірусного лікування?
Рибавірин зазвичай переноситься добре, але інтерферони дають побічний ефект у вигляді грипоподібного стану на початку курсу (2-3 дні). Протягом усього лікування інтерферонами відзначаються слабкість і стомлюваність, можливі зміни складу крові (зниження кількості лейкоцитів і тромбоцитів). Тому весь курс повинен проводитися під наглядом лікаря.
У більш рідкісних випадках спостерігається випадання волосся, сухість шкіри, зниження ваги, порушення функції щитовидної залози.
В даний час розробляються комбінації для лікування гепатиту С без інтерферону, однак фахівці вважають, що перші такі комбінації стануть доступними не раніше ніж через 5 років. Чи будуть ці препарати дешевшими, джерела замовчують.
Чи існують альтернативні методи лікування гепатиту С?
На сьогоднішній день немає доказів успішного лікування гепатиту С за допомогою засобів альтернативної медицини. Тим не менш, дослідження показали, що при лікування можуть бути корисними наступні натуральні речовини:
1. Розторопша плямиста (молочний чортополох, остро-пёстро)
Розторопша не впливає безпосередньо на вірус гепатиту С. Тим не менш, вона може допомогти послабити запалення, пов'язане з гепатитом С, стимулює ріст клітин печінки, а також захищає їх від пошкодження. Діючою речовиною екстракту розторопші є силімарин.
2. Чорниця
За повідомленнями з багатьох джерел, ягоди і листя чорниці, завдяки вмісту фенольного з'єднання проантоціанідину, можуть захистити від фіброзу печінки, оскільки підвищують активність глутатіонтрансферази в гепатоцитах. На жаль, поки що достовірні дані отримані тільки на щурах.
Гепатопротектори (розторопша, чорниця, есенціале, ліпоєва кислота) є препаратами підтримки функції печінки, які, за рішенням лікуючого лікаря, можуть застосовуватися в комплексному лікуванні гепатиту С.
3. Гліциризин
Попередні дослідження показують, що гліциризин (з'єднання, що міститься в корені солодки) може при тривалому прийомі запобігти розвитку раку печінки у пацієнтів з хронічним гепатитом С.
4. Імунохелпери
Імунохелпери (засоби для підтримки імунітету) допомагають підвищити ефективність імунної відповіді, що дозволить організму більш успішно боротися з інфекцією. На відміну від імуностимуляторів та імуномодуляторів, імунохелпери можуть застосовуватися також і для профілактики захворювання.
За даними Національного Центру комплементарної та альтернативної медицини США, деякі рослинні продукти можуть призвести до пошкодження печінки. Наприклад, були випадки серйозного пошкодження печінки при використанні екстрактів кави і живокосту. Тому використання будь-якого типу альтернативної медицини у лікуванні гепатиту С необхідно узгодити з лікуючим лікарем.
Ця стаття має інформаційний характер, вона не замінює відвідування лікаря чи консультацію спеціаліста.
|
Тест вітамінодефіциту
300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.