Глутатіон - ферзь антиоксидантного захисту
Є один важливий секрет про те, як попередити старіння, рак, серцево-судинні захворювання, недоумство, аутизм, хворобу Альцгеймера і багато іншого, і навіть вилікувати ці страшні хвороби. Власне, цей секрет не є секретом для всіх - оскільки про нього вже написано більш ніж 70.000 наукових статей, - але ваш лікар, напевно, не знає, як можна боротися з епідемією дефіциту цієї критичної цілющої речовини...
Що це за таємниця? Йдеться про матір усіх антиоксидантів, маестро детоксикації та шеф-пілота імунної системи - глутатіон.
Є дві новини – добра і погана. Доброю новиною є те, що ваш організм сам виробляє для себе глутатіон. Погана новина - це те, що погане харчування, забруднення середовища, різні інфекції, токсини та лікарські препарати, стрес та травми руйнують ваш власний глутатіон. Знову ж таки, з віком ваш організм все більшою мірою втрачає здатність виробляти достатню кількість глутатіону.
Це робить вас сприйнятливим до нестримного розпаду клітин через окислювальний стрес і розмноження вільних радикалів, беззахисним перед інфекціями та раком. Через це ваша печінка перевантажується, отримує пошкодження і не може виконувати свою роботу з детоксикації організму.
Дефіцит глутатіону відзначається при дуже багатьох захворюваннях. До них відносяться синдром хронічної втоми, серцево-судинні захворювання, рак, хронічні інфекції, аутоімунні захворювання, діабет, аутизм, хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона, артрит, астма, захворювання нирок та печінки, та багато інших.
Наша здатність виробляти та підтримувати високий рівень глутатіону має вирішальне значення для відновлення організму практично при всіх хронічних захворюваннях, не кажучи вже про їх профілактику. Автори всіх наукових публікацій про глутатіон стверджують те саме.
Що таке глутатіон?
Глутатіон – дуже проста молекула, це комбінація з трьох блоків амінокислот – цистеїну, гліцину та глутаміну. Секрет його могутності полягає в наявності сірковмісних груп (SH). Сірка є дуже клейкою речовиною, і до її молекул прилипає все "сміття", що міститься в нашому тілі, у тому числі вільні радикали, токсини та важкі метали.
Глутатіон є одним із найпотужніших антиоксидантів, основним "збирачем" вільних радикалів у клітинах. Він є ключовою ланкою трьох антиоксидантних систем організму з чотирьох. В антиоксидантну систему глутатіону входять три глутатіонзалежні ферменти: глутатіонпероксидаза (ГПО), глутатіонредуктаза (ГР) і глутатіонтрансфераза (ГТ).
Глутатіонтрансфераза каталізує реакції знешкодження вільних радикалів, що проходять за участю глутатіону; глутатіонпероксидаза відновлює окислені водневі молекули, а також ліпідні та інші органічні молекули, окислені радикалами кисню; глутатіонредуктаза відновлює сам глутатіон.
У всіх цих ферментних реакціях глутатіон виступає як кофермент і центральний гравець. Відновлений (GSH) глутатіон має власну антиоксидантну активність.
Головна антиоксидантна роль глутатіону полягає у захисті імунних клітин, насамперед лімфоцитів. У боротьбі зі шкідливими мікроорганізмами та токсинами головною зброєю імунних клітин є ті ж вільні радикали, тому вони потребують власного захисту. А якщо глутатіону недостатньо, лімфоцити можуть загинути, викликавши "вогонь на себе", і функціонування імунної системи буде серйозно порушене.
Зазвичай глутатіон відновлюється в організмі, крім випадків, коли токсичне навантаження стає занадто великим. Однак його "запас міцності" не у всіх людей однаковий. Справа в тому, що здатність організму виробляти та повторно використовувати глутатіон визначається генами, що беруть участь у його метаболізмі - GSTM1, GSTP1 та іншими, подібними до них. І це створює проблему недостатньої активності глутатіону більш ніж у третини всіх людей.
Адже наш організм спочатку не був запрограмований на боротьбу з такою кількістю токсинів та вільних радикалів, які атакують нас з усіх боків. Останні сто років "еволюція" шкідливостей призвела до появи близько 80 тисяч різних промислових хімічних речовин, крім електромагнітного тла і повсюдного забруднення природи ртуттю та свинцем.
Тому "базова версія" генетичної програми детоксикації, закодована в нашій ДНК, не забезпечує повного позбавлення нашого організму від токсинів. У той час, коли вона створювалася, Природа не знала, що через тисячі років люди "еволюціонують" настільки, що стануть отруювати самі себе і позбавлять свою їжу більшості необхідних для захисту поживних речовин.
Оскільки більшості з нас не вистачає "програмного забезпечення" для повної детоксикації, майже у половини населення в даний час організм має обмежені можливості для знешкодження токсинів. У цих людей недостатня функція GSTM1 - одного з найбільш важливих генів, необхідних для вироблення і метаболізму глутатіону в організмі. Тому вони легко піддаються інфекціям і різним захворюванням.
Глутатіон проти хронічних хвороб
Глутатіон є ключовим елементом антиоксидантного захисту з однієї простої причини: він здатний відновлювати інші антиоксиданти. Справа в тому, що з вільними радикалами борються і вітамін С, і вітамін Е, і бетакаротин, але вони самі окислюються і стають небезпечними для організму. Глутатіон, жертвуючи собою, реанімує цих захисників, але оскільки він, як птах Фенікс, має здатність відроджуватися, боєзапас нашої захисної системи постійно поповнюється.
А от якщо виснажуються запаси глутатіону, може настати повний крах. Ослаблення антиоксидантного захисту веде до розпаду функцій імунної системи, і ми входимо в спіраль хронічних захворювань і прискореного старіння.
Тому, якщо ви часто хворієте або страждаєте хронічним захворюванням, якщо ваш біологічний вік більше календарного, або ви просто почуваєтеся не у своїй тарілці, то, швидше за все, вам не вистачає глутатіону. В одній з публікацій британський медичний журнал "Ланцет" повідомляв, що високі рівні глутатіону відзначаються у здорових молодих людей, нижчі - у здорових людей похилого віку, ще нижчі у хворих похилого віку, і найнижчі - у госпіталізованих людей похилого віку.
Глутатіон виробляється в печінці, звідки він надходить у кровотік і жовч. Не дивно, що в печінці міститься і найбільша кількість глутатіону, тому що печінка - наш головний детоксикаційний орган. Глутатіон не тільки ініціює виробіток у печінці детоксикаційних ферментів, але й захищає клітини самої печінки від пошкоджень, і навіть сприяє їх регенерації.
Як було зазначено, для виробництва глутатіону необхідні три амінокислоти - цистеїн, гліцин і глутамін. При цьому найбільш критичною амінокислотою є цистеїн, оскільки хоча він і може вироблятися в організмі, але в невеликих кількостях, і повинен надходити з їжі, а з цим справжня проблема. Просто тому, що значна частина цистеїну руйнується при промисловій обробці продуктів, а також у шлунково-кишковому тракті.
Крім того, для виробництва та метаболізму глутатіону необхідні такі мінеральні речовини, як селен, магній та сірка, а також ліпоєва кислота.
Виробіток глутатіону в організмі залежить від віку. Починаючи з 28 років, його виробництво зменшується з кожним роком приблизно на 1% і з кожним відсотком падіння рівня активного глутатіону зростає ризик виникнення небезпечних захворювань.
Вчені вважають, що при падінні рівня глутатіону до 90% оптимального процес погіршення здоров'я стає незворотним. Накопичення токсинів в організмі призводить до ще більшого падіння рівня глутатіону, а коли його стає менше 70%, настає крах.
Але ви можете зробити для себе дещо, щоб збільшити природний виробіток в організмі глутатіону і його загальний рівень. Ось кілька порад, якими ви можете скористатися.
10 порад щодо оптимізації рівня глутатіону
Ці 10 порад допоможуть вам підвищити рівень глутатіону та ступінь антиоксидантного захисту організму, покращити своє здоров'я та прожити довге, здорове життя.
1. Вживайте продукти, багаті на сірку.
Основними є часник, цибуля та хрестоцвіті овочі (броколі, листова капуста, цвітна капуста, крес-салат тощо).
2. Вживайте достатню кількість біоактивних сироваткових білків.
Відмінне джерело цистеїну та інших будівельних блоків для синтезу глутатіону – це звичайне молоко, але тільки не пастеризоване та не оброблене промислово.
З цим, звичайно, більшість матиме проблему. Що ж, вирішуйте її альтернативними методами. Слідкуйте за тим, щоб у вас на столі частіше було свіже органічне м'ясо, яйця (в них також міститься сірка), сільський сир, свіжа риба, шпинат, буряк та боби.
У готовому вигляді глутатіон у продуктах міститься у дуже невеликих кількостях (найбільше у бразильських та волоських горіхах та помідорах). Виняток становить сире м'ясо (підкреслюю - сире!).
3. Займайтеся фізичними вправами.
Фізичні навантаження підвищують вироблення глутатіону та прискорюють процеси детоксикації, тим самим зміцнюючи вашу імунну систему та активізуючи антиоксидантний захист організму. Достатньо 30 хвилин енергійних аеробних вправ на день, таких як ходьба або біг підтюпцем, або ігрові види спорту. Також корисні 20-хвилинні силові тренування тричі на тиждень.
4. Приймайте добавки з глутатіоном.
Ви можете прочитати в багатьох публікаціях, що приймати глутатіон у вигляді добавок марно, тому що кишкові ферменти розщеплюють його до вихідних амінокислот. Справді, така думка ще 20 років тому поділялася більшістю вчених.
Однак у 1993 році вперше було показано, що прийом глутатіону через кишечник підвищує його рівень у крові навіть у тому випадку, якщо заінгібовані ферменти, відповідальні за його синтез. При цьому для адекватного рівня детоксикаційних процесів необхідно у 5-10 разів менше глутатіону, ніж цистеїну.
Налягати на один тільки глутатіон не кожному і варто, тому в сучасні антиоксидантні комплекси він входить у компанії з іншими антиоксидантами, а також необхідними для нього супутниками - магнієм, селеном та липоївою кислотою. Це Mega q-Protect, а також мультивітаміни - Super Mega 50, Senior Formula (для людей похилого віку) та Vital 0,A,B,AB (для кожної групи крові).
5. Суто лікарський препарат, що містить потужне джерело глутатіону - це N-ацетилцистеїн.
Його багато років використовують для лікування астми та легеневих захворювань, а також при небезпечних захворюваннях печінки. Його також можна використовувати при будь-яких інтоксикаціях.
6. Приймайте у вигляді добавок альфа-ліпоєву кислоту.
АЛК стимулює виробництво глутатіону в організмі та сприяє засвоєнню коензиму Q10 (теж важливий антиоксидант).
7. Приймайте фолієву кислоту та вітаміни В6 та В12.
Ці речовини беруть участь у процесах метилювання при виробітку та відтворенні глутатіону - двох найважливіших біохімічних функціях в організмі.
8. Приймайте добавки селену.
Цей важливий мінерал необхідний у виробництві глутатіонпероксидази.
9. Приймайте інші антиоксиданти.
У тому числі вітаміни С та Е (у формі комплексу токоферолів). Ці речовини забезпечують антиоксидантний захист разом із глутатіоном. Як уже було сказано, до комплексних антиоксидантних добавок вони також входять.
10. Екстракт розторопші (силімарин) вже давно використовується при захворюваннях печінки та допомагає підвищити рівні глутатіону.
Силімарін - унікальна речовина, яка працює в печінці і регенерує як самі гепатоцити, так і окислений глутатіон.
Звичайно, можна сильно полегшити собі життя, приймаючи спеціальні антиоксидантні комплекси типу Mega q-Protect або мультивітаміни, наприклад, Super Mega 50. Таким чином ви відразу зможете виконати половину всіх пунктів вищенаведеної програми.
Ще дуже корисно додати до них жирні кислоти Омега 3, які в першу чергу атакуються вільними радикалами і тому теж зазвичай бувають у дефіциті.
http://www.bad.if.ua/
|
Тест вітамінодефіциту
300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.