Лікопен. Вождь червоношкірих

Найкращими джерелами лікопену є помідори та томатний сік

Здоров'я простати - це серйозна проблема для літніх людей, особливо в західних країнах. Більше половини чоловіків у всьому світі страждають на ті чи інші захворювання передміхурової залози - простатит, аденому або навіть рак. Такі фактори ризику, як вік, етнічна приналежність та сімейна схильність, не піддаються нашому контролю, проте є речі, які чоловіки повинні знати, щоб захистити своє "друге серце" від таких неприємностей.

Як вважають багато вчених, оптимальний захист простаті можуть забезпечити... помідори. Ті самі "золоті яблука", через які в Росії свого часу спалахували "помідорні бунти" (щоправда, на той час рідко хто з мужиків міг би показати, де в нього знаходиться простата). Так ось, червоний пігмент помідорів - лікопен - це саме те, що потрібно простаті, щоб не підвести свого хазяїна у скрутну хвилину.

Але як у кожній бочці меду є ложка дьогтю, так і тут. Справа в тому, що лікопен захищає простату від розвитку раку, регулюючи вироблення тестостерону яєчками. Очевидно, не випадково його вміст у яєчках вищий, ніж у інших тканинах чоловічого організму, оскільки підвищене вироблення тестостерону призводить до клітинних мутацій. Це сумна новина для бодібілдерів, які прагнуть підвищити тестостерон, щоб прискорити нарощування м'язової маси...

Лікопен, цар каротинів

Лікопен, як ви розумієте, теж відноситься до антиоксидантів. За структурою це каротиноїд, як і всім відомий бетакаротин, проте більше того, лікопен є попередником усіх каротиноїдів, інакше кажучи, прабатьком. І авторитет у нього відповідний - серед каротиноїдів він є найсильнішим "гасником" кисневих радикалів.

В одному дослідженні вивчався вплив п'ятисот різних каротиноїдів на ризик розвитку раку простати. До дослідної групи входило понад 47 тисяч чоловіків. Як виявилося, з каротиноїдів тільки лікопен виявляє захисні властивості по відношенню до раку простати. Причому при вживанні 10 і більше порцій на тиждень томатної продукції ризик раку простати зменшується на цілих 34 відсотки!

Лікопен має дуже сильну терапевтичну дію. Він здатний захистити не лише чоловіків від раку простати, а й жінок від раку шийки матки та молочної залози. У різних дослідженнях було показано також, що лікопен ефективний при лікуванні раку підшлункової залози, прямої кишки, стравоходу, шлунку, ротової порожнини та легень.

Було встановлено, що лікопен є не лише потужним антиоксидантом, але може й регулювати генні функції, впливати на роботу імунної системи та стимулювати оновлення тканин. Він також має захисний ефект проти серцево-судинних захворювань, остеопорозу, діабету і навіть безпліддя.

Як лікопен захищає наше здоров'я

1. Забезпечує захист від багатьох видів раку.

Визначна роль лікопену у профілактиці ракових захворювань безпосередньо пов'язана з його антиоксидантними властивостями, які надзвичайно сильні. За різними науковими даними, його здатність відловлювати та знищувати вільні радикали перевищує дію таких визнаних "чистильників", як бетакаротин (у 2-3 рази) та вітамін Е – аж у 100 разів!

При цьому має місце також певна спеціалізація. Найкраще лікопен бореться з вільними радикалами, що проникають у наш організм із атмосфери. Ймовірно, тому він ефективний у профілактиці раку легень, а отже, може надати велику допомогу курцям. Втім, опинившись у складі нашої їжі, він добре захищає і травний тракт, перешкоджаючи розвитку раку всіх відділів кишківника та підшлункової залози.

Усього однієї молекули лікопену достатньо для нейтралізації 13 вільнорадикальних молекул, тому лікопен значно уповільнює розвиток окислювального стресу в клітинах та тканинах організму. Зменшення окисного стресу зменшує ймовірність пошкодження ДНК клітин, а отже, і ризик виникнення ракових пухлин.

Лікопен захищає від пошкоджень ДНК імунних клітин – фагоцитів – і тим самим підтримує лабільність імунної системи. Крім того, він стимулює розмноження лімфатичних клітин (Т- і В-лімфоцитів) і підвищує здатність клітин-кілерів убивати ракові клітини. Він також відіграє важливу роль у нейтралізації цілого ряду канцерогенних речовин, у тому числі нітрозамінів, гетероциклічних амінів та нікотину.

На жаль, як це часто буває, офіційна медицина не поспішає визнавати встановлені вченими факти. Від цього страждає повнота наукових досліджень. Хоча вчені заявили про протиракові властивості лікопену ще в 50-ті роки ХХ століття, досі далеко не всі наукові відкриття в цьому плані підкріплені достатньою кількістю дослідних даних.

Хоча, наприклад, результати шестирічного Гарвардського дослідження здатності лікопену протистояти раку простати (див. вище) ніким досі не спростовані, але їх і не афішують. У результаті мало хто з чоловіків знає, що він має дуже просту можливість на третину скоротити ризик цього захворювання!

2. Підтримує здоров'я серця та судин.

Медична статистика давно вже визнала захворювання судин серця та мозку "вбивцею номер один" для мешканців сучасного міста. Тому будь-яка інформація про те, як можна обійти цей неприємний факт, повинна, мабуть, для багатьох представляти інтерес. Хоча, звичайно, не дарма з'явилося і прислів'я "Поки грім не вдарить, мужик не перехреститься"...

До речі, висновки про те, що саме лікопен може здорово допомогти в цій справі, вчені зробили після того, як зацікавилися причинами, через які так звана "середземноморська дієта" винятково корисна для здоров'я серця та судин. І вона якраз обов'язково включає помідори.

Якщо прийняти, що один помідор містить у середньому 1,5 мг лікопену, то виходить, що мешканці західних країн з'їдають на день приблизно половинку, а середній грек – два помідори. Цього теж недостатньо, але за законами статистики виходить, що у середземноморських країнах значно більше мешканців з'їдає по 4 і більше помідорів на день, ніж у континентальних, а це вже серйозна заявка на довголіття.

Вчені встановили, що ризик інфаркту міокарду та інсульту суттєво зростає за низького рівня лікопену в крові (втричі). А загальна схильність до захворювань серця і судин при цьому виявляється вищою на 34% (тобто, на одну третину).

Основна причина такої дії лікопену пов'язана знов-таки з його антиоксидантними властивостями: він захищає ліпопротеїни низької щільності (той самий "поганий холестерин") у крові від окислення. А окислення холестерину – це причина виникнення атеросклеротичних бляшок та закупорки артерій, тобто розвитку атеросклерозу. Крім того, лікопен підвищує еластичність стінок судин та захищає їх від тромбоутворення, знижує кров'яний тиск.

Користь лікопену для здоров'я серця та судин була підтверджена неодноразово, зокрема результатами семирічних досліджень, опублікованими у 2003 році. На матеріалі обстеження майже 40 тисяч жінок було встановлено, що підвищене споживання лікопену значно знижує ризик серцево-судинних захворювань.

Правда, це не означає, що якщо ви заїдатимете помідорами жирні гамбургери, вам це скільки-небудь допоможе. Це вже жодною мірою не нагадує середземноморську дієту. З таким забійним снарядом не впорається жодний лікопен. І якщо ви звикли до жирної їжі, вам краще поцікавитись, а що ж таке "французький парадокс"?

3. Зберігає міцність кісток.

Понад 20 років тому дослідники з університету Тафта та університету Бостона встановили, що лікопен зменшує ризик розвитку остеопорозу у літніх чоловіків і жінок. З 370 чоловіків і 576 жінок, які перебували під наглядом протягом 17 років, у тих, хто вживав лікопен (очевидно, з їжі) частіше, ніж 4-5 разів на тиждень, кількість переломів кісток, пов'язаних з остеопорозом, була значно меншою.

Нові дані, отримані в університеті Торонто (Канада) за результатами обстеження жінок у постменопаузі (50-60 років), показали, що при вживанні лікопену в будь-якій формі протягом 4 місяців значно зменшується вміст у крові N-телопептиду, маркера втрати кісткової маси. Двох склянок томатного соку на день, що містять п'ятнадцять міліграмів лікопену, виявилося достатньо для того, щоб запобігти крихкості кісток!

Для довідки: остеопороз загрожує кожній другій жінці у постменопаузі. Чоловікам теж не варто від цього відмахуватися: від остеопорозу страждає кожен четвертий чоловік похилого віку.

4. Зберігає добрий зір.

Лікопену не має різниці, де виявляти свою антиоксидантну дію - він працює у всіх тканинах, у тому числі в кришталику ока і в циліарному тілі, яке управляє його фокусуванням. А оскільки циліарне тіло дуже багате на судини, то і небезпека його пошкодження вільними радикалами надзвичайно велика.

Сітківка взагалі перебуває у центрі подій, пов'язаних з редокс-реакціями, оскільки усе життя займається перетворенням променевої енергії на хімічну. Звичайно, з виділенням вільних радикалів. Тому і в циліарному тілі, і в сітківці зосереджена велика кількість антиоксидантів, зокрема лікопену.

Лікопен захищає сітківку від індукованих світлом ушкоджень та вікової дегенерації макули (жовтої плями), що викликає старечу сліпоту; він уповільнює окислення білків кришталика, оберігаючи від розвитку катаракти; він захищає також і циліарне тіло від морфологічних змін, не даючи розвинутися глаукомі.

5. Щоб не міцнішав маразм.

Захищаючи клітини, тканини та органи, лікопен захищає тим самим і весь організм від передчасного старіння. Загальновідомо, що головна причина старіння – це руйнівна дія на клітини вільних радикалів. А перша мета для вільних радикалів - це ліпідна мембрана, оболонка клітини. До ядра ще треба дістатися, щоб пошкодити в ньому ДНК, а мембрана - ось вона, просто під носом, а в ній такі смачні, такі жирні та такі беззахисні ліпідні оболонки!

Але клітка теж не пальцем роблена, і все цінне в ній надійно захищене. Тому і клітинні мембрани, і міжклітинна речовина нашпиговані антиоксидантами. Є там і лікопен. Поряд із знешкодженням ошметків кисню, він також займається специфічною діяльністю – стримує активність ферменту моноаміноксидази (МАО).

Адже що таке МАО? Це те, що в надмірній кількості було присутнє в мозку наших престарілих генсеків. Втім, не виключена наявність надлишку цього ферменту і у сучасних відносно молодих "народних обранців". Коротше, це основний фактор маразму, фермент-руйнівник упорядкованих структур, головним чином нервової тканини.

МАО - це не абсолютне зло, а така ж неминуча необхідність, як і вільні радикали. доброго має бути в міру. А баланс Природа підтримує єдиним способом: "лікопен бар - МАО йок". Ну а коли лікопен йок...

Тож якщо хочете спробувати себе в політиці, вже починайте їсти помідори!

І не тільки...

Лікопен в організмі людини не виробляється, ми можемо отримати його тільки з їжі. Він має дуже цікаву і несподівану властивість: на відміну від більшості поживних речовин, при термічній обробці помідорів він не руйнується, а навпаки, концентрується! Після двох хвилин варіння або обсмажування помідорів кількість лікопену в них зростає на одну третину.

Переробка помідорів дає аналогічний результат. Якщо у свіжих помідорах міститься до 50 мг лікопену на кілограм, то в томатному соку та кетчупі – вже до 140 мг, а в томатній пасті – до 1500 мг. Якщо ви не аматор помідорів, то для вас це дуже цінна інформація.

Причому з томатної пасти або соусу лікопен краще засвоюється завдяки вмісту в цих продуктах рослинної олії, тому що всі каротиноїди - жиророзчинні речовини. Достатньо 1% жиру в харчовому продукті, щоб засвоєння лікопену значно підвищилося.

Щоправда, тут є два нюанси. По-перше, захоплюватися різними томатними соусами, а особливо кетчупами, слід з оглядкою, оскільки багато соуси, приготовлених за американськими рецептами, містять величезну кількість цукру і шкідливих жирів. Зокрема, в деяких видах кетчупу цукру більше, ніж у морозиві!

І, по-друге, як показав доктор Пітер Д'Адамо, помідори належать до продуктів, вживання яких небажано для людей з групами крові А(II) та В(III). Крім лікопену, в помідорах міститься сильнодіючий лектин (клейкий білок), здатний склеювати клітини крові цих двох груп. А це може спричинити проблеми, насамперед, із кишечником (гастрит) та шлунком (підвищена кислотність).

Якщо помідори вам не підходять з будь-якої причини, ваші можливості отримати адекватну кількість лікопену з їжі різко падають, тому що всі інші плоди, в яких він міститься, не часто гостюють на нашому столі.

Наприклад, грейпфрут (причому обов'язково червоний!). Вміст лікопену в ньому трохи менше, ніж у помідорах, але не з'їдатимеш по 2 грейпфрути щодня! Або, скажімо, по 4 гуавини...

Ось кавун може, звичайно, вас врятувати. І навіть не треба з'їдати по два кавуни, достатньо й четвертинки. Але тільки, блін, у сезон...

До речі, і з помідорами не все так просто. Хіба лише з помаранчевими. Кажуть, у помаранчевих помідорах лікопену у 200 разів більше, ніж у червоних. І не тому помаранчеві, що незрілі, а тому що такий сорт. А звичайних червоних помідорів рекомендують з'їдати в день 200-500 г, томатного соку – до 500 г, а томатної пасти – до 200 г. Від такої дієти і очі можуть почервоніти!

Щоб очі не почервоніли

Думка більшості лікарів, дієтологів та вчених зводиться до того, що для терапевтичного ефекту слід приймати повний спектр каротиноїдів, причому у дозуваннях, що істотно перевищують їх вміст у продуктах харчування.

Природний шлях для цього - приймати біологічно активні добавки (БАД), що містять антиоксидантні комплекси того чи іншого складу. У таких комплексах лікопен міститься разом з іншими каротиноїдами, біофлавоноїдами та іншими антиоксидантами, і разом вони мають значно ширші можливості, ніж один тільки лікопен.

Скажімо, антиоксидантний комплекс загального призначення Mega q-Protect містить, крім лікопену, також L -глутатіон, бетакаротин, альфа-ліпоєву кислоту, різні види флавоноїдів та поліфенолів, і ще багато чого. При цьому відпадає необхідність приймати кожен компонент у високій дозі, оскільки разом вони адекватно діють при значно менших кількостях.

Як казав Остап Бендер, "Не їжте на ніч сирих помідорів, щоб не завдати шкоди шлунку". Смажені, однак, їсти можна. Але щоби все було тип-топ, як кажуть в Одесі, приймайте ще й БАД!

Читати далі >>

[1]   [2]   [3]   [4]   5   [6]   [7]   [8]    |   Нагору >>
Додано: квітень 2012
При передруку посилання на джерело обов'язкове

 

Тест ризику остеопорозу

Можна ефективно запобігти розвитку остеопорозу, вчасно змінивши спосіб життя та правильно харчуючись.

Далі >>

Клубний прайс-лист

Дисконтні ціни для членів Клубу CaliVita. Знижка 25% від роздробу!

Далі >>

Зробити замовлення

Купуйте продукти CaliVita онлайн з поштовою доставкою по Україні.

Далі >>