Ксантони – безцінний дар природи
Ксантони – це натуральні поліфеноли, найсильніші антиоксиданти рослинного походження. Вони сприятливо впливають на серцево-судинну систему, мають яскраво виражену антибактеріальну активність і здатні запобігати мутаційним ушкодженням і переродженню структури ДНК клітин.
Слово "ксантон" походить від давньогрецького "κσαντoc" – жовтий, тому що природні похідні ксантону мають забарвлення жовтого або кремово-жовтого відтінків.
Серйозні дослідження ксантонів були розпочати наприкінці шістдесятих років ХХ ст. у США, Швеції, Франції, Японії, Індії, Росії. Незабаром з'ясувалося, що за антиоксидантною активністю ксантони набагато перевершують такі відомі антиоксиданти, як вітаміни С та Е.
У 1983 році вчені виявили антимікробні властивості ксантонів, а також їх антивірусну, протигрибкову та антипаразитну ефективність. У 2002 році при дослідженнях in vitro було виявлено, що один із ксантонів, гарціон E, перевершує за своєю антираковою дією шість найсильніших хіміотерапевтичних засобів, у тому числі цисплатин, метатрексат і мітоксантрон.
Хоча більшість людей знає про антиоксидантні властивості вітамінів С і Е, проте дотепер небагатьом було відомо про неймовірно потужну антиоксидантну активність ксантонів. Незважаючи на те, що вивчено вже 210 речовин із сімейства ксантонів, вони, як і раніше, вважаються "немовлятами науки", хоча ретельно документовані дослідження доводять надзвичайно широкий діапазон користі ксантонів для здоров'я.
Виявлено цілу низку цінних фармацевтичних властивостей ксантонів, таких як здатність підтримувати здоров'я імунної системи, підвищувати рухливість суглобів та позитивний вплив на ментальну сферу. Вони сприяють балансуванню білкового обміну та покращують використання організмом амінокислот, покращують склад крові, сприяють регенерації печінки, допомагають організму перетворювати їжу в енергію та зменшують хворобливі запалення.
Секретна зброя мангостину
Ксантони - це окиси бензофенону, до молекули яких входить 13 вуглецевих атомів. Перший представник цього сімейства - генцизин - був виділений Генрі ще в 1921 році з тирличу жовтим.
Усі ксантони мають однаковий молекулярний "скелет", заснований подвійними вуглецевими зв'язками, але до нього прикріплюються різні хімічні групи, відомі як бічні ланцюги. Ці бічні кола дозволяють кожному ксантону виконувати специфічні біологічні функції.
Як ключ підходить до замку, так і кожен із цих бічних ланцюгів може включатися в якийсь конкретний біохімічний процес. Тому взаємодія різних ксантонів один з одним створює широкий спектр різних цілющих ефектів.
Ксантони не надто поширені у природі. Широко відома лікарська рослина Алое Вера містить лише один вид ксантонів, звіробій та листя салату - по два види, природний комплекс вітаміну Е містить дев'ять ксантонів, і лише плід мангостину, відомий як Garcinia Mangostana, містить більше 40 ксантонів! І це число зростає, тому що в усьому світі продовжуються дослідження цього ботанічного дива, відомого як "король фруктів" та "плід богів".
Цей факт ставить мангостин на сходинку вище за решту фруктів. Крім ксантонів, він також містить катехіни, мінерали (калій, кальцій, фосфор, залізо) та вітаміни. Завдяки цим характеристикам він широко використовується в дієтичних добавках, особливо в антиоксидантних формулах.
Мангостин - рослина родом із південно-східної Азії. Це тропічно дерево, що повільно росте, з фіолетовими плодами, шкірка яких має товщину 0,6-1,0 см. М'якуш фрукта в діаметрі становить приблизно 2,5-7,5 см. Сама м'якоть білого кольору і складається з 4 або 8 часточок. Їстівна частина фрукта становить лише 1/4 від його загального розміру, 75% плоду - це жорсткий, гіркий оплодок, що виділяє жовту смолу.
Мангостин – дуже смачний та корисний фрукт. У традиційній медицині південно-східної Азії його використовують для усунення проблем зі шлунком (діарея, виразка), а також при лікуванні інфекцій та ран. Можливо, саме тому мангостин називають "королем фруктів".
Завдяки високому вмісту ксантонів, мангостин має найвищий із усіх фруктів показник антиоксидантної активності. Проте більшість ксантонів міститься не в м'якоті мангостину, а в його околоплідній оболонці. Тому найбільшу терапевтичну цінність мають препарати, що містять "мангостинове пюре", тобто, отримані з цільного мангостину, разом зі шкіркою, навколоплідником і насінням. У цьому випадку всі 40 ксантонів, що входять до препарату у високій концентрації, створюють унікальну комбінацію цілющих факторів.
Останні дослідження показали, що ксантони можуть чинити антиоксидантну, антибактеріальну, імуномодулюючу та гепатопротекторну дії, а також здатні стимулювати роботу центральної нервової системи. Мангостин має гіпотензивний, антидіабетичний та протираковий ефект і провадить протизапальну дію. Крім того, він збільшує кількість NK-клітин (природних клітин-кілерів), які є головними складовими вродженого імунітету.
Проведені дослідження дозволяють говорити про протитуберкульозні властивості ксантонів, їхню здатність запобігати алергії, перешкоджати утворенню тромбів, знижувати тонус судин (розслаблювати судини). Вчені виявили, що ксантони, що вивчаються ними, мають потужний протималярійний ефект, а деякі компоненти, виділені з ксантонів, допомагають впоратися з судомами.
Ось деякі результати досліджень властивостей ксантонів та їх ефективності при лікуванні захворювань.
Ксантони - найсильніші антиоксиданти
Оскільки ксантони - одні з найпотужніших антиоксидантів, які можна знайти в природі, це і визначає їх надцілющі властивості, тому що окислювальні пошкодження клітин є першопричиною старіння та безлічі поширених, так званих, "вільнорадикальних" захворювань.
До них відносяться і запальні, і серцево-судинні захворювання, інсульт, артрити, рак та багато інших.
Щодня близько 70 трильйонів клітин нашого організму одержують 10.000 ударів від вільних радикалів, що виникають у нашому організмі або проникають із навколишнього середовища. Антиоксидантний захист не завжди здатний відбити ці атаки, особливо якщо організм перевантажений шлаками та токсинами, порушені кислотно-лужний баланс та ендокринна рівновага.
Ксантони мають найпотужніші антиоксидантні властивості, що допомагають організму впоратися з окислювальними процесами і попередити або зупинити розвиток хвороб. На відміну від фармацевтичних препаратів, ксантони не тільки безпечні для організму людини, але й максимально корисні для її здоров'я та повноцінного функціонування.
Дослідження показують, що ксантони позитивно впливають практично на всі системи організму, за рахунок їх захисних властивостей. Так було показано, що гамма-мангостин є більш ефективним антиоксидантом, ніж навіть вітамін Е.
Ксантони проти інфаркту
Серед безлічі шкідливих наслідків ушкодження вільними радикалами, найбільш важким є окислення "поганого" холестерину крові, що призводить до атеросклеротичних змін судин, і, як наслідок, затвердіння артерій, розвитку серцево-судинних захворювань, тромбозів, інфарктів та інсультів.
Ксантони мангостину захищають ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) від окисних пошкоджень. Це дозволяє і знизити сам рівень "поганого холестерину", і попередити відкладення окисленого холестерину на стінках артерій, тобто утворення атеросклеротичних бляшок.
Ксантони також покращують кровообіг, сприяючи розширенню кровоносних судин, у тому числі й периферичних. Це посилює кровотік, що є особливо корисним для людей з порушеною циркуляцією крові, наприклад, при діабеті.
Протизапальний ефект ксантонів
Запальні процеси визнані причиною більшості смертельних та дегенеративних захворювань, у тому числі серцево-судинних захворювань, раку, ревматоїдного артриту, вовчаку, хвороби Крона та виразкового коліту.
Результати останніх досліджень показують, що хронічне запалення сильно пошкоджує імунну, скелетно-м'язову, нервову системи, а також органи дихання та шлунково-кишковий тракт. Запальні процеси, викликані високим вмістом аміаку в клітинах мозку, багато вчених пов'язують із хворобою Альцгеймера.
З кожним днем для вчених стає все більш очевидним, що боротьба із запальними процесами в організмі має вирішальне значення.
Як відомо, алопатичні протизапальні препарати зменшують запалення шляхом пригнічення запальних ферментів, таких як циклооксигеназа-2 (ЦОГ-2). На жаль, ці фармацевтичні препарати знищують також і ензим циклооксигеназу-1 (ЦОГ-1), необхідний для виробництва простагландинів 1-ї групи, які є важливою частиною імунітету клітин і зменшують в'язкість крові.
Ксантони ж вибірково блокують ЦОГ-2 і не впливають на роботу ЦОГ-1, тому вони не викликають жодних відомих побічних ефектів. У той же час такі фармацевтичні протизапальні препарати, як Целебрекс, Бекстра та Віокс, які призначають для лікування остеоартриту, ревматоїдного артриту та інших запальних станів, спричинюють підвищений ризик серцево-судинних ускладнень, включаючи інфаркти та інсульти.
Фармацевтичні компанії витрачають мільярди доларів на розробку синтетичних протизапальних ліків, тоді як натуральні безпечні засоби знаходяться буквально під ногами - до них, серед інших, належать і ксантони мангостину.
Клінічні дослідження показали, що альфа- та гамма-мангостин є потужними інгібіторами циклооксигенази, що робить їх ефективним протизапальним засобом. При цьому їхня дія не зачіпає механізмів згортання крові і не пошкоджує слизову оболонку шлунка, навпаки, в одному з досліджень було показано, що вони допомагають при лікуванні виразки шлунка.
Ще одне дослідження показало, що альфа- і гамма-мангостин діють більш ефективно при лікуванні артриту та подагри, ніж протизапальні препарати, що використовуються для цієї мети.
Було також виявлено потужну протизапальну дію гамма-мангостину на структурні клітини мозку, що передбачає можливість його застосування при запальних захворюваннях мозку (наприклад, хвороби Альцгеймера).
Алергія не пройде!
Протизапальні властивості ксантонів дозволяють ефективно використовувати екстракт мангостину при алергічних станах як антигістамінний засіб.
Гістаміни вивільняються в організмі людини у відповідь на вплив поширених алергенів, таких як пил, пилок, харчові продукти, шерсть і грибкові токсини. Оскільки алергенів тисячі, підібрати антигістамінний препарат для конкретної нагоди буває складно.
Наявність в екстракті мангостину понад 40 ксантонів створює величезну кількість протиалергічних комбінацій, що дозволяє вирішити цю головоломку легко та просто. Тому ксантони мангостину діють при алергії в 20-30 разів ефективніше, ніж окремі антиоксиданти та антигістаміни. За ідеєю, лікарям слід починати лікування алергії з призначення ксантонів і вдаватися до синтетичних ліків тільки в тому випадку, якщо хворобливий стан зберігається.
Проти паразитів та інфекцій
Надмірне використання антибіотиків у всьому світі призвело до появи внаслідок мутацій нових штамів стійких до ліків бактерій, що викликало паніку у всієї медичної громадськості. Одним з таких штамів є MRSA або метицилін-стійкий золотистий стафілокок. Тому виявлена експериментально у ксантонів здатність проявляти сильну антибактеріальну активність щодо MRSA та інших суперстійких штамів викликає надзвичайний інтерес.
Вчені з дослідницького онкологічного центру США підтвердили бактеріостатичну дію ксантонів на стафілококи, стрептококи, ентерококи, сальмонеллу, Helictobacter pylori (спіралеподібну грамнегативну бактерію, яка може провокувати виразку шлунка і дванадцятипалої кишки). При цьому бактерії не мають резистентності до ксантонів, на відміну від антибіотиків, що дозволяє ефективніше використовувати антибіотики в більш актуальній ситуації.
Слід зазначити, що пероральний прийом ксантонів не пошкоджує кишкову мікрофлору; навпаки, їх можна використовувати для підтримки мікробіологічного балансу.
Альфа- і бета-мангостин, а також гарцинон B виявилися сильними інгібіторами туберкульозних мікобактерій, тому передбачається, що їх можна застосовувати при лікуванні легеневих захворювань.
Як і більшість природних речовин, що мають сильну антибактеріальну дію, ксантони виявляють також потужний протигрибковий ефект. У західних країнах вже застосовуються антибактеріальні та протигрибкові засоби, що містять екстракт мангостину.
Ксантони мангостину можуть виявитися дуже важливим фактором у лікуванні вірусних захворювань. В даний час вірусні інфекції, такі як застуда, практично не лікуються, а "проходять" самі, оскільки антибіотики на вірусний компонент не діють. У той же час ксантони мають, поряд з антибактеріальною, також і антивірусну дію, причому на широкий спектр вірусів. Ксантони мангостин та гамма-мангостин виявилися здатними навіть інгібувати активність вірусу ВІЛ-1, який спричинює СНІД.
Ксантони і рак
Клінічні дослідження протиракових властивостей ксантонів мангостину проводилися у країнах Азії (Китай, Японія, Таїланд), Португалії (Університет Порто), США (Слоун-Кетерингський Інститут). Вчені виявили, що ксантони спонукають ракові клітини до процесу самознищення (апоптозу).
В результаті досліджень було встановлено, що ксантони мангостину дуже ефективні проти клітин раку печінки, молочної залози та раку товстої кишки, а також при лейкемії. Ксантони проникають через клітинні мембрани і знищують внутрішньоклітинні бактерії, перш ніж вони встигають проникнути в ДНК.
У Хіміко-Органічному Дослідницькому Центрі Університету Порто (Португалія) вивчалася здатність 27 ксантонів мангостину in vitro інгібувати ріст 3-х видів клітин раку людини (раку молочної залози, меланоми та ниркового раку). Інгібуючі ефекти були виявлені у цілого ряду досліджених ксантонів.
Було показано, що різні види ксантонів блокують ріст ракових клітин цих різновидів ракових захворювань. Серед них альфа-мангостин відрізняється найбільш потужною здатністю викликати загибель ракових клітин. Японські вчені виявили також, що альфа-мангостин ефективно пригнічує канцерогенез у товстому кишечнику.
Аналогічні дослідження проводилися в Тайбеї (Тайвань), де тестувалася здатність 6 ксантонів зі шкірки мангостину пригнічувати ріст 14 різних видів людських клітин раку печінки, а також клітин раку шлунка та легенів. Результати досліджень показали, що одне з похідних ксантону, гарцинон E, має потужну цитостатичну (пригнічує ріст) дію на ракові клітини всіх перелічених видів.
Результати проведених досліджень не залишають сумніву в тому, що екстракт плодів мангостину має потенціал для попередження раку та стримування його розвитку, тобто може бути корисним при лікуванні певних видів раку.
Крім того, були виявлені й інші корисні властивості ксантонів – їх позитивний вплив при втомі, депресії, запамороченні, екземі, захворюваннях ясен, больовому синдромі, ожирінні. Вчені вважають також, що ксантони мангостину можуть допомогти уповільнити розвиток хвороби Паркінсона, глаукоми та хвороби Альцгеймера.
http://www.bad.if.ua/
|
Тест вітамінодефіциту
300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.