Антиоксиданти
Ми живемо на межі системної смерті.
Життєстверджуючий початок статті, чи не так?
А суть проста: будь-який живий організм живе до тих пір, поки в ньому процеси організації врівноважують процеси руйнування. Коли рівновага порушується, починається повільне вмирання.
По суті, всі рівновага тримається на балансі окис-лювально-відновних реакцій, або "редокс-балансі". І ось чому ця рівновага така крихка: окислювальні реакції проходять легше, бо йдуть з виділенням енергії, а відновні - навпаки, вимагають витрат енергії. Нічого дивного - ламати не будувати.
Натуропати кажуть: для того, щоб перемогти хворобу, слід перш за все підвищити енергетику організму. Офіційна медицина, навпаки, спочатку пригнічує ліками захисні сили організму й приводить його на межу виснаження, а потім починає процес реабілітації. Алопатія називається, інакше - симптоматичне лікування, коли принципи невідкладної допомоги переносяться на терапію.
Енергетику автомобіля підвищити просто: залив відповідний бензин і їдь. У людини теж є щось типу карбюратора, так що підштовхнути наші відновні реакції начебто нескладно. Але тут є одна заковика - часто проблема полягає саме в тому, що треба б вгамувати процеси окислення, які в буквальному сенсі зриваються з ланцюга.
І це дійсно проблема, так як ми живемо в епоху "окислювального стресу", на який наш організм по самій своїй суті не був розрахований. І ось замість нормального спокійного горіння в кожній клітині починається пожежа, або, як висловлюються пожежні, "неконтрольоване горіння". А гасити пожежу - значить не розганяти дим, а заливати саме вогнище.
Такий довгий вступ я затіяв тільки для того, щоб нагадати вам, що більшість хвороб по сучасній класифікації віднесені до "вільнорадикальних", тобто, медицина визнала, що головну роль у роздуванні пожежі відіграють вільні радикали - ті самі, що виводять окисні реакції з-під контролю нашого організму. Його антиоксидантний захист просто не справляється самотужки - спробуйте залити пожежу жалюгідним відром води!
У нашому організмі виробляється безліч видів антиоксидантних речовин - і на окремі види вільних радикалів, і універсальні, і навіть просто унікальні. Тобто якість і асортимент продукції присутні, не вистачає валу. І весь план йде від цього до біса.
Пожежу легко гасити, поки вона не набрала сили, саме тому ми робимо упор на профілактику. Якщо організму не вистачає антиоксидантів, дамо йому додаткову кількість з їжею! Чому такі корисні фрукти і овочі? Тому що рослини - це справжні фабрики антиоксидантів, вони потрібні їм самим. Не будь антиоксидантів, через годину після сходу сонця вся наша рослинність представляла б собою попелище - така величезна кількість сонячної енергії поглинається при фотосинтезі.
І якби ми з вами вживали щодня достатню кількість рослинної їжі, та ще й свіжої, яка не пройшла промислову обробку, та ще й вирощеної не в агрокомплексі, де рослини від пестицидів і добрив світу білого не бачать, то все було б "ganz". Або "all right", якщо по-аглицьки. Коротше, жили б у селі і харчувалися зі свого городу. Однак цивілізація дістала вже і село, і без міських "різносолів" рідко який фермер сідає за стіл.
Індустрія БАД не випадково так розмахнулася в останні десятиліття, бо все більше людей усвідомлює, що вижити в сучасному світі тільки на паші неможливо. Я кажу "вижити", тому що під життям розумію не просто існування, а повноцінне функціонування індивіда, який не знає, що таке висиджувати черги в поліклініках.
Антиоксиданти - це цілий напрямок сучасної індустрії БАД, і це теж не випадково, бо захист від окислювального стресу всьому голова. І ви не знайдете жодної баночки сучасних мультивітамінів, до якої б не входив принаймні один антиоксидантний комплекс. І не тільки для вашого захисту, аж ніяк. А ще й для захисту самих вітамінів, щоб їх радикали не покоцали перш, ніж вони встигнуть взятися за справу.
А в найкращих мультивітамінах є не тільки два-три антиоксидантних комплекси, але ще й окремі найсильніші гравці, такі як глутатіон, СОД, рутин, кверцетин та їхні соратники. Але взагалі-то найкращий захист забезпечують спеціальні антиоксидантні препарати, які або містять досить високі дози окремих антиоксидантів, або ж являють собою багатокомпонентні системи.
Я хотів написати цю статтю про одного маловідомого представника антиоксидантних речовин, але по ходу передумав, і сьогодні буде тільки початок. Писатиму я не про вітаміни С і Е, про які вже писано досить, а про тих скромняг, без яких і вітаміни не працюють на повну силу, і які самі по собі, як Матросов, грудьми захищають нас від радикалів й інших більшовиків з есерами. Але перше слово буде про мало кому відому, але таку важливу для нашого організму ліпоєву кислоту.
Альфа-ліпоєва кислота: універсальний антиоксидант
Перше слово – чому "універсальний". З двох причин. По-перше, що досить незвичайно, вона розчиняється і у воді, і в жирах. А це означає, що молекули ліпоєвої кислоти можуть діяти не тільки в клітинах тіла, а й проникати через гемоенцефалічний бар'єр у мозок, що для антиоксидантних речовин є досить нетиповим. Чому це так важливо, побачимо далі.
По-друге, ліпоєва кислота має унікальну властивість - вона не тільки діє сама як антиоксидант, а й здатна "підіймати з мертвих" інші антиоксиданти, що загинули на барикадах. Вона реанімує глутатіон, вітаміни С та Е, та коензим Q10. На таке не здатна жодна інша поживна речовина.
"Ліпоєва кислота, альфа-ліпоєва кислота або тіоктова кислота - як би її не називали, це анітрохи не змінює того факту, що донедавна про неї ніхто ніколи не чув. Проте сьогодні прогресивні захисники здоров'я визнають її універсальним антиоксидантом та головним засобом для лікуваннядіабетичної невропатії. Якщо виправдаються висновки перших досліджень, ліпоєва кислота стане однією з дорогоцінних поживних речовин для запобігання багатьом наслідкам високого вмісту цукру в крові, і, можливо, навіть для уповільнення самого процесу старіння".
Цю цитату я взяв з книги Роберта Аткінса "Біодобавки", тому що вона мене трохи збентежила в контексті статті Аткінса про ліпоєву кислоту. Як же він пише, що ліпоєву кислоту вже тридцять років застосовують у Європі, а в Америці досі про неї ніхто не чув? Воістину фармацевтична мафія не має меж!
Але як би там не було, розповім, що я дізнався про ліпоєву кислоту.
Що може зробити для вас альфа-ліпоєва кислота?
1. Зменшити резистентність до інсуліну та покращити метаболізм глюкози.
Кожна людина, яка страждає від надмірної ваги або віддає перевагу вуглеводному живленню, наражається на ризик порушення метаболізму інсуліну. Тому ліпоєва кислота потенційно корисна більшості з нас.
В результаті експериментів на тваринах було встановлено, що ліпоєва кислота захищає клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Руйнування цих клітин веде до діабету I типу та подальшої залежності від ін'єкцій інсуліну. Ліпоєва кислота повинна надавати допомогу в ранній стадії діабету I типу, коли загинули ще не всі інсулін-продукуючі клітини підшлункової залози.
2. Допомогти при лікуванні діабетичної нейропатії.
Якщо здатність ліпоєвої кислоти захищати підшлункову залозу ще недостатньо вивчена, то її роль у лікуванні діабетичної нейропатії підтверджена клінічно, і насамперед саме з цією метою її застосовують у Європі.
Надлишок цукру в крові викликає активізацію процесів гліколізу, що викликають склеювання жирових молекул, і це є одним з основних видів ушкоджень клітин, які вчені пов'язують із старінням. Гліколіз викликає ушкодження нервових клітин, у результаті розвивається діабетична нейропатія, і якщо цей процес зачіпає очні нерви, ми маємо справу з діабетичної ретинопатією.
Дослідження показали, що альфа-ліпоєва кислота може запобігти пошкодженню нервів, якщо почати приймати її до настання незворотних пошкоджень. Очевидно, її дія пов'язана з поліпшенням припливу крові до нервових клітин та клітинного обміну.
Дослідження, проведені в клініці Майо, підтвердили значне зниження симптомів діабетичної нейропатії у 71% хворих, які приймали альфа-ліпоєву кислоту. Оскільки ліпоєва кислота здатна потрапляти і в клітини мозку, то вона може допомагати і при пошкодженнях очних нервів.
3. Допомогти позбутися зайвої ваги.
Альфа-ліпоєва кислота працює як кофермент у реакціях отримання енергії з вуглеводів, таким чином, крім того, що вона знижує рівень глюкози, вона може також прискорювати перетворення вуглеводів на енергію, а значить, зменшувати відкладення жиру. Крім того, вона сприяє окисленню жирних кислот, тому може допомогти організму спалювати жирові запаси.
Те, що ліпоєва кислота - "своя людина" і в мозку, також має важливе значення: завдяки своїй спорідненості до рецепторів глюкози в гіпоталамусі вона блокує фермент протеїнкіназу, який подає сигнали голоду, а значить, пригнічує апетит.
4. Захистити вашу печінку.
Липоєва кислота - також надійний захисник печінки. У людей, які регулярно п'ють вино, вона захищає печінку від токсичної дії алкоголю.
Але не тільки любителям випити може допомогти прийом ліпоєвої кислоти. Останнім часом все більш поширеним стає стеатоз - безалкогольне ожиріння печінки через надмірну вагу (абдомінальний тип ожиріння) та нераціональне харчування.
Альфа-ліпоєва кислота допомагає зменшити відкладення жирів у печінці. Це знижує небезпеку розвитку ожиріння печінки, навіть якщо у вашій їжі занадто багато жирів.
5. Захистити судини та серце.
Хоча роль альфа-ліпоєвої кислоти у запобіганні серцево-судинним захворюванням ще досконально не вивчена, вчені припускають, що прийом добавок ліпоєвої кислоти може стати перспективним підходом для зниження серцево-судинних ризиків.
У всякому разі, при дослідженнях на мишах добавки ліпоєвої кислоти дали 55% зменшення атеросклеротичних уражень - утворення жирових прошарків, що викликають закупорку артерій. Ліпоєва кислота також викликала зниження рівня тригліцеридів, які є фактором ризику серцево-судинних захворювань.
Дослідники виявили, що альфа-ліпоєва кислота викликає зміну дії генів, які контролюють холестерин. Вони збільшують виробництво ферментів, які діють як пастки для вільних радикалів, а це знижує виробіток ЛПНГ холестерину. Щоправда, ще невідомо, наскільки ефективно працюватиме цей механізм у людей.
6. Поліпшити роботу вашого мозку.
Альфа-ліпоєва кислота може також запобігти окисним ушкодженням нервів і мозку. Вона скорочує всі види вільнорадикального окислення, чи то в артеріях, чи в нервових клітинах. У мозку ліпоєва кислота може сприяти запобіганню чи виправленню клітинних пошкоджень при хворобі Альцгеймера. Дослідження на тваринах вже продемонстрували, що ліпоєва кислота покращує пам'ять та когнітивні функції.
Було показано, що у тварин, які отримували альфа-ліпоєву кислоту, виживання після інсульту було в чотири рази вищим, ніж у тварин, які не отримували цієї добавки. Альфа-ліпоєва кислота регенерує глутатіон у мозку і тим самим забезпечує захист від нейротоксинів. Вона посилює приплив крові до мозку, покращує поглинання глюкози клітинами мозку та збільшує провідність нервів. Альфа-ліпоєва кислота є однією з небагатьох поживних речовин, які здатні підвищити рівень глутатіону в клітинах мозку. Зниження рівня глутатіону є провісником хронічних хвороб, у тому числі дегенеративних розладів мозкової діяльності.
7. Допомогти запобігти раку.
Ліпоєва кислота - потужний антиоксидант, який посилює та відновлює інші антиоксиданти в організмі, особливо вітамін Е. Біохімік Річард Пассуотер показав, що ліпоєва кислота може навіть перешкоджати активації гена, що спричиняє ріст ракових клітин.
8. Уповільнити старіння.
Ліпоєва кислота виробляється в нашому організмі, проте з віком натуральне виробництво цієї речовини слабшає, і знижується ще більше за багатьох хронічних захворювань. Крім того, не забувайте, що "план" щодо антиоксидантів наш організм не витягує.
А до чого це призводить? До зниження рівня глутатіону – "амінокислоти молодості". Тобто, до прискореного старіння та ранньої смерті. Крім того, як уже було сказано, однією з основних причин старіння вчені вважають ушкодження клітин у результаті глікозилювання, а ліпоєва кислота блокує цей процес.
У вчених склалася думка, що додатковий прийом ліпоєвої кислоти, можливо, здатний уповільнювати, якщо не повністю звертати деякі наслідки старіння. Тому, якщо ви цікавитеся засобами для продовження молодості, ліпоєва кислота повинна привернути вашу увагу. У профілактичних цілях користь принесе будь-яку кількість цього антиоксиданту, проте після 50 років краще приймати вищі дози.
Висновок
З того, що було сказано про ліпоєву кислоту, ви можете зробити висновок, що надійних доказів її користі для людей поки що немає. Однак такий умоглядний висновок можна зробити відносно практично будь-якого профілактичного засобу, того ж вітаміну С, наприклад. Просто тому, що потрібно років сто проводити дослідження, щоб суворо статистично довести, що вітамін С збільшує тривалість життя. Тому проводять лабораторні дослідження на мишах, які живуть 2 роки.
Тим не менш, з лікувальною метою ліпоєва кислота, як я вже сказав, використовується протягом 30 років. Терапевтично вона застосовується при лікуванні діабетичної невропатії, старечого недоумства, синдрому хронічної втоми, раку, хвороб печінки, для зниження високого кров'яного тиску, високого рівня холестерину і навіть з метою втрати ваги. Це прекрасний приклад натуральної речовини, що заслуговує - але не отримує - статус пріоритетного засобу при лікуванні багатьох хвороб.
Звичайно, лікувальні та профілактичні дозування відрізняються, як небо та земля. При лікуванні діабету та діабетичної нейропатії добовий прийом може досягати 800 мг. Добре, що у ліпоєвої кислоти немає жодних побічних дій, крім однієї - діабетикам може знадобитися переглянути дозу інсуліну у бік її зменшення.
Ну а щодо профілактичного прийому є різні думки. Називають і 100-300 мг, і 50-100, і навіть 25 міліграмів. Що вибрати за основу? Ну, на мою думку, 25 мг явно мало, хоча б з тих міркувань, що добову потребу організму в ліпоевій кислоті називають у розмірі 1-2 грамів (це з урахуванням власного виробітку в організмі та надходження з їжі). Отже, 100 мг виглядає більш реальною цифрою. А вже після 50 можна довести прийом і до 300 мг на день.
Врахуйте тільки, що ліпоєва кислота існує у двох формах – окисленій та відновленій. Відновлена форма активніша у 1000 разів. Отже, якщо у складі препарату зазначено вміст альфа-ліпоєвої кислоти (reduced) - 100 мкг, це відповідає за дією 100 міліграмам.
А що із харчовими джерелами? Можливо, не варто морочити собі голову пошуками препаратів, а просто натиснути на ті продукти, які містять більше липої кислоти? Та навряд. На жаль, у звичайних продуктах її міститься досить мало. Судіть самі: найбагатші джерела ліпоєвої кислоти - субпродукти - містять лише:
- нирки: 32 мг на 1 порцію;
- серце: 19 мг на 1 порцію;
- печінка: 14 мг на 1 порцію;
- шпинат: 5 мг на 1 порцію;
- рис: 11 мг на 1 порцію.
Теоретично, звичайно, можна снідати нирками з рисом, обідати серцем із печінкою та вечеряти кілограмом шпинату, але особисто я собі такого життя не уявляю. Тому що не однією ліпоєвою кислотою людина живе.
Натомість прийнявши одну таблетку антиоксидантного комплексу Mega q-Protect, ви отримаєте, крім 100 мкг липоєвої кислоти (та сама "reduced"), ще й цілий букет інших антиоксидантів. А коштуватиме вам це задоволення буде 2,5 гривні - раз у п'ять дешевше від серцево-ниркової дієти.
Липоєва кислота за своєю дією подібна до вітамінів групи В, хоча її приналежність поки чітко не визначена, і для очищення совісті дослідники віднесли її до умовної групи квазівітамінів, або вітаміноподібних речовин. Тим не менш, найкраще вона діє в "сімейній атмосфері" - спільно з іншими вітамінами групи В, особливо з тіаміном.
Ось така вона з себе - ліпоєва кислота, справжня робоча конячка антиоксидантної "швидкої допомоги" нашого організму.
http://www.bad.if.ua/
|
Тест вітамінодефіциту
300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.