"Зірки" теж втрачають обличчя
5 червня 2004 року в своєму будинку на каліфорнійському ранчо помер у віці 93 років 40-й президент США Рональд Рейган. Людина, яку американці називали "Великим комунікатором", в останні дні свого життя не в змозі була упізнати свою дружину Ненсі і двох дітей, з якими вже не могла розмовляти.
Причиною смерті Рональда Рейгана було запалення легенів, що протікало на фоні хвороби Альцгеймера.
Близько 50% людей старше 85 років страждають на хворобу Альцгеймера. Це захворювання мозку характеризується порушенням пам'яті, розладом мислення (на пізніх стадіях), мови і сприйняття. Різке погіршення пам'яті служить першим симптомом хвороби Альцгеймера, а потім людина втрачає орієнтацію в часі, коли нова інформація погано запам'ятовується і постійно змішується з спогадами з минулого.
Ще страшнішими симптомами хвороби Альцгеймера є втрата особистості, марення, галюцинації та інші порушення психіки, коли взагалі не зовсім ще дряхла людина повністю випадає з життя.
Сьогодні хворобою Альцгеймера страждає більше як 5,4 мільйонів американців, а щорічні витрати на їх лікування та обслуговування в системі охорони здоров'я США становлять 200 мільярдів доларів. Число випадків хвороби Альцгеймера зростає по експоненті, наростаючими темпами, і в даний час з нею стикається кожна восьма людина у віці старше 65 років. За оцінками експертів, до 2050 року кількість таких пацієнтів досягне 16 мільйонів, а фінансові витрати перевищать трильйон доларів.
Перед цією страшною хворобою всі люди рівні. Діагнозу "хвороба Альцгеймера" не уникли і такі "зірки", як Маргарет Тетчер, Рональд Рейган, Ані Жирардо, Гарольд Вільсон, Айріс Мердок, Адольфо Суарес, Ференц Пушкаш, Террі Пратчетт, Рита Хейвор, Чарлтон Хестон, Пітер Фальк, Чарльз Бронсон, Луї Феро, Майк Френковіч і зовсім недавно - Глен Кемпбелл.
Причини сенільної деменції Альцгеймеровського типу (хвороби Альцгеймера) ще повністю не встановлені; найчастіше це захворювання пов'язують з утворенням у мозку білкових амілоїдних бляшок, які "отруюють" нейронні синапси і перешкоджають нормальному протіканню хімічної й електричної активності в мозку. Дослідники поки що не знають, чи є бляшки причиною хвороби Альцгеймера, чи побічним продуктом клітинного метаболізму, накопичення якого призводить до виникнення розладів пам'яті.
Однак найбільш тривожним фактом є те, що досі немає жодного задовільного результату клінічних випробувань препаратів для лікування хвороби Альцгеймера - навіть тих, які в доклінічних дослідженнях показали себе як перспективні.
У той же час результати багатьох досліджень дозволяють зробити висновок, що фізична та розумова активність і раціональне харчування можуть не тільки запобігти, але й уповільнити перебіг нейродегенеративних захворювань, в тому числі і хвороби Альцгеймера. Цьому також сприяє своєчасний прийом деяких видів біодобавок, що містять речовини, позитивна дія яких на збереження функцій мозку давно і переконливо доведена.
У цьому короткому резюме я хочу повідомити про деякі результати досліджень останніх років в області альтернативної та комплементарної медицини, знання яких може підвищити ваші шанси дожити в доброму здоров'ї і тверезій пам'яті до найбільш похилого віку.
Залишайтеся "фіт"!
Дослідники з Единбурзького університету повідомили про результати обстеження стану здоров'я і психічних здібностей 460 чоловік 1932 року народження. Спочатку учасники дослідження були протестовані у віці 11 років, потім той же загальний когнітивний тест був проведений у віці 79 років. Дослідники також вимірювали силу жиму кисті, час 6-метрової ходьби і функцію легенів. Результати показали позитивну кореляцію між фізичним станом і когнітивними функціями (2006, жовтень).
У пізнішому дослідженні, проведеному вченими з секції фізичної культури і спорту Університету Північної Кароліни, були протестовані 90 здорових літніх жінок, носительок гена, що зумовлює схильність до розвитку хвороби Альцгеймера, з метою визначення зв'язку когнітивних функцій з аеробними можливостями. Ті з них, у кого виявилися найвищі аеробні можливості, показали значно вищі результати слухових і словесних тестів, лічильних тестів і швидкості вирішення завдань (2007, січень).
Недавні дослідження показали, що у людей з ранньою стадією хвороби Альцгеймера, які мали слабку фізичну форму, зменшення об'єму мозку було в чотири рази більше, ніж у людей з доброю фізичною формою. Дослідники вважають, що фізичні вправи мають прямий вплив на збереження об'єму мозку, а збереження об'єму мозку сприяє збереженню його функцій (2008, червень).
Оцінювалися результати ходьби на біговій доріжці, споживання кисню (аеробні можливості), результати психічних тестів і сканування мозку. Виявлено чітку позитивну кореляцію між фізичними вправами і уповільненням прогресування хвороби Альцгеймера.
Фізична активність може бути найефективнішим способом поліпшення і когнітивних здібностей в похилому віці, і загального стану здоров'я. Попередні дослідження показали, що фізичні вправи можуть допомогти мозку захиститися від наслідків старіння. Описані вище результати є одними з перших, які дозволяють поширити цей захист і на людей з хворобою Альцгеймера.
Мислю - отже, існую
У дослідженні, проведеному вченими Альцгеймеровского Центру Б. Раша в Чикаго, у співпраці з Центром з контролю і профілактики захворювань, обстежувалося 700 літніх людей. Щорічно, протягом п'яти років, оцінювалася їх здатність до пізнавальної діяльності.
Дев'яносто осіб з них страждало хворобою Альцгеймера. Дослідники виявили зв'язок між інтенсивністю розумової діяльності і зниженням захворюваності хворобою Альцгеймера, а також помірними когнітивними порушеннями і темпом зниження розумових здібностей. Ті, у кого не було найменшої розумової стимуляції, мали в 2,6 рази більше шансів дістати хворобу.
При оцінці результатів враховувалися рівень і тривалість розумової діяльності в минулому, поточна соціальна і фізична активність і вихідний рівень пізнавальної функції. Виявилося, що вся справа в рівні поточної розумової стимуляції - те, що було в минулому, не впливає (2007, липень).
Джерелом психічної активності може бути все, що пробуджує у вас інтерес і змушує вас мислити - будь то ігри, навчання новим навичкам, спортивне "вболівання" або спілкування з друзями, - чим більше, тим краще.
"Розумна" дієта проти Альцгеймера
Ця ідея не нова. Давно відомо, що режим харчування і спосіб життя відіграють важливу роль в профілактиці захворювань. Відомо, наприклад, що ожиріння в середньому віці підвищує ризик розвитку недоумства в старості. Можливо, не завжди обов'язково дотримуватися будь-якої дієти, але в житті бувають періоди, коли за собою потрібно стежити особливо ретельно.
Згідно з однією з медичних теорій, руйнівні наслідки хвороби Альцгеймера є частково результатом метаболічних порушень, які знижують рівень інсуліну в тканинах головного мозку. Тому деякі вчені називають хворобу Альцгеймера "діабетом типу III".
Це також відповідає тому, що, за рекомендаціями лікарів, в цілях профілактики хвороби Альцгеймера потрібно слідувати дієті з низьким вмістом жирів і вуглеводів, тобто, з низьким глікемічним індексом, як і при діабеті. Така дієта включає в себе овочі, фрукти (але не будь-які!), цільні злаки і нежирне м'ясо.
Є також деякі продукти, які корисно вживати, навіть якщо ви не прихильник будь-якої певної дієти, - вони і смачні, і корисні. Докладніше про продукти, які допомагають запобігти погіршенню розумових здібностей, читайте в колонці Джин Карпер "Проти старості і хвороб".
В одному зі своїх інтерв'ю Джин Карпер розповіла також про те, що корисно вживати в їжу каррі - у зв'язку з тим, що в цей соус входить куркума, жовто-оранжева пряність з арсеналу індійської і азіатської кухні. Вчені встановили, що куркума може допомогти запобігти утворенню бляшок в головному мозку і навіть викликати їх руйнування.
Активний інгредієнт куркуми - куркумін - є антиоксидантом і має також протизапальну та імуностимулюючу дію. Нещодавні дослідження вчених Каліфорнійського університету (2011 рік) показали, що у пацієнтів з хворобою Альцгеймера, які приймали куркумін, наступало поліпшення.
Зелений чай
Ще раніше було виявлено, що зелений чай здатний уповільнити старіння мозку, допомагаючи запобігти погіршенню пам'яті, когнітивним порушенням, деменції і хворобі Альцгеймера. Було відзначено, що у літніх японських чоловіків і жінок, які випивали більше 2-х чашок зеленого чаю в день, шанси когнітивних порушень скоротилися більш ніж наполовину!
Дослідники з Університету Тохоку в Японії спостерігали 1003 людей старше 70 років, порівнюючи споживання ними зеленого чаю і психічний стан з використанням стандартизованого тесту для оцінки когнітивних функцій.
На кожному рівні когнітивних порушень, від легких до важких, у тих, хто пив більше зеленого чаю, когнітивні розлади були меншими, ніж у тих, хто пив мало зеленого чаю.
У тих, хто випивав від 4 до 6 чашок зеленого чаю на тиждень (тобто, приблизно одну чашку в день), ризик когнітивних порушень виявився на 38% нижчим у порівнянні з тими, хто випивав менше 3 чашок на тиждень; а у тих, хто випивав більше 2 чашок чаю в день, відзначалося зниження ризику когнітивних порушень на 54%. В Японії чайна чашка містить близько 3,2 унцій (90 мл) рідини.
Основною захисною речовиною зеленого чаю є ЕГКГ, потужний антиоксидант, який, як вважають дослідники, сприяє детоксикації β-амілоїду, білка, з яким пов'язують причину хвороби Альцгеймера. ЕГКГ також нейтралізує (хелатує) токсичне залізо в клітинах головного мозку. А як випливає з результатів останніх ізраїльських досліджень, ЕГКГ може навіть зупиняти дегенерацію клітин головного мозку і стимулювати ріст нових клітин, що робить його потенційним засобом для лікування хвороб Альцгеймера і Паркінсона.
Кориця
Співробітники кафедри зоології Тель-Авівського університету опублікували звіт, в якому стверджується, що кориця, яку можна знайти в будь-якій кухні, може відігравати ключову роль у запобіганні хворобі Альцгеймера. Правда, дослідження проводилися на екстракті кориці досить високої концентрації.
Цілюща сила кориці відома з біблійних часів, коли жерці часто використовували різні прянощі для захисту від інфекційних захворювань. Інтерес до кориці з точки зору її впливу на розвиток хвороби Альцгеймера був викликаний її противірусними властивостями, а також нещодавно підтвердженою антидіабетичною дією, так як було встановлено, що екстракт кориці стимулює інсулінові рецептори клітин, знижуючи рівень глюкози в крові на цілих 30%.
При дослідженні "in vitro" було встановлено, що екстракт кориці руйнує амілоїдні кластери в лабораторному середовищі. Багато природних речовин, таких як резвератрол, куркумін і антоціани чорниці, показали позитивні результати в запобіганні цій руйнівній формі слабоумства, але поки що не існує терапії, яка здатна обернути назад перебіг хвороби. У цьому плані, як вважає професор Майкл Овадія, результати дослідження є надзвичайно обнадійливими.
Вчені, щоправда, не повідомили, яка кількість кориці використовувалося для отримання цих результатів. Між тим, експерти з харчування рекомендують щодня додавати корицю в уживану їжу або приймати 500 мг екстракту кори кориці у вигляді біодобавок.
До речі, про біодобавки
Дієта та фізичні вправи - це не єдине, що може допомогти вашому мозку опиратися руйнівному захворюванню. Є також багато перевірених натуральних речовин, які допомагають природним чином запобігти хворобі Альцгеймера. Дослідження підтверджують доцільність прийому вітамінів D і Е, фолієвої кислоти, а також результативність добавок риб'ячого жиру, гінкго і резвератролу в якості ефективних кроків у запобіганні хворобі Альцгеймера.
Ось результати останніх досліджень впливу деяких натуральних речовин на ризик розвитку хвороби Альцгеймера та її прогресування.
Риб'ячий жир
Дослідження на тваринах показали, що дієти з високим вмістом риб'ячого жиру Омега-3 перешкоджають накопиченню в мозку бета-амілоїдів - білків, які пов'язують з розвитком хвороби Альцгеймера. В даний час дослідники займаються з'ясуванням того, чи може один з компонентів риб'ячого жиру, а саме докозогексаенова кислота (ДГК), уповільнювати прогресування цього захворювання, що руйнує когнітивні здібності у літніх людей.
Недавні американські і європейські дослідження показали, що у людей з високим рівнем ДГК в крові ймовірність розвитку деменції приблизно в два рази нижче, ніж у людей з більш низьким рівнем ДГК. Це набагато краще, ніж забезпечують ліки проти хвороби Альцгеймера, які в даний час є на ринку (2007, травень).
Резвератрол
У "British Journal of Pharmacology" нещодавно було опубліковано повідомлення про те, що накопичення бляшок відбувається при дефіциті ендотеліального оксиду азоту (eNO), через що порушуються кров'яний тиск, рівень ліпідів і глюкози в головному мозку. Резвератрол сприяє підвищенню рівнів eNO в мозку і зменшує вплив амілоїдних бляшок, супутніх хворобі Альцгеймера.
В опублікованому дослідженні було встановлено, що бляшки починають накопичуватися в нервових синапсах при зменшенні виробітку eNO. Підвищення концентрації амілоїдів призводить до розмноження вільних радикалів, які викликають великі пошкодження тонкої структури головного мозку, що призводить до розладу когнітивних функцій і пам'яті (2012, січень).
Резвератрол активує фермент, який стимулює виробіток eNO і блокує цикл утворення амілоїдних бляшок. Дослідження показали, що резвератрол уповільнює утворення бляшок, і, отже, прогресування хвороби Альцгеймера, на цілих 90 відсотків!
Дослідження показали також, що разом із резвератролом (який міститься в червоному винограді і червоному вині), знизити ризики, пов'язані зі старінням мозку і когнітивними порушеннями, допомагають також чорниця і екстракт виноградних кісточок. Їх дія блокує активацію специфічних генів, відповідальних за прогресування деменції і розладів пам'яті.
Гінкго білоба
Гінкго білоба застосовується в медицині протягом тисячоліть і сьогодні залишається однією з найбільш широко використовуваних лікарських рослин у світі. Дослідження показують, що гінкго здатне покращувати циркуляцію крові і захищати нервові тканини, включаючи головний мозок, від ушкоджень, пов'язаних зі старінням. Екстракт гінкго застосовується при переміжній кульгавості (поганий кровообіг в ногах), дзвоні у вухах, хворобі Рейно, а також для обмеження постінсультних ушкоджень головного мозку і поліпшення пам'яті.
Гінкго є також однією з найбільш вивчених лікарських рослин. У багатьох публікаціях стверджується, що екстракт гінкго (в дозах від 120 до 240 мг на день) допомагає на ранніх стадіях хвороби Альцгеймера і мультидеменціі не менше, ніж інгібітори ацетилхолінестерази, такі як донепезил (Арисепт).
Хоча дослідження, що проводилося в 2002 році під егідою Національного інституту з проблем старіння США більш ніж на 200 здорових дорослих людях старше 60 років, показало, що прийом 120 мг гінкго протягом 6 тижнів не покращує пам'ять, проте експерти вважають, що, можливо, це дослідження було занадто коротким, щоб отримати результат, або дози були недостатніми.
В даний час Національний центр комплементарної та альтернативної медицини проводить великі клінічні випробування гінкго на більш ніж 3000 добровольцях. Мета полягає в тому, щоб встановити, чи запобігає гінкго настанню недоумства і, зокрема, хвороби Альцгеймера, чи уповільнює настання когнітивної та функціональної інвалідності (наприклад, неможливість приготування їжі), чи знижує частоту розвитку серцево-судинних захворювань, та рівень передчасної смертності. Дослідження проводяться на здорових чоловіках і жінках, принаймні, 75-річного віку, яким дають гінкго білоба в дозуванні 240 мг і плацебо в контрольній групі.
В аналітичному огляді, розміщеному в 2007 році в "Antioxidants and Redox Signaling", обговорювалися механізми роботи гінкго в клітинах головного мозку. Вважається, що основу для вікових нейродегенеративних захворювань, зокрема, хвороби Альцгеймера, створює порушення роботи клітинних "електростанцій", які називаються мітохондріями, викликане пошкодженням клітин вільними радикалами.
Тому гінкго білоба може відігравати дуже специфічну роль в регулюванні мітохондріальної дисфункції, діючи як потужний поглинач декількох видів активних форм кисню (вільних радикалів). Скорочення кількості вільних радикалів може запобігати утворенню мікроскопічних бляшок і білкових кластерів всередині і зовні клітин головного мозку, які й провокують хворобу Альцгеймера.
Дослідження, які розставлять всі крапки над "і", можуть зайняти дуже багато часу. Але не всі ми маємо достатньо часу, щоб чекати "стопудових" доказів ефективності натуральної терапії, тому найкращий час, щоб почати приймати біодобавки - це середній вік.
Враховуючи страшні наслідки для здоров'я і загального самопочуття, до яких призводять когнітивні порушення, і думку багатьох прогресивних вчених і медиків, профілактичний прийом таких біодобавок, як гінкго і резвератрол, можна вважати безпечним і ефективним способом отримати безліч переваг для здоров'я.
Ця стаття має інформаційний характер, вона не замінює відвідування лікаря чи консультацію спеціаліста.
|
Тест вітамінодефіциту
300 симптомів, представлених в тесті, допоможуть визначити дефіцит 50 вітамінів і мінералів.